دشمن با تمام قدرت حقایق را تحریف می کند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، سید مهدی حسینی شامگاه یکشنبه در نشست نقد و بررسی کتاب بوستان حاج علی که روایتی از حاج مهدی سلحشور در دوران دفاع مقدس است، اظهار داشت: انس راوی با شهدا یکی از بهترین هاست. مهم. دلیل موفقیت این کتاب و راوی این کتاب هنوز در قید حیات است او نیز در کنار شهدا بود و یاد و خاطره آنها را به یادگار گذاشت.

این استاد ادبیات گفت: کتابی درباره حراست خوانده ام. م و من کمتر کتابی را دیده ام که از شهدا تا این حد ذکر شده باشد.

حسینی گفت: یکی از دلایل اصلی ثبت خاطرات، به خاطر سپردن و ذخیره خاطرات است.

این کارشناس ادبی ماندگار افزود: مستندسازی وقایع باعث انتقال تجربیات و اسناد به تاریخ می شود و خاطرات می تواند درس باشد. دانش آموزان و در پاسخ به ابهام

وی در ادامه درباره شخصیت مهدی سلحشور گفت: تاثیر شخصیتی مانند فرج الله سلحشور و همچنین حضور او در مسجد و قرارگاه یکی از دلایل اصلی پیشرفت، راوی و اندیشه اوست.

این استاد ادبیات گفت: شعور، شیوه زندگی را ثبت می کند و اکنون بسیاری از اتفاقات دهه شصت برای ما خاطره است و اگر این خاطرات ثبت نشود، نمی توانیم – ذهن است.

ثبت خاطرات تا حد زیادی بخشی از جنگ روایی است

وی با بیان اینکه واقعاً ثبت خاطرات در جنگ روایت است، افزود: اگر به آن توجه نکنیم دشمن به ما می گوید چه می خواهد.

حسینی تاکید کرد: گنجینه های موجود در سینه رزمندگان دوران دفاع مقدس باید آشکار شود و به نسل های جدید منتقل شود.

وی با بیان اینکه در خاطره نویسی روایت شفاهی و مکتوب داریم، افزود: در خاطره نویسی موضوع، اتفاقات و افراد مهم است و هر کدام از این قسمت ها واقعا در تولید یک اثر بزرگ تأثیر می گذارد.

این شاعر رسمی ادامه داد: شرح باید شامل جزئیات باشد نیجریه من میفهمم و باید از سوء استفاده در نمایش خاطرات خودداری شود.

منطق روایت نیز مهم است حسینی می گوید: خاطرات باید به گونه ای نوشته شود که محتوا و منطق روایت برای نسل امروز قابل باور باشد.

زبان نوشتاری باید بدون نقص و از تسلط لازم برخوردار باشد

وی همچنین گفت: نوشتار باید بی عیب و نقص باشد که این امر وظیفه نویسنده را برای ثبت حافظه پیچیده می کند تا زبان مورد استفاده به درستی به نوشتار ترجمه شود و این قسمت بسیار دشوار است و نباید موارد لازم را داشته باشد. مهارت های قصه گویی و فصاحت و طراوت، مناسب باشد و نسل جدید بتواند با زیبایی کلام و قلم قصه گو ارتباط برقرار کند.

استاد ادبیات و شعر گفت: کتاب حاج علی باغ ویژگی های خوبی دارد اما در مجموع ویرایش درستی ندارد.

وی گفت: هر کتاب خاطره باید زنجیره ای از محتوا باشد تا مخاطب از صفر تا صد به آن برسد.

حسینی گفت: این کتاب می تواند قسمت دوم داشته باشد که روایت بعد از پاسداشت تا کنون است.

یک شاعر آیینی کشور عنوان داشت: مهدی سلحشور باید خاطره پاسداشت ارزش ها در چند سال و چند دهه اخیر را بازگو کند و اگر این کتاب باید کتاب دوم داشته باشد باید در این زمینه باشد. .

وی ادامه داد: در کتاب باغ حاج علی مخاطب احساس می کند که از زمان آمدن مهدی سلحشور تا بعد از جنگ روایتی خطی گفته می شود که راوی آن فقط سلحشور است یا کتاب حتی شکل واقعی آن را نشان نمی دهد. افکار راوی، اگرچه در بخشی از کتاب نیز به خود نشان داد که البته این مقدار کافی نیست و راویان باید در مورد این گونه کتابها بیشتر نظر دهند تا دیگران درباره آنها قضاوت کنند.

این کارشناس باسابقه ادبی گفت: این کتاب خاطرات زیادی دارد که می توان آن ها را به داستان و حتی فیلم تبدیل کرد، بنابراین پیشنهاد می شود این خاطرات در چاپ بعدی ارائه شود.

حسینی بیان کرد: امروز میدان نبرد روایت است و ما در این زمینه کم کاری کرده ایم و دشمن با تمام قدرت حقایق را وارونه می کند.