خبر سرقت غلات اوکراینی توسط روسیه تایید نشد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که این برنامه نمی تواند ادعاهای دزدی برنج اوکراینی توسط روسیه از غذای جهانی را ثابت کند.

دوجاریک گفت: «ما گزارش‌های اخیر رسانه‌ها را دیده‌ایم و با همکارانش در برنامه جهانی غذا صحبت کرده‌ایم، اما ابزاری برای اثبات این اظهارات نداریم.

قابل ذکر است که وزیر امور خارجه سابق آمریکا اعلام کرده است که گزارش های موثقی مبنی بر سرقت گندم روسیه توسط اوکراین به منظور کسب سود از فروش غلات اوکراینی منتشر شده است.

آنتونی بلینکن در یک کنفرانس مجازی درباره اثرات مضر غذا بر جنگ گفت که این بحران “عمدی” بوده و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را به “پیگیری” تحریم های بین المللی متهم کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که مسکو همچنین پس از اعمال سد دریایی در دریای سیاه که مانع از حمل و نقل محصولات اوکراینی به سرتاسر جهان می‌شود، محدودیت صادرات مواد غذایی خود را آغاز کرده است.

نیویورک تایمز گزارش داد که در اواسط ماه مه، واشنگتن به 14 کشور، عمدتاً در آفریقا، هشدار داده بود که کشتی های روسی حامل محموله های اوکراینی دزدیده شده وجود دارد.

روسیه و اوکراین دو کشور قدرتمند از نظر تولید غلات هستند که 30 درصد از صادرات جهانی گندم را به خود اختصاص داده اند و به همین دلیل قیمت برنج به دلیل جنگ روسیه و اوکراین افزایش یافته است.