درمان و پیشگیری از مصرف (سل)

این بیماری بسیار موذی و کشنده ناشی از رشد گیاه کوچکی است که از افراد یا حیواناتی که قبلاً از سل رنج می برند، ایجاد می شود. تف بیمار مصرف‌کننده مملو از چنین میکروب‌هایی است و وقتی خشک می‌شود و تبدیل به خاک می‌شود، میکروب‌ها را می‌توان به هم زد و استنشاق کرد یا با مواد غذایی مانند شیر مخلوط کرد و در نتیجه وارد بدن شد. دستمال خشک شده نیز می تواند عفونت را منتقل کند. اما این میکروب ها در همه افراد ایجاد نمی شوند، اگرچه به طور مداوم تقریباً به ریه های همه منتقل می شوند. بدن سالم می تواند در برابر آنها مقاومت کند و فقط در بدنی که به دلیل سلامتی مقاومت کمی دارد ریشه می گیرند و شروع به فعالیت می کنند.

درمان

• هوای تازه نامحدود و غذای خوب و مغذی تنها راه درمان است در صورتی که بیمار توانایی پرداخت آنها را داشته باشد. این به سادگی به این معنی است که هر لقمه ای از هوا را تا حد امکان پاک کنید. اکیداً توصیه می شود که بیرون از خانه بخوابید، هر دو سمت چپ و راست کاملاً باز باشد، فقط از باران محافظت شود، با لباس فراوان و در صورت لزوم کوزه های آب گرم برای تأمین گرمای مورد نیاز، هر کدام در صورت امکان، روز را باید در خارج از منزل، دراز کشیده یا با حرکت خفیف سپری کرد.

• غذای مصرفی باید مقوی و فراوان باشد. شیر، کره و تخم مرغ فراوان باید اساس رژیم غذایی را تشکیل دهند.

• تختی که بیمار مصرف کننده روی آن دراز می کشد نباید در گوشه ای باشد بلکه باید خارج از دیوار باشد تا امکان نظافت و تهویه وجود داشته باشد. پرده ها و فرش ها گرد و غبار هستند. تا جایی که امکان دارد تعداد این موارد را کاهش دهید. در صورت مرگ در اثر مصرف، اتاقی که متوفی در آن اشغال شده است تا زمانی که کاملا ضد عفونی نشده باشد، دیگر قابل استفاده نیست. کف و کارهای چوبی را باید با گردگیرهای مرطوب پاک کرد و سپس با آب و صابون فرسایش داد. هنگامی که دیوارها تزئین می شوند، کاغذ باید به خوبی مرطوب شود، پوست کنده شود و بسوزد. اگر دیوارها سفید شده اند، باید با آهک شویی حاوی یک چهارم پوند آهک کلر به ازای هر گالن آهک دوباره کار شوند. لحاف، روبالشی، پتو و ملحفه تخت بیمار باید در آب جوش فرو رفته و سپس شسته شود.

• مصرف اغلب با زخم هایی در گردن یا سایر قسمت های بدن همراه است که التیام آن بسیار دشوار است. زخم ها باید در اسید استیک ضعیف گرم خیس شوند و روزانه با روغن زیتون درمان شوند. اگر به این روش ساده درمان نشود، بدتر خواهد شد.

• نبض سریع و تب شدید مرتبط با ضایعات پیشرفته و سریع اغلب می تواند با قرار دادن پارچه های خنک کننده روی قلب تا حد زیادی کاهش یابد. آغشته کردن کل بدن به سرکه یا اسید استیک ضعیف نیز باعث شادابی شدید بیمار می شود. برای جلوگیری از هر گونه لرزش می توان آن را زیر روکش ها انجام داد. پارچه های سرد روی قلب و سینه اگر باعث لرز شود ممکن است با ضماد روی پاها و ساق پا همراه باشد.

• درجه حرارت بیمار مصرفی باید سه بار در روز ثبت شود و اگر بالاتر از حد نرمال باشد، بیمار باید تا پایین آمدن دما در رختخواب بماند. و هنگامی که دما کاهش می یابد، ورزش ملایم بسیار مفید است. و همچنین افزایش پیاده روی باید هر روز انجام شود.