درس امام شناسی را باید از سیدیون ها آموخت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر ، گروه استان ها – بهرام قربانپور: نوشتن با سادگی و خلوص مطلق برای برخی بسیار سخت است و مهارت های گفتاری و گفتاری خاصی می طلبد.

خیر میدانم نوشتن داستان را از کجا شروع کنم تا داستان درست شود. وقتی از اولین شهدای نهضت امام آخر می نویسی، قلمت شیوا و رسا باشد. من سید یونس را بیشتر از پسرم دوست دارم.

سید یونس کیست؟

این عبارت کوتاه آنقدر معنا و مفهوم دارد که می توان از این ساعت ها حرف زد و نوشت، اما این «سید یونس» که اینقدر از لطف و رحمت بنیانگذار انقلاب اسلامی خوشحال است، دقیقا کیست؟

در مهرماه 1311 در آغوزبان رودبار نوزادی به دنیا آورد که اولین شهید نهضت امام خمینی (ره) شد. خانواده او را یونس، پدرش از سادات ارجمند آبادی و شهرستانی و روحانی کشاورزی نامیدند.

سیدین از همان دوران کودکی علاقه زیادی به تحصیل علم و دانش نشان داد و گویا سن و سالی نداشت، اما سیر و سلوک و کارش از او مردی بزرگ، بالغ و آگاه ساخته بود. «سید یونس» گزارش ما وقتی 12 سال بیشتر نداشت، در مدرسه زادگاهش زیر نظر «میرزا بلال طالقانی» به فراگیری قرآن پرداخت و قرآن را می دانست.

از درس امام شناسی باید آموخت

مشعل مبارزه با رژیم سرکوبگر شاهنشاهی را روشن کرد

«سید یونس» از همان ابتدا با استعداد، ماهر و پرتلاش است و عناصر منش، رفتار، منش و استعداد سرشار او توسط «سید رحمان سیاهپوش قزوینی» (پلی پیران شهر) بررسی شده است. آغوزین) نصب شده است.

نبود زیرساخت ها و گرد و غبار سوءتغذیه باعث نشد که سید ما گزارش می دهیم استعدادهای خود را فدای اجبار و محدودیت کند. او سعی کرد به تحصیل علوم دینی بپردازد، اما همه چیز به همین جا ختم نشد. از طرفی برای امام. دست خود را از مشهد به قم فرستاد.

«سیدین ها» علاوه بر تحصیل علم و دانش، به تهذیب نفس نیز می پرداختند و دیدگاه سیاسی بسیار قوی داشتند که شاه را ملتهب می کرد.

روستازاده آه تو که اولین بار صدای امام را شنید

در این دوران به دلیل رشد دانش علمی و ایمان خالصانه، حرکت سیاسی خود را علیه دولت ستمشاه آغاز کرد. عدالت، سرکوب و مخالفت شدید با سیاست های نادرست سید یونس منجر به دستگیری و زندانی شدن مکرر وی توسط کارکنان ساواک شد. تحمل سختی‌ها و شکنجه‌ها در شکنجه‌گاه ساواک، عزم سید یونس را برای مبارزه با سخت‌ترین شکنجه‌ها و اخراج‌های مکرر به جای انحراف از آرمان‌های امام و انقلاب، دوباره تأیید کرد.

«سید یونس» زمان و درانی (42 ساله) پرچم عدالت خواهی و مبارزه با دیکتاتوری را به اهتزاز درآوردند که مردم هنوز از ارزش انقلاب و اقدامات امام خمینی (ره) ساکن سرزمین صلح بی خبرند. و دوستی در رودبار اندیشه امام را شنید و پژواک آن صدای حق را دنبال کرد. به دنبال رفت و تا نفس و خونش رفت دست از مبارزه برنداشت.

از درس امام شناسی باید آموخت

امام شناسی را نزد سید یونس خواندم

«سید امجد حسینی آغوزبانیبرادر اولین شهید امام خمینی (ره) در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص فحشا و تقوای سید یونس گفت: اخلاق خوب مردمی است، عفت و انسان دوستی سید یونس.

وی با بیان اینکه درس امام شناسی را نزد «سید یونس» آموخته است، افزود: سید یونس از شاگردان و یاران واقعی آن حضرت بود و کلام، هدف و کردار امام از زبان، سیره و کلام کوتاه نمی آمد. . شهید رودباری

برادر اولین شهید امام خمینی (ره)، ساده زیستی و پرهیز از تجمل گرایی و اعمال دنیوی از ویژگی های بارز شخصیت «سید یونس» بود و گفت: شهید یونس فردی بسیار ساده، قانع و با گذشت است. بعد از شهادتش مبلغ اندکی باقی مانده بود، یک کتاب قرآن کریم و چند کتاب علمی که بنا به وصیت ایشان در حوزه علمیه قم نیز عرضه شد.

