حمایت مادی و معنوی از شاعران جهان اسلام را در دستور کار قرار دهیم – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، باقری استاد دانشگاه در نشست مشترک «تشکیل مجلس شورای ملی شاعران زبان ترکی اهل بیت(ع)» پیش از ظهر امروز سه شنبه برگزار شد. ، 23 ژوئیه، در مجلس. درباره معماری در شهر تبریز، با بیان اینکه در زمان رژیم پهلوی علما و مداحی به زبان مراتی و منبر، احیای زبان ترکی بودند، گفت: حفظ زبان ترکی ضروری است. همیشه نیاز به برگزاری کنگره ها و جلساتی از این دست احساس می شد و به نظر کنگره شعر غدیر هم اکنون اقدامات سختگیرانه ای در این راستا انجام داده است و امیدواریم این مسیر به قوت خود ادامه یابد.

وی بر ایجاد چنین بستری تاکید کرد و افزود: مایلیم در صورت امکان شاعران ترک زبانی که خارج از ایران هستند در این جلسات حضور داشته باشند. ما زیرساخت های زیادی در ایران داریم، اما می خواهیم از اعضای خارجی بیشتری برای ارتباط و تعامل بیشتر استفاده کنیم. مطمئناً این جلسات نباید هر سال برگزار شود زیرا ما به اینترنت دسترسی داریم و چه اشکالی دارد که شاعران ایرانی و خارجی های ترک زبان هر سال دور هم جمع شوند و سیاست های لازم را اتخاذ کنند؟

باقری با تاکید بر لزوم آسیب شناسی کنگره گفت: در صورت لزوم باید انجمن ادبی با عنوان شعر ترکی غدیر ایجاد شود تا شاعران دور هم جمع شوند و در جریان تولید ادبی قرار گیرند. همچنین باید نگاهی به تربیت شاعران برای شناسایی استعدادهای موجود داشته باشیم.

در ادامه این نشست حسنی شاعر و محقق، زبان شعر را بخشی از موهبت خداوند به ما اعلام کرد و گفت: چنین همبستگی نباید به یک بار در سال محدود شود. در عوض باید این جلسات را در طول سال برگزار کنیم. شاعران ترک زبان حتی در کشورهای همسایه نیز در مورد اهل بیت(ع) کارهای زیادی انجام داده اند، البته شاعران فارسی زبان نیز زحمات زیادی کشیده اند که ما قدردان آن هستیم.

وی افزود: شاعران بزرگ آذربایجان که راه شاعران اهل بیت(ع) را در پیش گرفتند راه را برای ما هموار کردند. این شعر نه تنها به دست ما می رسد بلکه سعی می کنیم این شعر را به نسل های آینده نیز منتقل کنیم. بحث شعر اهل بیت از غدیرخم شروع شد. ما باید به این حرکت احترام بگذاریم و روی آن کار کنیم. هر شاعری با قدرت و توانایی می تواند شعر یا متنی داشته باشد.

این شاعر با بیان اهمیت خطبه‌های غدیر و خطبه‌های فدک گفت: متأسفانه روی این خطبه‌ها کم کار شده است و تا زمانی که کار می‌شود راه دیگری را در پیش می‌گرفتیم یا راهی دیگر می‌کردیم. مسیر. شعر ترکی در مورد خطبه های غدیر به صورت غزل یا قصیده کوتاه سروده شده است، اما باید توجه داشت که پیامبر (ص) خطبه های غدیر را در 12 بیت داشتند، اما شاعر نکات مهمی را برداشت و ارائه کرد. (ص) تاکید کرد که امروز مردم این خطبه را به کسانی که آنجا نیستند برسانند و پدران به فرزندان خود بگویند و آن راه را ادامه دهند، به نظر من اما در این زمینه شکست خورده ایم و اگر مشکل غدیر روشن شود، مشکلات دیگری نیز حل خواهد شد. حل شد. باید بیشتر روی خطبه های غدیر و فدک کار کنیم، مخصوصاً در آذربایجان.

حسنی با بیان اینکه خودش روی خطبه غدیر کار کرده است، گفت: اما در تبریز این موضوع مطرح نشد.

وی در پایان سخنان خود بر برپایی همایشی برای ارائه اشعار شاعر در این همایش تاکید کرد.

در ادامه محمدرضا بحری، دبیر کنگره شعر غدیر گفت: اگر شاعران ترک زبان جهان اسلام به عرصه شعر نظم می دادند، منشأ می شدند، کار و برکت هستند. اولین قدم در یک رویداد هماهنگ تشکیل مجمع است، این مجمع باید با حضور تعدادی از افراد تشکیل شود و سپس اعضای آن تعیین شوند. سپس خواهیم دید که چگونه تاریخ را مشاهده و مشاهده می کنیم؟ ما خودمان این کنوانسیون را ایجاد کردیم، پس بعدی چیست؟ یکی از کارهایی که باید از آن شروع کنیم، ایجاد یک مرکز دائمی برای این بحث است تا بتوانیم در طول سال جلسات بیشتری برگزار کنیم و ارتباط خود را با دنیای ادبی و فرهنگی کشورهای دیگر حفظ کنیم.

وی افزود: یکی از مشکلات ما باید حمایت مادی و معنوی از شاعران جهان اسلام باشد. همچنین باید جلسات آموزشی و کارگاه های آموزشی برگزار کنیم. درست است که شعر را نمی توان آموزش داد، اما می توان آن را تربیت کرد و با منبع فکری، یعنی شعر علوی، شاعر تربیت کرد. انتشار آثار شاعر مشکل دیگر است. ما باید سعی کنیم اشعار شاعرانی را که به کشورهای دیگر می رود در مجموعه داخل کشور بیاوریم و این پیوند فرهنگی و شعری را ایجاد کنیم.

