خلوصی آکار: به هرگونه اقدام غیرقانونی یونان پاسخ خواهیم داد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه با حضور در برنامه ای در این وزارتخانه گفت: باید فهمید که تاکنون در یک سیستم قواعد مذاکره، بر سر میز (قطعنامه) و در میدان اقدام برای همه کسانی که به اقدامات غیرمنصفانه و غیرقانونی یونان به ما پاسخ های لازم را دادند و به این کار ادامه خواهند داد.

وزیر دفاع ترکیه افزود: یونان فکر می کند با انتقال مشکلات به سطح بین المللی و راه اندازی جنبش می تواند حقوق ترکیه را غصب کند، اما بسیار اشتباه است.

آکار ادامه داد: ترکیه می خواهد دریای اژه و مدیترانه به دریاهای دوست تبدیل شود و همه منابع عادلانه تقسیم شود. در این راستا، به نفع یونان، منطقه و ناتو خواهد بود که یونان و ترکیه را به عنوان شرکای قابل اعتماد و موثر ببینند تا تهدید. همسایگان ما باید مطمئن باشند که ترکیه خواهان آینده ای صلح آمیز و مرفه با یونان است. امیدواریم طرف ثالث این موضوع را بی طرفانه و با منطق و عقل سلیم و در پرتو علم و حقوق بین الملل بررسی کند. در نتیجه، ما مصمم هستیم و می توانیم از حقوق و منافع خود در دریای اژه و دریای شرقی از جمله قبرس دفاع کنیم.

وی افزود: انتقال غلات اوکراینی به کشورهای دیگر از طریق مرکز هماهنگی مشترک که عملیات خود را از 27 جولای با وزارت دفاع ترکیه آغاز کرده است، طبق برنامه ادامه دارد. تا به امروز بیش از 200 کشتی حامل بیش از 5 میلیون تن غلات بنادر اوکراین را ترک کرده اند.