درخواست کره شمالی برای توقف رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کره شمالی روز دوشنبه از آمریکا و کره جنوبی خواست تمرینات نظامی خود را متوقف کنند. کره شمالی این رزمایش را تحریک آمیز خواند و گفت که می تواند به واکنش شدید پیونگ یانگ منجر شود.

این هشدار توسط وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه ای اعلام شد و گفت: وضعیت در شبه جزیره کره و اطراف آن به دلیل تداوم و اقدامات نظامی بی پروا ایالات متحده با قدرت قوی وارد میدان درگیری شدید شده است. و کره جنوبی.” »

ایالات متحده و کره جنوبی یکی از بزرگترین رزمایش های نیروی هوایی خود را روز دوشنبه آغاز کردند و صدها هواپیمای جنگی از هر طرف هر روز یک رزمایش 24 ساعته را انجام دادند.

نیروی هوایی آمریکا اعلام کرده است که این عملیات طوفان هوشیار نام دارد و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت. همچنین گفته می شود حدود 240 هواپیمای جنگی با حدود 1600 سورتی پرواز در این رزمایش نظامی شرکت خواهند کرد.

واشنگتن و سئول هشدار داده اند که پیونگ یانگ ممکن است از سال 2017 آزمایش های بمب هسته ای خود را از سر بگیرد.

از سوی دیگر، در بیانیه هشدار وزارت امور خارجه کره شمالی آمده است: کره شمالی آماده است تمام اقدامات لازم را برای حفظ حاکمیت، نظم عمومی و وفاداری خود «استان در برابر تهدید سربازان خارجی» انجام دهد.

در این بیانیه همچنین آمده است: “اگر ایالات متحده به اصرار بر تحریک نظامی تهاجمی خود ادامه دهد، کره شمالی اقدامات قوی تری را در نظر خواهد گرفت.”

کره شمالی در این خصوص گفت: اگر آمریکا خواهان تحول جدی علیه منافع امنیتی خود نیست، باید فورا تمرینات بیهوده و بی اثر را متوقف کند، در غیر این صورت باید به طور کامل بپذیرد که مسئولیت عواقب آن بر عهده وی خواهد بود.

کره شمالی رزمایش مشترک را به عنوان یک عمل خشونت آمیز و توجیهی برای سیاست خصمانه واشنگتن و سئول محکوم می کند. این کشور در واکنش به رزمایش آمریکا و کره جنوبی موشک پرتاب می کند، عملیات هوایی انجام می دهد و یا تسلیحات را در دریا هدف قرار می دهد.

پیونگ یانگ همچنین درخواست ها برای از سرگیری مذاکرات در مورد برنامه های هسته ای و موشکی خود را رد کرده و در عوض در سال جاری چندین آزمایش موشکی انجام می دهد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه از کره شمالی خواست به مذاکرات بازگردد و افزود: سیاست آمریکا در خلع سلاح کامل شبه جزیره کره تغییری نکرده است. پرایس در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده در نهایت توانایی های هسته ای کره شمالی را خواهد پذیرفت، گفت: این سیاست ما نیست.