درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

راه کارهای ساده برای گرفتن رژیم کتوژنیک

ما گرفتن این رژیم (درمان چاقی استرسی) رو برای شما بسیار ساده کردیم تنها کافیست که از غذاهای این هرم استفاده کنید و تا زمانی که گرسنه نشدید غذا نخورید.

کتوژنیک 779x400 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

با این روش به مرور اشتهای شما کم میشه، و بدن دسترسی به ذخایر چربی خودش پیدا میکنه و برای انرژی بیشتر متکی به ذخایر چربی  میشه و کمتر متکی به غذا هست.

شما فقط کافیه تا وقتی گرسنه نشیدید چیزی نخورید و بدین ترتیب به مرور به وزن دلخواهتان خواهسد رسید و هیچ احتیاجی به کالری شماری و هیچ کار اضافه ای هم ندارید.

The ketogenic diet 3 1024x900 1 455x400 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

افراد با مقاومت انسولین بالا در رژیم کتوژنیک

اما باید توجه داشته باشید که برخی افراد مقاومت به انسولین بیشتری دارند و لازمه که از بالای هرم کمتر استفاده کنن و از پایین هرم بیشتر تا بتونن اشتهاشون رو جوری کنترل کنن که از چربی ذخیره شده تو بدنشون استفاده بشه تا به این شکل به وزن دلخواه خودشون برسن.

غذایی کتوژنیک - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک
کتو سنتر

درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

و در این میان برخی افراد هستن که با استفاده ازغذاهایی که کف هرم هستند (یعنی سبزیجات و پروتئین سالم، روغن های مفید) باز هم اشتهای کاذب دارن، و هرچه به شب نزدیکتر میشن گرسنه تر میشن در حقیقت کالری مصرفی شون بیشتر از اون چیزی هست که بدن بتونه از ذخایر چربی استفاده کنه.

دلیل اصلی این اتفاق وجود هورمونی به نام کورتیزول هست و در حقیقت عامل اصلی این موضوع استرس هست.

steress body 259x400 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

در رژیم کتوژنیک ما تا حد زیادی سعی کردیم هورمون کورتیزول رو کنترل کنیم.

یکی از دلایلی که کورتیزول سطح اش داخل بدن افزایش پیدا میکنه این است که شما غذاهای التهاب زا می خورید.

در واکنش به این غذاهای التهاب زا کورتیزول ترشح میشه. که ما برای کنترل آن غذاهای التهاب زا را در این رژیم سرکوب کردیم. یکی دیگر از دلایل افزایش ترشح سطح کورتیزول افتادن سطح قند خون هست، وقتی سطح قند خون خیلی پایین میاد بدن به صورت اتوماتیک هورون کورتیزول رو ترشح میکنه، تا سطح قند خون رو بالا ببره که این به بدن استرس وارد میکنه.

ما با توجه به اینکه در رژیم کتوژنیک بدن رو چربی سوز می کنیم، دیگه بدن برای مقابله با قند خون پایین هورمون کورتیزول رو ترشح نمیکنه. تنها زمانی کورتیزول رو ترشح میکنه که ما در اوایل رژیم هستیم و بدن هنوز چربی سوز نشده، یک هفته بعد از رژیم دیگه کورتیزولی که به دلیل افت قند خون هست رو نداریم.

همانطور که گفته شد دلیل اصلی ترشح کورتیزول فقط افت قند خون نبود، بلکه استرس هم تاثیر گذار هست. وقتی بدن دچار استرس میشه چند تا هورمون در بدن ترشح میشه EPINEPHRIN – NOREPINEPHRIN – CORTISOL که سعی داریم با یه مثال این مفهوم رو براتون ساده تر کنیم.

