حمله پهپادی سنگین به پایگاه نظامی آمریکا در دیرالزور – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، یک پهپاد ناشناس – شامگاه شنبه – مقر پایگاه آمریکایی در میدان نفتی. امسال در حومه دیرالزور در شرق سوریه چندین موشک را هدف قرار داد.

منابع سوری اعلام کردند است که مربوط به پرواز است پهپادصدای انفجاری در یک پایگاه آمریکایی در بزرگترین میدان نفتی سوریه (بر اساس مساحت و تولید) شنیده شد.

9 ژانویه گذشته این اردوگاه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و هیچ کس مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفت.

چند روز پیش، به ویژه در 5 ژانویه، رسانه های سوریه اعلام کردند که پایگاه نظامی آمریکا در میدان نفتی است. امسال در شرق دیرالزور قرار داشت و مورد حمله راکتی ناشناس قرار گرفت. وابسته به این گزارش، بخش نفت است امسال حداقل 6 موشک به مناطق مختلف اصابت کرد. به گزارش رسانه های سوریه، این موشک ها از منطقه وارد شده است الحناوی و مناطق مزرعه دار که در نزدیکی میدان نفتی قرار دارد، شلیک شد و پس از این حمله، جنگنده ها و بالگردهای آمریکایی و ائتلاف بر فراز منطقه به پرواز درآمدند.

لازم به ذکر است که استان دیرالزور که در مرز عراق قرار دارد، مسیر راهبردی نیروهای حامی دولت و ارتش سوریه محسوب می شود.

نیروهای آمریکایی همچنان به عنوان بخشی از ماموریت ضد داعش در دیرالزور مستقر هستند.

اول هم “اولگ یگوروف معاون مرکز آشتی سوریه روسیه از ظهور و رشد گروه های مسلح غیرقانونی در سوریه با حمایت آمریکا خبر داد.مقامات وزارت دفاع روسیه در این باره گفتند: گروه های مسلح غیرقانونی تحت کنترل آمریکا فعالیت های خود را در سوریه افزایش داده است. است.

اگوروف وی همچنین تصریح کرد: توجه ما به این موضوع جلب می شود که گروه های مسلح غیرقانونی تحت حمایت آمریکا در حال افزایش فعالیت های خود در سوریه هستند. از آغاز مرداد در سال 2022 هشت مورد حمله به مواضع دولتی توسط این گروه ها رخ داد که نشان دهنده ناتوانی فرماندهی آمریکا در کنترل نیروهای مسلح در مناطق تحت کنترل خود است.

به گزارش مهر، آمریکا در حال حاضر 28 پایگاه از جمله 24 پایگاه نظامی در سوریه دارد. بر اساس گزارش رسانه ها، بیش از 2000 نیروی آمریکایی در این پایگاه ها برای حمایت از نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه حضور دارند.SD) و جلوگیری از بازگشت داعش. این نیروها بین مناطق دیرالزور و الحسکه یک پایگاه نظامی آمریکا در امتداد شرق رود فرات از جنوب شرقی سوریه در نزدیکی گذرگاه مرزی تقسیم شده است. تانف در شمال شرقی نزدیک تاکستان رامیلان و به طور کلی الحسکه و دیرالزور اعزام شده است.

این 28 پایگاه مهم ترین مراکز حضور آمریکا در سوریه هستند. واشنگتن از طریق این پایگاه ها به دنبال محاصره چاه های نفت و گاز سوریه و جلوگیری از پیوستن نیروهای مخالف به سوریه است. البته آمریکا در سوریه راهی برای تقویت حضور خود در سوریه به ویژه در منطقه شمال شرق که پایگاه اصلی آمریکایی ها در آن قرار دارد، دنبال می کند.

آمریکا هدف اعلام شده خود را مبارزه با داعش و حمایت از نیروهای کرد سوریه اعلام کرده است، اما در شرایط کنونی که داعش حاکمیت خود را در سوریه از دست داده است، ادامه حضور آمریکا در سوریه توجیهی ندارد. . به همین دلیل باید نتیجه گرفت که هدف آمریکا در سوریه مبارزه با داعش نیست، بلکه اجرای طرح دیگری است.

بسیاری از رسانه ها فاش کرده اند که آمریکا این پایگاه ها را با هدف غارت منابع نفتی سوریه ایجاد کرده است. اگرچه این تحلیل منطبق بر شرایط است، اما نباید از استراتژی کلان آمریکا در سوریه غافل شد و فکر کرد که این حضور محدود به در دسترس بودن منابع نفتی سوریه است.

آمریکا برای ادامه نقش خود در سوریه (پس از داعش) به نیرویی معتبر نیاز دارد. در شرایط کنونی استراتژی آمریکا حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه است SD با هدف کمک به شکل دادن به آینده سوریه.

دولت آمریکا پیش از این بر این باور بود که سوریه و مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه آخرین مناطق امن و امن برای ارتش آمریکا در سایه فشار برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق هستند. حالت الحسکه برجسته ترین مرکز استقرار نظامی آمریکا در سوریه است و بیشتر پایگاه های نظامی در بخش نفت و گاز و نیروهای دموکراتیک سوریه است. به همین دلیل، اگرچه وجود منابع نفتی در شمال شرق سوریه گواه حضور پایگاه های آمریکایی در این مناطق است، اما حضور پایگاه های آمریکایی را نباید دست کم گرفت.28 به دلیل ثروت نفتی.