خطر لخته شدن خون پس از کووید 19 همچنان بالاست – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از سلامتی به گفته دی نیوز، همانطور که در مطالعات قبلی دیده شده است، کووید-19 با افزایش خطر مشکلات مرتبط با خونریزی، از جمله بیماری قلبی و سکته مغزی، در مقایسه با افرادی که هرگز به کووید-19 مبتلا نشده اند، مرتبط است. اما یک مطالعه جدید نشان داده است که خطر برخی مشکلات تا 49 هفته بعد همچنان بیشتر است.

بر اساس این مطالعه، خطر ترومبوز رگ پیشگیری – لخته‌هایی که در رگ‌های خونی اصلی ایجاد می‌شوند – در افراد مبتلا به کووید-19 تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی که مبتلا نیستند شایع است.

این مطالعه شامل بررسی داده های جمع آوری شده از 48 میلیون نفر در انگلستان و ولز بود.

“جاناتان موکدا“، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه بریستول انگلستان گفت: “نتایج این پیام را تقویت می کند که برای افراد مبتلا به بیماری قلبی، مصرف داروهای پیشگیرانه و مدیریت خطر مهم تر از قبل از همه گیری است.”

محققان دریافته‌اند که در هفته اول پس از ابتلا به کووید-19، خطر فشار خون بالا افزایش می‌یابد که می‌تواند جریان خون به قلب یا مغز را مسدود کند و باعث حمله قلبی یا سکته شود. ایسکمیک این تقریباً 22 برابر بیشتر از سایر افراد بدون کووید-19 است. این خطر در هفته دوم به طور قابل توجهی کاهش یافت و کمتر از چهار برابر شد.

موکدا وی گفت: بین هفته های 27 تا 49 خطر لخته شدن شریانی حدود 30 درصد است.