دخل و خرج به عنوان «منبع زندگی» خوانده نمی شود / 7000 لیتر آب برای یک کیلو برنج! خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استانی: در صورت بروز خشکسالی، موضوع کشت آبدوست در نقاط مختلف استان از سوی مسئولان و مسئولان مختلف مطرح شد که از جلسات مسئولان مختلف آغاز شد تا به تیتر رسانه ها رسید. صحبت از تخلیه آب های زیرزمینی، کاهش رواناب رودخانه ها، کاهش آب پشت سد لرستان و کاشت محصولاتی است که بخش آبی استان را با چالش های مهمی مواجه کرده است.

اگر قرار است کشاورزان در لرستان محصولاتی مانند برنج کشت کنند به دلیل سود حاصل از فروش این محصولات است، اما سوالی که باقی می ماند این است که آب های زیرزمینی و مواد غذایی ضروری در این مزارع چقدر از دست خواهند رفت؟

کشت برنج نه تنها در شهرستان لرستان انجام می‌شود، بلکه حتی کلان شهرها نیز از چالش کم‌آبی مصون نیستند، اما آبی که به راحتی می‌توان برای محصولاتی که استراتژیک هم نیستند استفاده کرد، برای کشت آن‌ها در این منطقه ضروری نیست.

اب “ایوشان»مسئول کشاورزی آب دوست نه

سید عماد شاهرخی رئیس انجمن جهاد کشاورزی لرستان در خصوص تنش آبی در لرستان گفت: آب سدایوشان» مسئولیتی در قبال کشت محصولات آبدوست ندارد.

اگر بگذاریم آب حتی اگر کاشته شود دیرتر خشک می شود و آب قوی تر می شود.

وقتی نمی خواند

رئیس انجمن جهاد کشاورزی لرستان گفت: متأسفانه افرادی هستند که کشاورزان را آزار می دهند به گفته کارشناسان آب، 25 میلیون مترمکعب آب پشت سد.ایوشانگفته می شود که هیچ پولی برای کشاورزی پاسخگو نیست آب دوست نه

شاهرخی همچنین در خصوص مسائل زیست محیطی در این زمینه اظهار داشت: تمام تلاش ما این بوده است که جلساتی با شوراها، دهیاری ها و و راستی آزمایی کشاورزان در زمینه کشاورزی داشته باشیم. آب دوست ممنوع شد، شورای آب استان هم ممنوع کرد.

او گفت: با این مخزن پشت سد.ایوشانامکان رها شدن برای کشت وجود دارد آب دوست در دسترس نیست.

آب کم است!

رئیس انجمن جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه ضرورت آموزش و فرهنگ سازی در این حوزه وجود دارد، تصریح کرد: مردم بخشی از آن هستند. بیرانشهر به من گفتند ما می دانیم که اگر برنج بکاریم هیچ کس نمی تواند دو یا دو سال اینجا زندگی کند، اما حالا که کارمان خوب پیش نمی رود باید اینجا برنج بکاریم!

شاهرخی با بیان اینکه خود کشاورزان از کاهش آب مطلع هستند و دیگر جوابگوی آب چاه نیستند، افزود: باید در زمینه فرهنگ سازی و آموزش بیشتر کار کنیم.

وی در خصوص سیاست کشاورزی ادامه داد: این موضوع را طی چند نامه رسمی و همچنین جلسات شوراها و جوامع محلی به کشاورزان ارائه کرده ایم.

وقتی نمی خواند

رئیس انجمن جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اینکه 10 سال است که برنج کاری در لرستان وجود دارد، خاطرنشان کرد: 10 سال پیش چه محصولاتی در استان کاشتیم؟ پرورش لوبیا، ذرت، علوفه و غیره.

شاهرخی تایید کرد: در این زمینه مشکلی نداریم، اطلاع رسانی به موقع به طور کامل در حوزه کشاورزان انجام می شود.