محمدرضا بحری با تاکید بر اینکه جلسات همفکری باید به طور مرتب و مکرر برگزار شود، گفت: برگزاری این جلسات نباید در ستادهای بزرگ، احتمالاً در شهرها و کشورهای دیگر برگزار شود و ارتباط شاعران با تعامل شعری است. دانش take ما در قالب شعر و زبان هنر روشی منحصر به فرد برای به اشتراک گذاشتن سخنان و اعتقادات خود داریم. این کنگره آغاز راه سنگلاخی است که امیدواریم در آن مورد توجه امیرالمونین (ع) قرار گیرد.

در ادامه اجلاس استانی آیتن، شاعر استانبولی حاضر در این نشست نیز گفت: حضور در برنامه ای به نام امام علی (ع) و خدمتگزاران حضرت علی (ع) باعث خوشحالی و افتخار است. غدیر فرمانده خدا بود که به پیامبرش گفت به قومش بگو پس از علی حافظ خواهد بود.

وی آنچه را که در غدیر خم اتفاق افتاد به دستور خداوند به تعظیم آدم علیه السلام تشبیه کرد و فرمود: «خداوند فرمود هر که برای آدم سجده نکند، در برابر من گرفتار می شود. برای حضرت علی (ع) چنین شد و پیامبر فرمودند کسانی که هوشیاری علی را قبول ندارند، پیش من هستند. ابلیس در برابر آدم سجده نکرد و در کنار او رها شد، بلکه در غدیر بودند که ریا کردند و به ظاهر او اعتماد کردند. از نظر قرآن منافق از کافر بدترند.

این شاعر پس از دیدار رجب علیپور گفت: برگزاری این نشست ضروری بود. اقدامی که باید قبلا انجام می شد اما امیدواریم این قضیه ادامه داشته باشد و ادامه پیدا کند. امروز در ابتدای جلسه یکی از شاعران گفت: 50 سال است که درباره اهل بیت می نویسم اما جایی برای طلب شعر ندارم و این دیدار جایی است که شاعر خواندن شعرهای او شعر فکر می کردیم چهار پنج شاعر داشته باشیم اما در این جلسه 45 شاعر داریم و از این بابت خیلی خوشحالم.

سپس شاعر پوررضوی گفت: شاید حرف من تلخ باشد. چون این جلسه به نام اهل بیت است و ما نباید مداحی از اهل بیت داشته باشیم. قبل از برگزاری همایش و حتی برپایی همایش باید جلسه آسیب شناسی برگزار شود. اگر این کنوانسیون به عنوان کنگره در نظر گرفته شود، اثری نخواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه نحوه برگزاری همایش مهمتر بود، گفت: یک حقیقت تلخ وجود دارد که بدون شاعر ترکی این اتاق 50 نفره حتی پر نمی شد. نمی دانم این موضوع در تشکیل مجمع تاثیری خواهد داشت یا خیر؟

پوررضوی گفت: باید از ضرر و زیان پرهیز کنیم تا اگر حسنات ما به اهل بیت نرسید، لااقل زیان به آنها نرسد. ما باید با این واقعیت تلخ روبرو شویم. ما چه کسی را داریم که بتواند با شاعران آذربایجان و ترکیه و شاعران منطقه ترک زبان پیوند محکمی داشته باشد؟ فقط محبت به اهل بیت می تواند این کنوانسیون را جلو ببرد یا ابزار نیاز داریم؟

او قبل از جلسه آسیب شناسی تایید کرد.

رنجی دیگر شاعر حاضر در این نشست گفت: این جشنواره و کنگره باید بر اساس دیدگاه ما باشد. همانطور که سایر دوستان هم گفته اند متاسفانه مربوط به کشورهای دیگر نیست. در کنگره ملی از شاعران کشورهای همسایه دعوت می کنیم اما هیچ وقت ارتباط فرهنگی با آنها وجود نداشته است. چرا با نزدیک شدن به جشنواره ها یا کنگره ها یادمان می آید که در کشورهای همسایه شاعر داریم؟

وی افزود: چرا در بنیاد بین المللی غدیر دبیر شعر فعالی نداریم که در طول سال بر این موضوع نظارت کند. این هفته، آنها می خواهند همه چیز را انجام دهند. در آن سال ها هیچ شاعری حکم نمی گرفت، همه کارها تشریفاتی بود.

رنجی بیان کرد: برای برگزاری کلی این کنگره می توانیم از مهارت سایر کشورها استفاده کنیم. باید برای آینده چنین کنگره ای برنامه ریزی درستی داشت. ما به یک مرکز دائمی و یک برنامه مدون نیاز داریم که در صورت تغییر مدیران از همان ایده ها پیروی کند.

وی بر آسیب شناسی کنگره شعر تاکید کرد و گفت: نباید نقاط ضعف خود را بپوشانیم و بگوییم کارهای خوبی انجام دادیم، اما ضعف هایی هم داشتیم.

بلاغی رئیس حوزه هنری استان آذربایجان شرقی نیز در پایان این نشست گفت: هنوز همایشی برگزار نشده است، این نشست برای برپایی این همایش است. ما نمی خواهیم کسی را تحریم کنیم و نمی خواهیم تعطیلات دولتی برگزار کنیم وگرنه می توانستیم 10 کارگردان را به این جلسه دعوت کنیم. این جلسه جلسه خود شاعران است تا برای آنها مدیر اجرایی انتخاب کنند و ابزار و تجهیزات را تهیه کنند. ما نمی خواهیم این گونه جلسات و کنگره ها به نفع گروه یا روند دستگیری باشد.

وی چگونگی پیش نویس وضعیت و رویه های موجود را توضیح داد.