خانه خلاق صادرات صنعت فرهنگی راه اندازی شد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، پارک های علم و فناوری نهادهای عمومی و خدمات اجتماعی هستند که حلقه هایی در زنجیره توسعه اقتصادی ایجاد می کنند و اهدافی مانند افزایش فناوری، توسعه اقتصاد و اشتغال زایی را دنبال می کنند.

تاریخچه این پارک ها به اواخر دهه 1950 و اوایل دهه 1960 برمی گردد.اولین مرکز تحقیقاتی پارک تحقیقاتی آمریکای استنفورد بود که در سال 1952 تأسیس شد. در اروپا پارک و اولین شهرهای علم و فناوری در دهه 60 تشکیل شد. از جمله کمبریج و هریوت وات در انگلستان و گرهنویل و سوفیا آفتیولیس در فرانسه.

تاریخچه اولین شهر علمی پژوهشی ایران به سال 1350 برمی گردد که با پیشنهاد معاونت پژوهشی دانشگاه اصفهان و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1354 وضعیت آن به تصویب رسید. در سال 1979 با 17 گروه فناوری و تحقیقات آغاز شد.

پس از آن پارک های علم و فناوری با انحلال سازمان های پژوهشی علمی و صنعتی در سایر استان ها تأسیس و راه اندازی شد.

پارک ملی علم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی وابسته به جهاد دانشگاهی به عنوان اولین پارک ویژه فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی با همکاری معاونت علمی، فناوری و صدور مجوز افتتاح شد. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری.

هدف از ایجاد این پارک، بهره گیری از توانمندی های بخش های فرهنگی، هنری و بشردوستانه برای افزایش نوآوری، اشتغال زایی و درآمدزایی، ایجاد اخبار فرصت در توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور است. از طریق اتحاد و همکاری فرصت های این بخش ها.

همچنین ایجاد مهارت های کاری دانش بنیان برای فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی، گردشگری و هنر، ایجاد ارتباطات فرهنگی و هنری، صاحبان ایده و خلاقیت در حوزه فرهنگ و هنر، توسعه زیرساخت های فناورانه برای خلاقیت و کسب و کار در فرهنگ ، هنر و گردشگری، حمایت از – تجاری سازی طرح ها و ایده های خلاقانه در حوزه صنعت فرهنگی، جلب حمایت سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه فرهنگ و خلاقیت، ایجاد فرصت های لازم در توسعه محصول و فرهنگ سازی و خلاقیت. . و نظارت بر فعالیت ها و محصولات فرهنگی و خلاقانه مبتنی بر فناوری های نرم و ارزیابی آن ها بخشی از ماموریت پارک ملی علم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی است.

صنایع خلاق پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی شامل طراحی و کارهای خلاقانه، کتاب و روزنامه، نمایش و جشن، رسانه، تصویری و تعاملی، هنر و صنایع دستی، میراث فرهنگی، ورزش و سرگرمی و گردشگری است.

بخش طراحی و خدمات خلاقانه شامل طراحی مد، طراحی گرافیک، طراحی داخلی، طراحی صنعتی، طراحی معماری و خدمات تبلیغاتی، بخش کتاب و مطبوعات، از جمله این بخش شامل کتاب، روزنامه و مجلات، سایر مواد چاپی، کتابخانه ها (فیزیکی و مجازی) و نمایشگاه‌ها، بخش‌ها اجراها و جشن‌ها از جمله هنر، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، جشن‌ها و موسیقی، توزیع صوتی، رسانه‌های تصویری و تعاملی ویدیویی از جمله فیلم، ویدیو، انیمیشن، پادکست، بازی‌های ویدیویی، تلویزیون و رادیو (پخش زنده از طریق اینترنت)، هنر و توزیع صنایع دستی از جمله هنرهای زیبا. بخش‌های هنری، صنایع دستی، عکاسی، میراث فرهنگی شامل موزه‌ها (شخصی و مجازی)، اماکن باستانی و تاریخی، مناطق فرهنگی، میراث فرهنگی، مناطق ورزشی و تفریحی که شامل ورزش، سلامت و تندرستی، پارک‌ها و پارک‌های طبیعی و گردشگری می‌شود. هتل ها و استراحتگاه ها چارتر و سفرهای گردشگری هستند.

از دستاوردهای این پارک ملی می توان به ساخت خانه خلاق برای صادرات صنایع فرهنگی، تأسیس باشگاه صنایع خلاق و فرهنگی (یونسکو)، صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق، تأسیس شعب منطقه ای و ایجاد مراکز ویژه نوآوری (بنیاد ملی کارآفرینی محتوای دیجیتال، بنیاد ملی توانمندسازی و کارآفرینی، بنیاد ملی تجارت موسیقی ایران و مرکز نوآوری و شتاب صنعت عکاسی).

برنامه ریزی و ارائه فضا برای راه اندازی دفاتر شرکتی در پارک و پیاده سازی نرم افزار و فناوری، آموزش توانمندسازی بخش فناوری و شرکت های مستقر در پارک، ارائه ایده های عمومی و اختصاصی برای گروه ها و شرکت های فناور در پارک. پرداخت مسکن و وام کم بهره از پایگاه منابع پارک، پرداخت مسکن و وام کم بهره از بانک ها، نهادهای دولتی و صندوق های حمایتی، تشکیل کمیته ارزیابی برای بررسی و انتخاب بهترین رویدادها، خدمات و محصولات در حوزه نرم افزاری. فناوری و صنایع فرهنگی و خلاق، انعقاد تفاهم‌نامه‌ها و پروتکل‌های همکاری با نهادهای مرتبط با شبکه، همایش‌ها، مهمانی‌ها، همایش‌ها و نمایشگاه‌های ویژه و معافیت‌های مالیاتی از جمله تسهیلات و حمایت‌های پارک ملی علم و فناوری‌های نرم است. و صنایع فرهنگی

در حال حاضر شعب پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی در فارس، کیش و زنجان فعال است.

همچنین برای استفاده بهتر از دانش و تجربیات متخصصان در زمینه های مختلف، 14 کارگروه ویژه در پارک ملی با سازمان ها و حوزه های مختلف پارک که شامل کمیسیون صنایع دستی، موسیقی، سینما و… می شود، کمک و همکاری فکری می کنند. کمیسیون انیمیشن، کمیسیون نشر، کمیسیون میراث مکتوب و معماری. ، کمیسیون هنرهای تجسمی، کمیسیون گردشگری، کمیسیون مد و لباس، کمیسیون بین المللی، کمیسیون بازاریابی و تبلیغات، کمیسیون رسانه، کمیسیون اسباب بازی، کمیسیون چاپ و بسته بندی، کمیسیون قرآن و عتران.

تاکنون پارک ملی علم و فناوری نرم و صنعت فرهنگ با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت دادگستری (حمایت حقوقی) و مالکیت معنوی، فرهنگستان هنر، کمیسیون ملی یونسکو، مرکز توسعه فرهنگ و هنر، پارک علم و فناوری تهران، کمیته یاری امام خمینی (ره)، تهران استانداری، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، صندوق کارآفرینی امید، مرکز توسعه مشهد، دانشگاه علم و فرهنگ، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک تهران S و Sellers تفاهم نامه های مختلفی منعقد کردند.