کاشت بهاره عالی، محصولات زراعی آب دوست دیا

وی گفت: بیشتر محصولات کشت شده در فصل بهار و تابستان برداشت می شود. آب دوست وی گفت: تنها میزان آب مصرفی در محصولات بهاره با میزان آب مصرفی در پاییز متفاوت است.

رئیس انجمن جهاد کشاورزی لرستان افزود: با وجود اینکه پیشرفت هایی داشته ایم اما به کشاورزان اعلام کرده ایم که محصول چغندر علیرغم اینکه آب دوست باید کشت شود، اما از طریق قرارداد کشت شود، چون تجار در آن نقشی ندارند، کشاورزان قرارداد مستقیم با شرکت ها می بندند و شکر یک کالای استراتژیک برای کشور است.

وقتی نمی خواند

شاهرخی ادامه داد: تلاش ما بر این است که به تدریج فرهنگ برنج کاری در استان ریشه کن شود چرا که آب نداریم، نماینده ولی فقیه در استان نیز در خطبه ای توصیه کردند که نماز جمعه امسال را که بارندگی ها فروکش کرده است، بخوانند. ما نمی توانیم مانند سال های گذشته کاشت کنیم. بسیار واقعی است.

7000 لیتر آب برای رشد یک کیلو برنج کافی است!

مجتبی میر معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این خصوص بر لزوم همکاری و اطلاع رسانی رسانه ای برای جلوگیری از کشت محصولات تاکید کرد. آب دوست وی در لرستان گفت: در هر هکتار حدود 20 تا 24 هزار مترمکعب آب مصرف می شود.

وی با بیان اینکه به ازای هر کیلوگرم برنج، میزان آب مصرفی حدود 7 هزار لیتر است، گفت: منطقی است که در حال حاضر برنج به دلیل نبود آب، رکن اصلی کشاورزی استان نیست.

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اینکه از سال گذشته همکاران ما اطلاعات و آموزش های لازم را در خصوص حفظ شیوه های کشاورزی در بین کشاورزان دریافت کرده اند، افزود: آب دوست من ندارم

وقتی نمی خواند

آب نیست!

میر وی گفت: امسال نیز از ابتدای سال جاری انجام شده است. سعی کردیم آن را توضیح دهیم. ری فرض کنید واقعاً آب نیست، وقتی دو سال متوالی خشکسالی دارید باید جایی را مدیریت کنید.

او همیشه گفته است که کشت برنج در سراسر کشور ممنوع است: سایر محصولات آب دوست در مقادیر کم و کم آب کاشته می شوند، از این حیث “به نوعی” تاریخ کاشت مناسب، استفاده از گیاه و تنوع با توجه به نیاز ما و .

معاون تولیدات گیاهی انجمن جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه اجرای همه این روش ها نیازمند حمایت کشاورزان است، تاکید کرد: در این زمینه رسانه ها باید به ما کمک کنند.

میر وی با تاکید بر کمک به محصولات ممنوعه و کشاورزان بومی که آب را تامین کرده اند و قبلا از سیستم های آبیاری تحت فشار استفاده نکرده اند، گفت: برای سال آینده برنامه ریزی کنید. ریختن ما هزینه این مواد را پرداخت خواهیم کرد.

وی افزود: برای اولین بار در استان کاشت درختان سنتی به جای برنج را آغاز کرده ایم. در همین راستا بسته های پشتیبانی را نیز بررسی کرده ایم.

بر اساس این گزارش، از مسئولان انتظار می رود در صورت نیاز از راهکارهای تشویقی و بازدارندگی استفاده کرده و با برگزاری کلاس های آموزشی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی را برای اطلاع کشاورزان از خسارت جبران ناپذیر محصولات آبدوست ناشی از رشد بیش از حد، خسارت آب و جلوگیری از هدررفت آب برگزار کنند. این سرمایه گرانبها و کشاورزان به دلیل خشکسالی باید با مسئولین این امر همکاری کنند.