دلایل عجیب و علمی که باعث اضافه وزن می شود!

 • علت افزایش وزن ناگهانی

  علت افزایش وزن چیست ؟

  اگر بیش از حد ممکن کالری دریافت می کنید و یا دیگر ورزش نمی کنید ، تعجب نکنید که چرا ترازو وزن شما را بیشتر از قبل نشان می دهد! اگر همه کارها را همانند گذشته انجام می دهید و وزن شما همچنان بالا می رود ، باید کمی عمیق تر به نکات جانبی نگاه کنید.

 • تاثیر کمبود خواب در افزایش وزن

  کمبود خواب

  دو موضوعی که هنگام کار کردن باید در نظر بگیرید ، خواب و افزایش وزن است. اگر تا دیر وقت بیدار باشید ، تمایل بیشتری به خوردن تنقلات تا نیمه شب خواهید داشت که به معنای دریافت کالری بیشتر است! دلیل دیگری که در خواب شما تداخل ایجاد می کند ، تغییر سطح هورمون های اشتها و گرسنگی بوده که باعث می شود حتی بعد از غذا خوردن احساس سیری نداشته باشید.

 • تاثیر استرس در افزایش وزن

  استرس

  وقتی خواسته های زندگی بیش از حد شدید می شوند ، بدن ما به حالت بقا می رود. در این شرایط کورتیزول ، “هورمون استرس” ترشح شده که باعث افزایش اشتها می شود. البته در این شرایط تمایل بیشتری به مصرف غذاهای پرکالری خواهید داشت. تمامی این موارد زمینه مناسبی برای افزایش وزن را فراهم خواهد کرد.

 • تاثیر مصرف داروهای ضد افسردگی در افزایش وزن

  مصرف داروهای ضد افسردگی

  یکی از تاثیرات جانبی و تاسف آور برخی از داروهای ضد افسردگی افزایش وزن است. اگر فکر می کنید داروی ضد افسردگی شما باعث افزایش وزن می شود ، با پزشک خود در مورد ایجاد تغییر در برنامه درمانیتان صحبت کنید. برخی افراد پس از شروع درمان با افزایش وزن مواجه می شوند و اشتهای آن ها افزایش می یابد.

 • تاثیر استروئید در افزایش وزن

  استروئید

  داروهای ضد التهابی استروئیدی همچون پردنیزون تاثیر به سزایی در افزایش وزن دارند. احتباس مایعات و افزایش اشتها دلایل اصلی افزایش وزن هستند. برخی افراد ممکن است با مصرف استروئیدها تغییرات ناچیزی را مشاهده کنند ( در قسمت هایی همچون گردن ، پشت و شکم ). اگر بیشتر از یک هفته است که از استروئید استفاده می کنید ، مصرف آن ها را ناگهانی قطع نکنید زیرا منجر به ایجاد مشکلات جدی می گردد. ابتدا با پزشک خود مشورت کنید!

 • مصرف داروهای افزایش دهنده وزن

  مصرف داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند

  داروهای متعددی وجود دارند که منجر به افزایش وزن می گردند. این لیست شامل داروهای ضد روان پریشی ( برای درمان اختلالاتی نظیر اسکیزوفرنی و اختلالات دو قطبی ) به همراه داروهایی برای درمان میگرن ، تشنج ، فشار خون بالا و دیابت است. با پزشک خود مشورت کنید تا به شما داروهای مناسب برای درمان علائم بیماری و کاهش عوارض جانبی را پیشنهاد دهد.

 • تاثیر مصرف قرص های ترکیبی در افزایش وزن

  مصرف قرص های ترکیبی

  برخلاف تصور رایج ، به نظر نمی رسد که قرص های ضد بارداری ترکیبی ( استروژن و پروژستین ) باعث افزایش پایدار وزن می شوند. به نظر می رسد خانم هایی که قرص های ترکیبی مصرف می کنند ، به دلیل احتباس مایعات شاهد افزایش وزن کوتاه مدت خواهند بود. اگر هنوز نگران افزایش وزن احتمالی هستید ، با پزشک خود مشورت کنید.

 • تاثیر غده تیروئید در افزایش وزن

  کم کاری غده تیروئید

  اگر تیروئید شما ( غده پروانه ای شکل در قسمت جلوی گردن شما ) به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند ، احتمالا احساس خستگی ، ضعف ، سرماخوردگی و افزایش وزن می کنید. بدون داشتن هورمون تیروئید کافی ، متابولیسم شما کند شده و احتمال افزایش وزن بیشتر می شود. حتی عملکرد تیروئید در سطح پایین تر از حد طبیعی ممکن است باعث افزایش وزن شود. درمان کم کاری تیروئید با دارو ممکن است برای برخی افراد نتیجه معکوس داشته باشد و منجر به افزایش گردد.

