دلایل نوسان وزن در طول روز

 • تاثیر رژیم غذایی در نوسان وزن در طول روز

  رژیم غذایی شما!

  تعادل بین انرژی دریافتی ( خوردن ) و انرژی خروجی ( سوزاندن انرژی اضافی ) علت اصلی نوسان وزن شما در طول روز است. اگر انرژی دریافتی شما بیشتر از مقداری باشد که می سوزانید ، با افزایش وزن روبرو خواهید شد. از بین بردن این اضافه وزن گاهی اوقات دشوار خواهد بود. به گفته کارشناسان برای از دست دادن نیم کیلوگرم ، تعادل کالری شما ( مقدار کالری دریافتی منهای کالری که می سوزانید ) باید 500 تا کمتر از سایر روزهای هفته باشد.

 • تاثیر نحوه اندازه گیری وزن در نوسان وزن در طول روز

  نحوه اندازه گیری وزن

  نمی توانید هر زمان که می خواهید روی ترازو بروید و انتظار وزن دقیق را داشته باشید. سطحی که ترازو روی آن قرار می گیرد باید یک سطح صاف و سخت باشد ، نحوه ایستادن شما بسیار مهم است ( با هر دو پا روی ترازو قرار بگیرید ) و لباسی که می پوشید نیز حائز اهمیت است. اگر این نکات را رعایت نکنید ، ممکن است هر بار که روی وزنه می روید اعداد مختلف را مشاهده کنید.

 • استفاده از مقیاس اندازه گیری برای تعیین دقیق وزن

  مقیاس مورد استفاده

  شما می توانید به پزشک خود مراجعه کرده و روی ترازوی داخل مطب وزن خود را اندازه گیری کنید و یا از ترازوی موجود در منزل خود استفاده نمایید و تفاوت را مشاهده کنید. از هر نوع وسیله اندازه گیری که استفاده می کنید ، باید مقدار اولیه را بر روی عدد صفر تنظیم کنید.

 • تاثیر زمان اندازه گیری در نوسانات وزن در طول روز

  زمان اندازه گیری وزن

  صبح زود بهترین زمان برای اندازه گیری دقیق وزن است. شما خواب کافی داشته اید و احتمالا چیز زیادی نخورده اید. با گذشت زمان در طول روز ، وزن شما بالا خواهد رفت. بعد از خوردن یک وعده غذایی کامل ، بالاترین عدد ممکن را بر روی وزنه خواهید دید!

 • تاثیر ورزش در نوسان وزن در طول روز

  تمرینات ورزشی

  برخی از ورزشکاران قادرند پس از اتمام یک تمرین ساده تا 6%‌ الی 10% وزن خود را کاهش دهند ( بیشتر به این دلیل که عرق می کنند ). ممکن است تغییر وزن شما چشمگیر نباشد. کاهش وزن 0.5‌ کیلوگرمی تا 1.0 کیلوگرمی پس از اتمام تمرین در باشگاه ، امر غیر معمولی نیست.

 • تاثیر وضعیت سلامتی شما در نوسان وزن در طول روز

  وضعیت سلامتی شما

  ابتلا به انواع بیماری ها منجر به نوسان وزن در طول روز می گردد. بیماری هایی همچون سرطان ، دیابت ، نارسایی قلبی و حتی سرماخوردگی ساده می تواند باعث تغییر مقدار وزن شما در طول روز گردد. اگر اشتهای خود را از دست بدهید و یا آب بدنتان را حفظ کنید ، مقدار وزن شما تغییر خواهد کرد. اگر تغییرات غیر منتظره ای را مشاهده کردید ، حتما با پزشک خود مشورت کنید!

 • تاثیر داروهای مصرفی در نوسان وزن در طول روز

  داروهایی که مصرف می کنید

  بسیاری از داروها از جمله داروهای ضد التهاب ، آنتی هیستامین ها و مواد مخدر منجر به کاهش وزن سریع می گردند. سایر داروهای پزشکی مانند انسولین ، داروهای ضد افسردگی و برخی داروهای ضد صرع منجر به افزایش وزن سریع می گردند. همیشه از پزشک خود در مورد عوارض دارویی که مصرف می کنید ، چه با نسخه و چه بدون نسخه ، سوال کنید.

