دشمن به دنبال تفرقه بین منطقه نجف و قم است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله سید محمد سعیدی در دیدار اعضای ستاد خزانه داری کنگره که روز گذشته در حرم آل الله ما برگزار شد، گفت: فضلا با الهام از یک الگو و الگوی شگفت انگیز.

وی با بیان اینکه این کنگره ها پاسخی به شبهه هایی است که علما در این سمینار چه کار می کنند و نتیجه این سمینار را دیکته می کند، افزود: این کنگره ها گامی در جهت ارتقای آموزش اهل بیت(ع) است. .زیرا دشمن امام (ع) فرمودند مردم وقتی سخنان پسندیده ما را می شنوند از ما پیروی می کنند.

تولیت آستان بانوی کرامت گفت: دشمن به دنبال تفرقه مذهبی و بدتر از آن تفرقه بین بزرگان یک مذهب است تا منطقه قم را از منطقه نجف جدا کند و خدا را از مذاکره مثل برخی سیل ها منع کند. وی گفت: چنین کنگره ای در قبال این ترفند دشمن مسئولیت پذیر و بی طرف است و قدرت ایجاد ارتباط و تفاهم بیشتر بین دو منطقه مهم نجف و قم را دارد.

وی با بیان اینکه نباید کار بزرگ و پر از تبلیغات را شروع کرد و سرعت را به مرحله بعد کاهش داد، افزود: بزرگداشت صفات ساده زیستی نباید همراه با مراسم باشد زیرا دقیقاً همان چیزی است که باید ترویج شود و از استقبال مینماید؛ از طرفی ساده بودن به معنای كمك كردن و كمك كردن نیست، بلكه دوری از تشریفات و افراط و تفریط است.

سعیدی با بیان اینکه باید اجازه داد نقدها در کنگره برای تجلیل از علما باز شود، افزود: نقد افکار و عقاید علما از دیرباز در عرصه شیعه بوده و علما نسبت به یکدیگر مورد نقد قرار می‌گرفته‌اند و به یکدیگر احترام می‌گذارند و از این حیث. کنگره باید انتقاد داشته باشد.» ایده های مختلف مجاز به باز شدن هستند.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام رضا اسکندری دبیر کنگره شبانان پیامبر اعظم(ص) با بیان اینکه این کنگره به منظور تحکیم ارتباط علمی حوزه علمیه قم و نجف با سایر حوزه های علمیه تشیع برگزار شد، گفت: دو منطقه

وی با بیان اینکه این ایده تقریبا سه سال پیش با جمعی از کارشناسان حوزه های علمیه نجف و قم مطرح شد، گفت: و اطلاع رسانی به طلاب.

دبیر کنگره روحانیون افزود: برای این منظور تصمیم گرفتیم که در مرحله اول بزرگان نجف را وارد کنیم، به همین دلیل آیت الله خرسان را که دارای سابقه علمی بودند، نزدیک به نیم قرن در تاریخ، ادبیات، شعر و … انتخاب کردیم. تا بحال. خدمت به زائران امیرالمؤمنین(ع) علاوه بر این که ایشان را از سیره ساده ایشان آگاه می کنیم، از جایگاه علمی، معنوی و اخلاقی ایشان نیز آگاه می شویم.

وی با بیان اینکه آیت الله سیدمهدی خرسان نزدیک به 50 عنوان کتاب و 50 کتاب منتشر نشده منتشر کرده است، افزود: یکی از بزرگترین آثار، دانشنامه ابن عباس است که داستان بنی العباس را در کتاب 31 و رادیو روایت می کند. این اتفاق برای امیر افتاد. مؤمنان (ع) در دوره امویان، مروانیان و زبیریان، فرهنگى را بر خلاف خطوط ولایت تشریح کرد.

اسکندری با بیان اینکه آیت الله خرسان در سن 94 سالگی همچنان مشغول تحقیق بودند، افزود: ایشان 7 کتاب آماده چاپ دارند که سه کتاب برای امام حسین(ع) و سه کتاب برای امام حسن(ع) و یک کتاب است. در باب مهدویت و مهمتر از همه وجه تمایز آثار او، تحلیل علمی اش از مشکلات و شبهات اهل سنت و پاسخ احتیاط آمیز به آنهاست.

وی ادامه داد: مهم ترین اتفاقی که افتاده این است که در راستای راه اندازی دبیرخانه کنگره در قم، دبیری در نجف راه اندازی شده است که تمرکز آن بر گردهمایی علمی و فرهنگی است که این دو دبیر با محتوا آشنا هستند. و موضوع اینکه در عمل ما مسئول اجرای کنگره در ایران هستیم و اجرای کنگره در عراق بر عهده کنگره مستقر در نجف است.

دبیر کنگره شبانان پیامبر در خصوص جایگاه سیاسی آیت الله سید مهدی خرسان گفت: خمینی خانواده نزدیکی هم داشت.

وی با بیان اینکه ارتباط ناظران دو کشور در ایران و عراق می تواند منجر به همبستگی بیشتر با مردم شود، افزود: آیت الله خرسان وجه اشتراک علما و مردم عراق است.

اسکندری با بیان اینکه در کنگره پیام رسان با همکاری موسسه نور حضور داشته است، پیش از این نرم افزار را از مجموعه آثار آیت الله خرسان تهیه کرده بود که در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد، افزود: این کنگره در ایران در روز آخر مصادف است. با دوم و سوم شهریور ماه محرم و در عراق در اواسط ماه ربیع الاول مصادف با پانزدهم و شانزدهم مهرماه برگزار می شود.