 • تاثیر یائسگی در افزایش وزن

  یائسگی

  بیشتر خانم ها در دوران یائسگی دچار افزایش وزن می شوند ، اما هورمون ها تنها علت افزایش وزن نیستند. افزایش سن متابولیسم شما را کند می کند ، بنابراین کالری کمتری می سوزانید. تغییر در سبک زندگی ( مانند ورزش کمتر ) در این زمینه نقش دارد. یائسگی منجر به افزایش وزن به ویژه در زمینه کمر ( بیشتر از باسن و ران ) می گردد.

 • تاثیر سندرم کوشینگ در افزایش وزن

  سندرم کوشینگ

  افزایش وزن علامت شایع سندرم کوشینگ است ، شرایطی که در آن شما در معرض بیش از حد هورمون استرس کورتیزول قرار دارید که به نوبه خود باعث افزایش وزن و ناهنجاری های دیگر می شود. در صورت مصرف استروئید برای درمان بیماری های آسم ، ورم مفاصل یا لوپوس ( زخم و لک پوستی ) منجر به سندرم کوشینگ می شوید. زمانی که غدد آدرنال شما بیش از حد کورتیزول ایجاد کند و یا در صورت ابتلا به تومور ، با افزایش وزن مواجه خواهید شد.

 • تاثیر سندرم تخمدان پلی کیستیک در افزایش وزن

  سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS )

  PCOS یک مشکل هورمونی شایع در زنان در سن باروری است. اکثر خانم های مبتلا به PCOS کیست های کوچکی در تخمدان خود دارند. این بیماری منجر به عدم تعادل هورمونی می شود که بر چرخه قاعدگی یک خانم تاثیر گذاشته و می تواند منجر به رشد موهای اضافی بدن و آکنه شود. زنان مبتلا به این بیماری در برابر انسولین مقاوم هستند ( هورمونی که قند خون را کنترل می کند ) ، از این رو ممکن است منجر به افزایش وزن گردد. این اضافه وزن در اطراف شکم به صورت چربی متراکم شده و این دسته از افراد را بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار می دهد.

 • تاثیر ترک سیگار در افزایش وزن

  ترک سیگار

  ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامتی خود انجام دهید. با ترک سیگار ، ممکن است وزن شما افزایش یابد اما احتمالا کمتر از مقداری که تصور می کردید! به طور متوسط ، وزن افرادی که سیگار را ترک می کنند کمتر از 4.5 کیلوگرم افزایش می یابد. بعد از چند هفته دیگر احساس گرسنگی نخواهید کرد و همین امر به کاهش وزن کمک می کند.

 • عدم مصرف داروهای مختلف جهت جلوگیری از افزایش وزن

  قانون اول : اگر وزن شما افزایش یافته است….

  بدون مشورت با پزشک خود ، از مصرف خودسرانه هر گونه دارو اجتناب کنید. کاربرد دارویی که می خواهید مصرف کنید را در نظر داشته باشید. ممکن است این دارو برای سلامتی شما مفید باشد اما باعث افزایش وزن گردد.

 • مشورت با دوستان درباره مصرف داروهای مختلف

  قانون دوم : اگر وزن شما افزایش یافته است ….

  خودتان را با افرادی که داروی مشابه مصرف می کنند مقایسه نکنید. همه افراد عوارض جانبی یکسانی را از یک داروی مشابه تجربه نمی کنند. حتی اگر یک دارو باعث کاهش وزن یک فرد شود ، ممکن است برای شما صادق نبوده و چنین تاثیری نداشته باشد!

 • تاثیر احتباس آب در افزایش وزن موقت

  قانون سوم : اگر وزن شما افزایش یافته است ….

  به یاد داشته باشید که اگر افزایش وزن فقط ناشی از احتباس آب باشد ، وزن و چربی دائمی نیست. زمانی که مصرف دوره داروی شما به پایان رسید و یا وضعیت شما تحت کنترل است ، پف ناشی از احتباس آب کاهش می یابد. سعی کنید از رژیم غذایی با میزان سدیم کم پیروی کنید!

 • مشور با پزشک در مورد انتخاب داروی مناسب

  قانون چهارم : اگر وزن شما افزایش یافته است ….

  در مورد داروی دیگری که می توانید مصرف کنید با پزشک خود مشورت کنید. در بسیاری موارد ، پزشک شما می تواند برای شما داروی دیگری تجویز کند که عوارض جانبی یکسانی نداشته باشد.

 • تاثیر کاهش متابولیسم در افزایش وزن

  قانون پنجم : اگر وزن شما افزایش یافته است ….

  باید آگاه باشید که ممکن است افزایش وزن ناشی از کاهش سرعت متابولیسم باشد – ناشی از وضعیت پزشکی و یا مصرف داروهای خاص. در این صورت سعی کنید فعالیت های خود را جهت افزایش سرعت متابولیسم افزایش دهید!

 • دیدگاهتان را بنویسید