86b1f311 3740 4c6f 9d75 cc96bb7dfee7 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

در قدیم وقتی یه ببر به شما حمله می کرد این استرس کمک می کرد تا بتونید با این اوضاع مقابله کنید. (استرس دارای اثرات کوتاه مدت و بلند مدت هست) در کوتاه مدت EPINEPHRIN و ANDERNALIN ترشح میکنه که باعث افزایش ضربان قلب، انقباض عروق، انبساط راه های تنفسی، افزایش فشار خون و افزایش قند خون میشه. این علائم در بدن شما کمک میکنه برای مقابله با اون خطرآماده بشید، حالا چه مبارزه با اون خطر باشه چه فرار از اون خطر.

اثرات کوتاه استرس هورمون EPINEPHRIN برای بدن بسیار سودمند هست. EPINEPHRIN انسولین رو مهار میکنه، ترشح گلوکابون رو تحریک میکنه، باعث آزاد سازی اسید های چرب و تجزیه تری گلیسرید ها میشه و در حقیقت باعث چربی سوزی میشه. پس نتیجه میگیریم استرس های کوتاه مدت برای بدن بسیار هم مفید بوده (مانند بازی های هیجان انگیزی که در شهربازی انجام میدید) و اگه در کوتاه مدت شما بتونید در انجام اون استرس کوتاه مدت موفق هم بشید باعث ترشح هورمونی بنام دوپامین میشه، که این دوپامین باعث افزایش نشاط میشه و سطح سریتونین رو بالا میبره و سطح کورتیزول رو میاره پایین و همین جا استرس تموم میشه و اثرات بلند مدتی هم نداره.

حال اگر شما نتونید به اون مشکل مقابله کنید (مثل حمله ببر) این باعث افزایش هورمون کورتیزول میشه،(کورتیزول هورمونی هست که بدن رو در حالت استراحت نگه میداره، یعنی شما از نظر مغزی فعال هستید اما از نظر مصرف انرژی، انرژی پایینی رو دارید.)

.jpg - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

علائم بالارفتن میزان هورمون کورتیزول در افراد

اگه دقت کرده باشید افرادی که استرس بالایی دارید، حالت پریشانی دارن، همش در حال فکر کردن هستند اما فکرشان پراکنده اس، تحمل افراد با هیجان خیلی بالا یا افراد خیلی کند رو ندارن. که دلیل این موضوع اینه که مغز نمی خواد روی یه موضوع تمرکز کنه و می خواد حواسش به اون خطر باشه.

 

280x280 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

وقتی استرس دارید حتما توجه کردید که بیدار شدن صبح ها براتون سخته، همینطور از جا پاشدن. کیفیت خوابتون خیلی پایینه شب خیلی دیر میخوابید و صبح به سختی بلند میشید که دلیل این موضوع این هست که بدن یه خواب عمیق رو تجربه نکرده و همش در حال آماده باشه که با خطر مقابله کنه. روزها همیشه احساس خسته گی شدید دارید که در واقع دلیل این موضوع این هست که استراحت شب که با یه خواب عمیق انجام میشه رو شما در روز دارید(در واقع خواب شما در روز هست).

hard to wake up 1 1366x683 1 1 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

اگه دقت کرده باشید وقتایی که همه دارن لذت میبرن افرادی که استرس دارن اصلا نمیتونن تو لحظه باشن و لذت ببرن چون مغز مدام داره به اون مشکل فکر میکنه، تمرکز شون پایین میاد، میل جنسی شون کم میشه، افراد با استرس بالا مدام زشت تر میشن، فشار خون و قند خونشون بالا میره، صبح که از خواب بلند میشن درد عضلات پا دارن که دلیل این موضوع این هست که بدن با دفع پتاسیم سعی داره آب رو ذخیره کنه و حالت استراحت برای فرد ایجاد کنه. که اگه دقت کرده باشید و براتون پیش اومده باشه بعد از خوردن یه قهوه تو صبح اون درد عضله کاهش پیدا میکنه، به دلیل اینکه قهوه خودش استرس زا کوتاه مدت هست (به حمله ببر میتونیم تشبیه اش کنیم) و هورمون EPINEPHRIN ترشح میکنه که شما رو به حالت آماده باش برده و گرفتگی عضلاتتان رو از بین مییره.