 • تاثیر نوشیدن آب فراوان در نوسان وزن در طول روز

  مصرف بیش از حد آب

  1 لیتر آب حدود 1 کیلوگرم وزن دارد. اگر آب فراوان بنوشید و ورزش نکنید ، بلافاصله وزن شما بالا خواهد رفت. البته این بدین معنا نیست که نباید در طول روز آب بنوشید. در دراز مدت ، نوشیدن آب ( به ویژه به جای نوشیدنی های قندی با کالری بالا ) ، به روند کاهش وزن شما کمک شایانی می کند.

 • تاثیر عدم نوشیدن آب به میزان کافی در نوسانان وزن در طول روز

  عدم نوشیدن آب به میزان کافی

  حدود 55% تا 75% بدن شما را آب تشکیل می دهد. عدم دریافت آب به میزان کافی باعث خشک شدن پوست و سردردهای شدید می شود. اگر سطح آب بدن شما بیش از حد پایین باشد ، تمرکز شما از بین می رود و بلافاصله وزن کم می کنید. اگر برای جبران آب از دست رفته در طول روز به اندازه کافی آب دریافت نکنید ، مقیاس اندازه گیری آن را نمایش می دهد.

 • تاثیر نوشیدن قهوه در طول روز بر روی نوسان وزن

  میزان نوشیدن قهوه در طول روز

  تحقیقات انجام شده نشان می دهد نوشیدن یک فنجان قهوه می تواند به شما در حفظ وزن خود کمک کند. کافئین ممکن است به کاهش اشتهای شما کمک کرده و منجر به کالری سوزی شود. اما مراقب باشید : یک نوشیدنی پر کالری و چرب عدد دیگری را در روی ترازو نشان می دهد.

 • تاثیر مصرف نمک در نوسان وزن در طول روز

  نمک

  مصرف بیش از حد نمک در رژیم غذایی برای قلب شما ضرر دارد و باعث تحلیل آب بدن نیز می گردد. همچنین وزن شما را بالا می برد. علاوه بر این افرادی که از رژیم های غذایی با سدیم بالا پیروی می کنند ، تمایل بیشتری به مصرف اسنک ها و غذاهای فرآوری شده دارند. این رژیم ها چربی و کالری بالایی دارند ، همچنین منجر به افزایش وزن نیز می گردند.

 • تاثیر دستشویی نرفتن در نوسان وزن در طول روز

  تعداد دفعاتی که دستشویی می روید!

  وزن شما بسته به میزان استفاده از دستشویی تغییر خواهد کرد. یک وعده غذای بزرگ خورده اید و هنوز دستشویی نرفته اید ؟! نوشیدن بیش از حد نیز باعث بالا رفتن وزن شما می شود. از طرف دیگر ، اسهال باعث کمبود آب بدن و کمبود وزن می شود.

 • تاثیر تغییر روند خواب در نوسان وزن در طول روز

  عادت های خواب شما

  تحقیقات انجام شده نشان می دهد کمبود خواب و یا بیش از حد خوابیدن تاثیر به سزایی در تغییر وزن دارد. به عنوان مثال بعد از یک شب بی خوابی ، ممکن است بیشتر از حد معمول احساس گرسنگی داشته باشید. این باعث می شود تا بیشتر غذا بخورید و وقتی روی ترازو می روید ، شوکه خواهید شد!

 • تاثیر سن در نوسان وزن در طول روز

  سن

  ممکن است در روز تولد 30 سالگی و یا 40 سالگی خود متوجه تغییر وزنتان نشوید. هر چه سن شما بالاتر می رود ، به صورت طبیعی وزن شما افزایش می یابد ( ممکن است فعالیت شما کمتر شود و یا تغییرات هورمونی داشته باشید ). بعد از 60‌ سالگی ، اشتهای شما نیز کاهش می یابد. همین موضوع باعث می شود تا وزن شما نیز کاهش یابد.

 • اندازه گیری روزانه وزن برای کنترل وضعیت سلامتی

  وضعیت ذهن شما

  اگر چند بار در روز بر روی ترازو می روید ، قطعا باید بدانید که هر بار مقدار وزن شما تغییر خواهد کرد. هر روز خودتان را وزن کنید تا مراقب افزایش و یا کاهش وزن باشید.

 • دیدگاهتان را بنویسید