خطر برای استان فارس/ کمبود زمین در اطراف شیراز – خبرگزاری مهر کاهش زمین ایران و اخبار جهان


خبرگزاری مهر – گروه منطقه ای: بروز خشکسالی و کم بارندگی سالانه سربازان که قلمرو فارس را تهدید می کرد و در این سال ها با وجود آگاهی از خطر به کشتار ادامه می داد گیاه به روش معمول اعمال شد.

پس از این مشکل، مشکل دیگری در سطح کشور و استان فارس به نام فرونشست به وجود آمد و در این زمینه چندین بار به مراکز علمی و تحقیقاتی کشور و استان فاجعه اعلام می شود.

متاسفانه به دلیل عدم آگاهی مردم از معضل فرونشست زمین، این پدیده به مرحله هشدار رسیده و در سال های اخیر به غیر از دشت های استان، به ساختمان های مسکونی نیز خسارت وارد کرده است.

زمین خواری مانع معیشت مردم است

معاون بحران سازمان جهاد کشاورزی فارس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به کاهش زمین در منطقه لبه از در استبان و شش- مشکی گزارش در مقبره حفره بزرگی ایجاد شده و به همین دلیل امکان هیچ گونه کشاورزی در این منطقه وجود ندارد.

تغییر سیستم آبیاری متاثر از سیل در سیستم‌های آبیاری مدرن و تغییر شیوه‌های کشاورزی به الگوهای کم‌آبی و گیاهان دارویی باعث فرآیند تخریب شده است.

نادر محمودی اظهار داشت: با توجه به افت زمین این مناطق در حوزه کشاورزی نیست و در این زمینه در مدیریت بحران در استانداری مذاکره شد و نیاز به حصارکشی است. در اطراف این منطقه برای جلوگیری از حوادث

وی افزود: برای صحبت از افت زمین در این مناطق باید پولی برای مدیریت بحران در استانداری گرفت که به نظر می رسد هنوز انجام نشده است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به اینکه دلیل کاهش خاک مصرف بی رویه آب زیرزمینی است، گفت: تغییر سیستم آبیاری از متاثر از سیل برای سیستم های آبیاری نوین و تغییر روش های کشاورزی به الگوهای کم آب و گیاهان دارویی روند خسارت را کاهش داده است.

فرونشست زمین تهدیدی برای استان فارس/تخریب اراضی اطراف شیراز است

نادری تصریح کرد: اقدام در این راستا بسیار ضروری است و از یک سو نمی توان کشاورزی را تعطیل کرد چرا که راهی برای کشاورزان وجود ندارد و برای تامین معیشت خانواده کشاورز چه راه حلی وجود دارد؟ همیشه نمی توان گفت که کشاورزی نباید انجام شود.

وی افزود: جهاد کشاورزی مشاغل کوچکی را برای کشاورزان ایجاد کرده است تا با کشاورزان همکاری کنند و مشکل تخریب اراضی را کنترل کنند اما در این مرحله همه سازمان های استان هستند.

وسعت نزول در محدوده شهر شیراز

مدیر گروه زلزله و مخاطرات مرکز تحقیقات راهداری، مسکن و شهرسازی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره میزان فرونشست زمین در دشت های استان فارس گفت: میزان کاهش در دشت مرودشت. 15 سانتی متر در سال است که عدد بالایی است.

علی بیت اللهی افزود: افزایش فرونشست در فارس و در قیر و دشت افضل گسترده است. کارزین و دشت فسا یکی از دشت هایی است که در سال های اخیر فرونشست زمین زیادی را به خود دیده است.

وی خشکسالی های پی در پی در سال های اخیر و جمع آوری بی رویه آب را از دلایل فرونشست زمین دانست و گفت: مدیریت منابع آبی ضروری است و تلاش همه دستگاه ها را می طلبد.

روند فرونشست در فارس گسترده و دشت افضل در قیر و کارزین و دشت فسا یکی از دشت هایی است که در سال های اخیر فرونشست زمین زیادی را به خود دیده است

بیت اللهی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: در دشت های استان فارس آب تخلیه شده و عمق چاه ها و حتی برخی از نقاط آب افزایش یافته است. سنگ آهک به طوری که در برخی مناطق همچنان در دشت ها به میزان 3 تا 4 سانتی متر در سال فرونشست وجود دارد. اما افول برخی مانند مرودشت، فسا، داراب و… قیرو کارزین بیشترین تأثیر را در مورد نزول داشت.