adernal 9 1 476x400 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

ریزش مو در افراد با استرس بالا وجود داره چون بدن نمیتونه به عنوان عضو خیلی مهم برای اون انرژی ای رو تخصیص بده. که البته ریزش مو استرسی یا تلوژن موقتی بوده و 100% دوباره موهای ریخته شده به حال قبل بر می گرده.

hair loss woman 780x405 1 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

استرس بالا باعث گر گرفتگی بدن میشه تو شب احساس گرما میکنید مثل علائمی که زنان یائسه دارند. که دلیل اون این هست که بدن حس میکنه باید داغ و آماده باشه برای مقابله با خطر درمان چاقی استرسی

132578 887 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

همانطور تمایل به شیرینی، نون، انواع کربوهیدرات و نمک پیدا میکنن افرادی که استرس بالایی دارن. و دلیل اون اینه که این افراد تمایل به مواد چاق کننده و ذخیره کننده دارن که ما اصطلاحا به اون پر خوری عصبی یا برنج ایتین میگوییم.

هوس شیرینی 1 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

افرادی که دچار استرس بالا هستند دچار از دست دادن عضله میشن، اکثر افرادی که دچار استرس های طولانی مدت هستن در بازو ها دچار شل شدگی هستن و باسن شان کوچیک میشه در واقع بدن عضلات اش رو از دست میده، دلیل این موضوع هم این هست که قسمتی هایی از بدن که مصرف انرژی رو بالا میبره رو کم میکنه که بیشتر چربی ذخیره کنه. درمان چاقی استرسی

bat wings 280x280 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

افرادی که استرس بالایی دارند سختی در بالا رفتن از پله ها دارن، در بالا رفتن از پله ها پاهاشون سنگین هستش، روی سطح صاف این مشکل رو ندارن بخاطر اینکه بدن سطح میکنه با کارهایی که کالری بالایی می سوزونه قبل از مواجه مقابله کنه.

در بالارفتن از پله 280x280 - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

نفخ و یبوست یکی دیگر از علائم استرس بالا هست. بخاطر اینکه بدن در مواجه با استرس، بیشتر انرژی ایش رو روی مغز میذاره تا دستگاه گوارشی و در واقع بدن در مواجه با استرس سعی میکنه از ماکسیمم موادی که در غذاها وجود داره استفاده کنه و باعث یبوست و آسیب به دستگاه گوارش میشه.

شکم - درمان چاقی استرسی با رژیم کتوژنیک

این افراد معمولا چاقی در قسمت لاستیکی دور شکم دارند، بخاطر اینکه بدن سعی میکنه چربی ها در قسمت ارگان های مهم بدن برای دسترسی سریعتر قرار بده و کوچیکی قسمت هایی که عضلانی تر هستن مثل پاها و باسن.

احتباس آب بدن (پف کردگی رو در این افراد می تونید ببنید، بخاطر اینکه این بدن سعی می کنه آب رو ذخیره کنه و از دست نده).

همانطور که بهتون توضیح دادیم یک حالتی مثل استن بای هست. که این مشکل بدترین حالت رو برای بدن به وجود میاره. درسته که انسولین چربی رو ذخیره میکنه اما با این حال عضلات رو هم افزایش میده.اما کورتیزول متاسفانه عضلات رو کم میکنه و چربی رو افزایش میده که متاسفانه در عصر جدید و با توجه به دغدغه های مردم، باعث شده میزان استرس بالا در افراد بیشتر بشه.

شما برای اینکه بتونید کاهش وزن مناسبی در کوتاه مدت داشته باشید باید سعی کنید میزان استرس بالا را در خودتون کاهش بدید یعنی در واقع سطح هورمون کورتیزول خودتون رو کاهش بدید.

برعکس آندرلاین که سریع سطح اش بالا و پایین میاد هورمون کورتیزول خیلی آروم بالا میره و به راحتی هم پایین نمیاد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید