حمایت بایدن از امنیت هوایی کشورهای عربی و تل آویو – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از استار تریبون، اگر «جو بایدنوی در اولین سفر خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا به غرب آسیا، موضوع ایجاد همکاری های امنیتی هوایی در منطقه را مورد توجه قرار داده است.

در این مورد، «جان کربیسخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه را یکی از اهداف سفر هفته آینده عنوان کرد بایدن ny همیشه آویو و ریاض، کشورهای عربی را به تقویت روابط و روابط امنیتی به طور کلی ترغیب کردند همیشه آویو است.

کربی وی گفت: در این رابطه آمریکا بر هماهنگی سیستم های امنیت هوایی منطقه به عنوان اولین گام در همکاری تاکید دارد چرا که این همکاری می تواند پوشش موثری برای مقابله با ایران باشد.

زندگی کربی وی همچنین گفت: در کل منطقه نگرانی زیادی نسبت به ایران و افزایش توان موشکی علاوه بر حمایت از تروریسم وجود دارد. بایدن کشورهای عربی در طول سفرهای خود در منطقه، ایده ایجاد حفاظت هوایی را دنبال کردند همیشه آویو با هم نقاب مؤثرتری برای مقابله با تهدید فزاینده علیه ایران ایجاد کنند.

مقامات آمریکایی تاکنون جزئیات کمی در مورد همکاری های اخیر امنیت هوایی در منطقه منتشر کرده اند و مقامات برخی کشورهای عربی تمایلی به موافقت با این همکاری ندارند.

یک مقام آمریکایی ناشناس نیز گفت که در حال بررسی یک مشارکت هوایی است. سنتکام یعنی نه ناتو عربی و هماهنگی بین همیشه آویو و متحدان عرب را برای مقابله با تهدید ایران فراهم می کند.

پیش از این خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از چهار منبع از برنامه ریزی آمریکا و رژیم صهیونیستی برای ایجاد همکاری های امنیتی با کشورهای عربی خبر داده بود که هدف آن هماهنگی و برقراری ارتباط بین سیستم های امنیتی هوایی کشورهاست. با هم برای مقابله با حملات موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین ایران در غرب آسیا قرار دارد، اما مذاکرات هنوز در مراحل اولیه است و پیشرفت آن با مخالفت چندین کشور عربی روبرو شده است و از همکاری تجاری با ایران خودداری کرده اند. همیشه آویو آنها موافق نیستند.

حتی قبل از آنبنی گانتزوزیر جنگ دولت اسرائیل گفت که همکاری امنیت هوایی در مناطق تحت کنترل ایالات متحده کار می کند و می تواند دست به دست هم دهد. بایدن قوی باش

با وجود ادعای مقامات صهیونیستی مبنی بر این وحدت منطقه ای، رویترز گزارش داد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از علنی کردن چنین طرحی خودداری می کنند. یک منبع در واشنگتن نیز این را گفت بایدن در نشست کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی درباره هماهنگی حفاظت از منطقه گسترده تر همیشه آویو مذاکرات انجام شود، اما انتظار نمی رود توافق رسمی اعلام شود.

بر اساس گزارش رویترز، این طرح شبکه ای از رادار، جاسوسی و رهگیرها بین عربستان سعودی، عمان، کویت، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، عراق، اردن و مصر با کمک فناوری همیشه آویو و پایگاه های نظامی ایالات متحده، به کشورها، به ویژه عربستان سعودی و امارات متحده عربی اجازه می دهد تا قبل از عبور از مرزهای خود، تهدید را از هوا ببینند.

یک منبع رویترز گفت که این پیشنهاد ایجاد یک سیستم نظارتی است که به هر کشور عضو اجازه می‌دهد دیگران را در مورد حملات شناسایی شده مطلع کند.