خوردن غذای منجمد چه عوارض و مشکلاتی برای بدن ایجاد می کند؟

یکی از روش های نگهداری مواد غذایی که اغلب مادران ترجیح می دهند آن را به صورت آماده و منجمد استفاده کنند با این که در وقت و هزینه انرژی و پختن صرفه جویی می شود ولی اصلا قابل توجیه نیست. فریز کردن غذاها امری رایج برای اکثر بانوان شاغلی است که زمان کمی برای پخت غذا دارند. آن ها میوه ها و یا هر مواد خوراکی را منجمد می کنند و برای مدت چند ماه در فریزر نگهداری می نمایند. با این وجود که کیفیت و طعم و مزه و بو آن در اثر سرمازدگی ممکن است تغییر کند و سلامتی انسان را به خطر بی اندازد. چون در غذاهای منجمد چربی و نمک و کالری و قند افزایش یافته و موجب ضرر هایی خواهد شد، در ادامه مطلب بیشتر راجع به آن می توانید اطلاعات کسب کنید.

مضرات غذای منجمد چیست؟

درباره عوارض غذای منجمد چه می دانید؟

طبق تحقیقات انجام شده نشان می دهد که تقریبا ۵۰% از والدین به خوردن این مدل از غذاها رضایت داشتند که فقر غذایی در این مدل خوراکی های یخ زده زیاد است. به همین خاطر با مصرف غذا های فریز شده دچار عارضه هایی مثل فقر تغذیه ای خواهند شد. گاهی به خاطر نداشتن وقت کافی در تهیه غذا والدین مجبورند از غذاهای یخ زده و بسته بندی شده آماده استفاده نمایند تا پخت سریع تری داشته باشند. ولی باید گفت با نفوذ هوا به داخل بسته بندی های منجمد سبب اکسید شدن مواد گشته که اگر مداوم از این روش برای نگهداری مواد غذایی استفاده می نمایید. باید با دقت و به صورت فشرده نگهداری کنید تا هیچ هوا و رطوبتی ورود و خروج نکند که به بهترین شکل مواد تازه بمانند. بر اساس گزارشات آزمایشگاهی مصرف غذای منجمد عوارض زیادی می تواند داشته باشد مثل: بیماری های دیابتی و قلبی که همینطور به سلول های بدن آسیب می رساند و موجب از بین رفتن آن ها می شود. که در ادامه مقاله به بدترین عوارض غذای منجمد می پردازیم با مجله آرگا همراه باشید.

مضرات و عوارض غذای منجمد

یکی از خطراتی که سلامتی قلب را به خطر می اندازد و مختص غذاهای فرآوری و منجمد شده است. مواد خوراکی یخ زده غنی از چربی های ترانس می باشند که خطر دچار شدن به بیماری قلبی را در فرد بالا می برد و موجب بسته شدن عروق می گردد. چربی های ترانس با افزایش سطح کلسترول های بد و کاهش کلسترول های خوب فرد را بیشتر به خطر بیماری قلبی نزدیک می کنند. با این وجود غذاهای منجمد به شکل بیش از حدی نمک دارند و به عنوان یک ماده نگهدارنده مورد مصرف قرار می گیرد. که فشار خون را بالا برده و سطح کلسترول را افزایش می دهد و عوامل خطرناکی را برجا می گذارد.

عوارض غذای منجمد چیست؟

  • دیابت و قندخون

در غذاهای یخ زده از نشاسته برای تازگی مواد استفاده می شود که این ماده می تواند بافت و طعم و مزه خوبی را برای مواد غذایی به ارمغان آورد. ولی این نشاسته یک پلیمر گلوکزی است که بدن آن را به قند تبدیل می نماید مصرف بیش از اندازه گلوکز منجر به خطراتی خواهد شد که برای بدن بسیار مضر است. با افزایش سطح قند خون موجب ریسک ابتلا به دیابت در فرد بالا می رود که به بافت های بدن آسیب می رساند. اگر در خانواده شما شخصی است که بیماری دیابت دارد پیشنهاد می کنیم از خوراکی های منجمد استفاده نکند.

بدترین عوارض غذای منجمد

  • سرطان پانکراس

یکی دیگر از خطرناک ترین عوارض غذای منجمد ابتلا به سرطان است. براساس مشاهدات و تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف خوراکی های یخ زده مخصوصا گوشت منجمد فرد را به بیماری سرطان پانکراس (لوزالمعده) دچار می کند. همچنین این مطالعات نشان می دهد سوسیس و کالباس های یخ زده بالای ۷۰% خطر سرطان را بالا می برد. نگهدارنده هایی مثل گلوکز در شربت ذرت از مواد سرطان زا می باشند که اغلب در غذاهای منجمد وجود دارد.

خطرات غذا های یخ زده

  • افزایش فشارخون

غذا های منجمد هر کدام دارای اشکال متفاوتی هستند که برروی بدن تاثیر زیادی می گذارند. خوراکی های یخ زده که حاوی نمک و یا قند هستند روی فشارخون اثر منفی می گذارند و سبب بالارفتن آن می شوند. با افزایش این ماده در بدن دچار اختلالاتی می شود برای فرد بیماری فشار خون بالا را ایجاد می کند. نمک از بدترین ماده ها برای فشار می باشد تاثیر زیادی در بالا و پایین رفتن فشار خون دارد که شخص علائمی مانند:استرس و اضطراب، سردرد، سختی در تنفس، درد در قفسه سینه، سرگیجه، تعریق و سرخ شدن پوست دارد.

فریز کردن خوراکی و عوارضش

دیگر آسیب های غذای یخ زده

با دانستن این که غذای منجمد عوارض زیادی دارد و می تواند خطرات بالقوه زیادی را در بدن ما دچار کند که بیشترین سطح سدیم گلوتامات منوسدیم می باشد. بر اساس تحقیقات در اداره غذا و دارو با مصرف این مواد شخص دچار تهوع، احساس سوزن سوزن شدن و اندام ها، تپش قلب، سردرد، سرگیجه، خستگی و درد در قفسه سینه را به همراه دارد که مشکل زیادی در تنفس فرد ایجاد می کند. تمامی مواردی که گفته شد بر اثر مواد غذایی منجمد مثل: پیتزا های منجمدی که حس خوشمزگی آن ها در برابر خطر زیادی نهفته است. شاید استفاده از این نوع غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده نیاز شما را رفع نماید ولی برای پخت غذای هر چند ساده بدون تنبلی به مراتب برای سلامتی منفعات زیادی خواهد داشت. پس برای سلامتی بیشتر خودتان در منزل غذا بپزید تا از بهترین غذاها استفاده نمایید.

همه چیز راجع به عوارض غذای منجمد

روش نگهداری مواد خوراکی

برای نگه داشتن سبزیجات یا هرگونه مواد مغذی و ویتامینی دیگر بهتر است آن را تازه میل نمایید. نگهداری سیب زمینی در یخچال موجب رسیدن رطوبت و فاسد شدن آن می گردد که طعم و مزه اش را تغییر می دهد.برای مراقبت از گوجه فرنگی آن را در فریزر نگهداری نکنید زیرا موجب از بین رفتن خاصیت و مزه و آب افتادنش می شود. عسل را در محیط خانه و به دور از نور و یخچال قرار دهید تا موجب شکرک نشود.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید