دولت اتیوپی و ارتش ببر برای پایان درگیری به توافق رسیدند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، اتحادیه آفریقا اعلام کرد که دولت و ارتش اتیوپی ببر پس از مذاکرات در آفریقای جنوبی، آنها رسماً با پایان دادن به درگیری موافقت کردند.

واسطه افتادن گروه آفریقایی با کمک در این خبر آمده است: شرکت در جنگ در منطقه شمال ببر بیش از یک هفته پس از آغاز مذاکرات صلح در آفریقای جنوبی، اتیوپی با پایان دادن به درگیری های طولانی مدت خود موافقت کرده است.

اولوسگون اوباسانجورئیس جمهور سابق نیجریه همچنین در اولین کنفرانس گفتگوهای صلح روز چهارشنبه گفت که دولت و مقامات اتیوپی. تیگرایان این با یک خلع سلاح مسالمت آمیز، منظم و هماهنگ با بازگرداندن نظم و قانون و بازگرداندن خدمات و دسترسی بدون مانع به منابع بشردوستانه سازگار است. آنها آمدند وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که این توافق طلوع جدیدی برای اتیوپی است.

این جنگ که در نوامبر 2020 آغاز شد، نیروهای منطقه ببر علیه ارتش فدرال اتیوپی و متحدانش که شامل نیروهایی از مناطق دیگر و اریتره همسایه است.

ابی احمد نخست وزیر اتیوپی نیز از این توافق استقبال کرد و گفت که این توافق اجرایی خواهد شد. نخست وزیر اتیوپی افزود که تعهد به صلح همچنان قوی است و تعهد ما به همکاری برای اجرای توافق نیز قوی است.

در همین حال، شورشیان ببر این قرارداد را هم تایید کردند و گفتند اجازه داده است است. “به من بگو ردا، رهبر شورشیان ببر وی گفت: ما اجازه رسیدگی به رنج مردم خود را داده ایم م زیرا باید اعتمادسازی کنیم و آماده اجرا و تسریع این توافق باشیم.

او گفت: «در نهایت، این واقعیت که ما اکنون توافقنامه‌ای را امضا کرده‌ایم، گویای تمایل هر دو طرف برای پشت سر گذاشتن گذشته برای ترسیم مسیر جدیدی به سوی صلح است.»

درگیری که در چند سال اخیر هر از چند گاهی اتفاق افتاد ببر به منطقه اطراف آمهری SY دور گسترش یافت، هزاران نفر را کشت، میلیون ها نفر را از خانه هایشان بیرون کرد و صدها هزار نفر را به مرز قحطی رساند.

به گفته سخنگوی سازمان ملل، «آنتونیو گوترشدبیرکل سازمان ملل متحد از این آتش بس استقبال کرد. “استفان دوجاریکسخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد به مطبوعات گفت: این اقدام بسیار خوبی است که امیدواریم بتواند به میلیون ها غیرنظامی کمک کند. اتیوپیایی که واقعاً در جریان این درگیری متحمل خسارات شد تا صلح را به ارمغان آورد».

آمریکا نیز از این توافق استقبال کرد.N.D قیمتسخنگوی وزارت خارجه آمریکا به مطبوعات گفت: اعلام اتحادیه آفریقا مبنی بر امضای آتش‌بس بین دولت اتیوپی و جبهه آزادی‌بخش خلق. ببر این یک گام بزرگ به سوی صلح است.»

نه اریتره و نه نیروهای منطقه ای متحد با ارتش اتیوپی در مذاکرات آفریقای جنوبی شرکت نکرده اند و مشخص نیست که آیا آنها به توافق پایبند خواهند بود یا خیر. نیروهای اریتره مسئول برخی از بدترین ها هستند خواب استفاده از درگیری شامل خشونت گروهی است و شاهدان قتل و غارت توسط ارتش اریتره را حتی در جریان مذاکرات صلح گزارش کرده اند. کمک ما داریم.

اوباسانجو که تیم میانجی را رهبری کرد گری به ریاست اتحادیه آفریقا گفت که یک هیئت بلندپایه از اتحادیه آفریقا این توافق را اجرا خواهد کرد. وی از این روند به عنوان یک راه حل آفریقایی برای مشکلات آفریقا استقبال کرد و گفت که این توافق اجازه کمک های بشردوستانه را می دهد. ببر بازگردانده خواهد شد اولین ناظران حقوق بشر سازمان ملل می گویند که دولت اتیوپی از «گرسنگی غیرنظامیان» به عنوان سلاح استفاده می کند.