مدیر گروه زلزله و بلایای مرکز تحقیقات راه و شهرسازی درباره شیوع این پدیده در شهر شیراز گفت: در خود منطقه شیراز عمق فرونشست زمین زیاد نیست، بلکه طول آن است. از فرود در منطقه شیراز 125 کیلومتر است.

بیت اللهی افزود: با توجه به وقوع این حادثه و حوادثی مانند بلوار جمهوری و پهنه گسل شیراز دو پروژه مطالعاتی را با شهرداری شیراز و راه و شهرداری استان فارس آغاز کرده ایم و امکان شناسایی و کنترل زوم ها وجود دارد.

وی در خصوص فرونشست زمین در ارتفاعات استان نیز گفت: در مناطق کوهستانی و ارتفاعات نباید فرونشست رخ دهد اما در مناطق مختلف میزان فرونشست زمین متفاوت است.

بیت اللهی با ابراز نگرانی از آثار تاریخی در حال فرونشست گفت: آثار تاریخی در این زوم ها قرار دارند و به همین دلیل برخی از دیوارها به تخت جمشیدی و نقش رستم آسیب وارد کرده و این حادثه علاوه بر خرابکاری. اثرات زیست محیطی و همچنین اثرات شهرنشینی

وی تاکید کرد: تدوین استراتژی جدید در سطح ملی در خصوص سیاست های کشاورزی و برداشت از آب های زیرزمینی بسیار ضروری است. زیرا بی احتیاطی در این زمینه باعث می شود در آینده کاری برای این مشکل انجام نشود.

رئیس مرکز زمین شناسی شیراز نیز سخنرانی کرد برو وی با خبرنگار مهر اعلام کرد: میزان کاهش در قلمرو در ماه سال ۱۳۹۸ به طور میانگین ۷.۸ سانتی متر بوده است.

یک بررسی زمین شناسی در جزایر انجام شد

طهمورث یوسفی افزود: میزان فرونشست زمین از حد مرکزی این زوم تقریباً 15 سانتی متر در سال است. پس از آن یکی از بزرگ ترین زوم های ولسوالی داراب است که از شمال غرب به جنوب شرق به طول 90 کیلومتر یک زوم پیوسته است.

وی اذعان داشت: مطالعات زمین شناسی در استان فارس به صورت جزیره ای توسط سازمان های مختلف انجام شد اما مدیریت یکپارچه آه تو او باید از این مطالعات استفاده کند.

نیاز مبرمی به نهادهای مسئول در این زمینه و همچنین مردم وجود دارد مطالبه گر کمک به سرعت بخشیدن به روند کنترل از دست دادن آب

یوسفی افزود: مطالعات اولیه مربوط به حوزه حسینی است آل هاشمیاین کار حدود 20 سال پیش در آغاز توسعه شهری در این منطقه انجام شد. در حال حاضر میزان فرونشست زمین بیشتر دشت های آب شیرین کشور را تحت تاثیر قرار می دهد و با ادامه این روند، سایر دشت ها نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، سرزمین آینده. با توجه به اینکه زمان توقف فرونشست زمین در کشور ما بسیار محدود است، لازم است هرچه سریعتر در این بخش و همچنین مردم اقدام شود. مطالبه گر کمک به سرعت بخشیدن به روند کنترل از دست دادن آب.

عوامل طبیعی و مصنوعی از جمله بهره برداری بیش از حد از سطح آب های زیرزمینی، تغییرات آب و هوایی، گرم شدن زمین، استخراج غیرقانونی معادن، حفر غیرقانونی چاه، حفر تونل مترو و قطار شهری، کندی حرکت زمین و جریان گدازه از دلایل آن هستند. به همین دلیل است که شرایط زندگی برای کسانی که از کشور فرار می کنند بدتر است. در عین حال استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی نقش عمده ای در افزایش فرونشست زمین داشته است و در واقع کاهش فرونشست زمین در گرو احیای آب های زیرزمینی است.

اگرچه رکود اقتصادی کشور از بیش از 50 سال پیش آغاز شده است، اما می‌بینیم که این تهدید بالقوه نه تنها از سوی مسئولان نادیده گرفته می‌شود، بلکه اطلاعات دقیقی در بین مردم از خطرات این پدیده وجود ندارد.