«سید یونس رودباری» را بیشتر از پسرم دوست دارم

حسینی آغوزبانی وی با بیان اینکه «سید یونس» هرگز به دنبال ابراز وجود نبود، گفت: «سید یونس» در شرایط خفقان در طاغوت پیرو آرمان های امام و انقلاب بود و چندین بار دستگیر، شکنجه و تبعید شد.با ساواک اما کار را نکرد. دست کشیدن از ایده آل

وی با بیان روایتی از حجت الاسلام قدسی امام جمعه سابق کلاچای و از یاران شهید یونس درباره بیانات تاریخی امام خمینی (ره) درباره شهید رودباری، افزود: امام پس از عرض تسلیت، دیدار و تسلیت گفتند. پدر شهید سید یونس را دید که گریه می کرد، گفت; “این جیغ مال تو نیست! این نوشیدنی برای من است اما بهترین پسرم را از دست دادم!” من سید یونس رودباری را بیشتر از پسرم دوست دارم!

نسل جوان امروز تشنه ادبیات و سخنان شهداست

برادر شهید سید یونس رودباری شهدا و ایثارگران را مایه مباهات و عظمت ایران اسلامی خواند و گفت: تفسیر سیره شهدا باید به گفتمان علمی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی تبدیل شود.

حسینی آغوزبانی وی با اشاره به عطش ادبیات و سخنرانی امروز شهدا گفت: تلاش دشمن برای کاهش ارزش ها و آرمان های ائمه انقلاب و شهدای عزیز بی نتیجه خواهد بود. فرهنگ و مذهب زندگی شهدا».

وی با تاکید بر تبیین سیره، سیره و منش شهدا افزود: جامعه اسلامی یعنی نظام و فرهنگ ایثار و شهادت و در هنگام ضلالت و مقابله با مشکلات، مشکلات و خطاها از فرهنگ شهدا فاصله می گیریم. شهادت».

خدمت خالصانه به مردم تنها خواسته خانواده شهید مسئول است

برادر اولين شهيد نهضت امام خميني(ره) با بيان برخي از نواقص شناسايي و شمول شهيد سيد يونس در شهرستان رودبار و استان گيلان، گفت: اگرچه شهدا حتي نيازي به شمول ندارند و پراکنده است، اما او می خواهد سود کند. از نظر اقتصادی جامعه و سیره شهدا را از فضایل و اندیشه های شهدا برای مردم تبیین کنید.

حسینی آغوزبانیوی خانواده های شهدا را خدمت صالح به مردم دانست و گفت: گویی شهدا به طور غیرمنتظره ای جان خود را در دستان خود گذاشته و به شهادت رسیده اند. کارمندان دولتی جز خدمت عادلانه و مهربانانه به مردم کاری انجام نمی دهند.

وی همچنین از رسانه ها و خبرنگاران خواست در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و سوق دادن جامعه به سمت فرهنگ شهادت بنویسند.

از درس امام شناسی باید آموخت

داستان واقعی شهادت سید یونس در دنیای روایت

سوالی که همیشه مطرح بوده، زمان دقیق درگذشت «سید یونس حسینی رودباری» است. گفته می شود «سید یونس» در حادثه دوم فروردین 1342 در مدرسه فیضیه توسط پرسنل ساواک دستگیر و تحت شکنجه قرار گرفت و پس از تحمل دو سال درد و جراحات شدید، روز به درجه شهادت نائل آمد، اما غیر از دیگران. شهید رودباری گفته می شود شهدای قیام خونین 15 خرداد 1342 بوده اند.

اما با نگاهی به کتب و اسناد تاریخی می بینیم که شهید «سید یونس حسینی رودباری» در چهارم فروردین 1342 ملاقات خدا ادامه می دهد.

کتاب «تحقیق و تحلیل نهضت امام خمینی» نوشته «سید حمید روحانی» به این موضوع پرداخته و حتی بیانیه امام خمینی در زمان اربعین شهید فیضیه را منتشر کرده است که در تاریخ 14 اردیبهشت 1342 به اشتراک گذاشته شده است که در یک مطلب تأیید شده است. راه ماجرای واقعی شهادت «سید یونس حسینی رودباری» پس گرفته شد.

در بخشی از بیانات امام خمینی (ره) در چهلمین روز شهادت فیضیه آمده است: «دیروز پدر مرحوم سید یونس رودباری به دیدار من آمدند و بزرگی مصیبت ایشان را خراب کردند.

همچنین در کتاب تاریخ دوره دوم متوسطه (نظام قدیم) گزیده ای از سخنان امام در 13 خرداد 1342 با این مضمون به چاپ رسید: «به پاسخ پدر شهید سابق چه بگویم». سید یونس رودباری؟”

مجموع این اسناد و شواهد، صحت و حقیقت درگذشت حجت‌الاسلام شهید «سید یونس حسینی رودباری» در تاریخ چهارم فروردین 1342 را ثابت می‌کند.