دولت جدید ایتالیا به طور کامل از ناتو و اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانجورجیا ملونی، که انتظار می‌رود نخست‌وزیر بعدی ایتالیا باشد، روز چهارشنبه بیانیه‌ای در انتقاد از متحدان راست‌گرای خود صادر کرد و گفت که دولت جدید او طرفدار ناتو است و قطعا بخشی از اروپا خواهد بود.

اعلام نخست وزیر آینده ایتالیا پس از آن صورت گرفت که سیلویو برلوسکونی، متحد محافظه کار وی، در یک فایل صوتی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ابراز همدردی کرد.ولودیمیر زلینسکیرئیس جمهور اوکراین را به آغاز جنگ متهم کرد.

با این حال، ملونی برخلاف برلوسکونی در بیانیه‌ای تند گفته است که هر حزبی که با سیاست خارجی او مخالف است، نباید به دولت او بپیوندد که هفته آینده روی کار خواهد آمد. وی گفت: ایتالیا در حضور دولت ما هرگز حلقه ضعیف غرب نخواهد بود.

ملونی از زمان حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه به شدت از اوکراین حمایت کرده و از تحریم های غرب علیه مسکو حمایت کرده است. وی همچنین گفت: من چیزی هستم که بوده و همیشه روشن خواهد بود. من قصد دارم دولتی با سیاست خارجی روشن و بدون ابهام رهبری کنم. هر کس با این سنگ بنا موافق نباشد نمی تواند در دولت بعدی باشد.

برلوسکونی، 86 ساله، دوست دیرینه پوتین است و در آخرین صدای او که روز سه شنبه منتشر شد، به نمایندگان حزبش گفت:برو جلو ایتالیا گفت که با رئیس جمهور روسیه در تماس بوده و نامه ها و هدایای شیرین رد و بدل شده است.

همچنین دومین حادثه ای است که روز چهارشنبه توسط خبرگزاری گزارش شده است لاپرس برلوسکونی اعلام کرد که اوکراین در سال 2014 توافقنامه صلحی را برای پایان دادن به جنگ جدایی طلبانه روسیه در منطقه امضا خواهد کرد. در دونتسک SY لوهانسک برای شرق اوکراین برنامه ریزی شده بود، لغو شد. برلوسکونی با تکرار اتهامات پوتین علیه اوکراین گفت زلینسکی وقتی در سال 2019 به قدرت رسید، اوضاع را بدتر کرد.

برلوسکونی همچنین گفت که پوتین در داخل با فشار مواجه است و می خواهد به اوکراین حمله کند تا دولت جدیدی با افراد باهوش تشکیل دهد.

موضع ملونی در مورد ناتو و اتحادیه اروپا در این بین اعلام شد اولین یک غریبه سیاست وی در گزارش خود گفت: ملونی و حزب اخوان ایتالیا اگرچه سیاست ضد پوتینی خود را اعلام کرده اند، اما با کرملین دوست بوده و همچنان با دوستان پوتین در ارتباط است اروپایی مانند “ویکتور”. اوربان“، نخست وزیر مجارستان، روابط نزدیکی دارد. و در سال 2015، او از دولت ایتالیا خواست تا جلوی “بی فایده و تایید کنیدکه اتحادیه اروپا پس از الحاق کریمه به روسیه پذیرفت، آن را به حالت تعلیق درآورد.

هم”عزت بده تاورمحققی در مؤسسه مطالعات سیاسی بین‌المللی در ایتالیا گفت که روسیه مدت‌هاست که ایتالیا را «یکی از دوستانه‌ترین کشورها برای گروه‌های غیردوست» می‌داند، عمدتاً به دلیل تمایل ایتالیا به واسطه‌گری و تجارت با تأمین‌کنندگان بزرگ انرژی.