حامی امنیتی نمایش مقدیسی / تکذیب ادعاهای مطرح شده در توییت – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانکاظم نظری مدیرکل هنری در پاسخ به توییت یکی از مدیران این نهاد فرهنگی که چند روز پیش در روزنامه منتشر شد و با بیان اینکه به جشنواره تئاتر بسیج توصیه کردم با موضوع حراست مواجه نشوید، خبرنگار مهر گفت: از بحث مقدس امتناع نکردم. پاسداشت عید ملی بسیج وی تنها در یک مصاحبه طولانی در پاسخ به سوالی خواستار توجه بیشتر به ابعاد دیگر حضور بسیج در عرصه های اجتماعی و فرهنگی جامعه شد و متاسفانه متوجه سخنانم نشدم. به نظر می رسد دوستش کل مکالمه را نخوانده است، بنابراین حکم فقط بر اساس یک کلیپ کوتاه اشتباه بوده است.

وی ادامه داد: در این گفت و گوی طولانی چندین بار اشاره شد که ایشان می خواهند با غذاهای جدید و مضامینی که حضرت آقا در آثار ارائه شده در جشنواره تئاتر بسیج از بسیج درخواست کرده اند، ادامه دهد که به معنای بی تفاوتی نیست. . کار دفاع مقدس نیست. جشنواره بسیج هم فقط باید به فرمایشات مقام معظم رهبری عمل کند تا با بسیج مردمی کشورمان را به سوی توسعه و آبادانی و آنچه او می خواهد سوق دهیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی یادآور شد: اداره کل هنر همواره از نمایش هایی با موضوع حراست حمایت کرده است. در طول سال چندین نمایشگاه حرفه ای مرتبط با حراست مقدس در تالار اصلی تهران اعم از دولتی و خصوصی برگزار می شود. ما همیشه از هنرمندانی که با این مشکل مواجه بودند حمایت کرده ایم و از آنها خواسته ایم که در جشنواره حضور فعال داشته باشند. در خصوص جشنواره بسیج در سراسر کشور از تمامی همکاران خود در اداره کل هنری، انجمن های نمایشی و بسیج هنرمندان خواسته ایم همچنان به حمایت از گروه های هنری برای دریافت بخشی از این جشن بزرگ ادامه دهند.

نظری تاکید کرد: جشنواره تئاتر بسیج باید آیینه تمام نمای خدمات، فداکاری ها و فداکاری های بسیجیان کشور در همه عرصه ها باشد. از دوران دفاع مقدس تا مقابله با حملات فرهنگی و کمک به آسیب دیدگان سیل و زلزله و کمک به کادر درمانی در مقابله با کرونا. راهنمای ما در این امر بیانات و سخنان مقام معظم رهبری است که همواره بر کار و کار عظیم بسیج در عرصه های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور تاکید داشته اند.

این را مدیرکل هنرهای نمایشی که در سه روز یازدهمین جشنواره شهروند لاهیجان که 2 مردادماه به پایان رسید از نزدیک شاهد فعالیت مدیران و اجرای شرکت کنندگان بود، در ارزیابی خود از این رویداد اعلام کرد: تئاتر با تماشاگرانش زنده است و در یازدهمین جشنواره شهروندی لاهیجان با وجود هوای گرم و مرطوب، اهالی این شهر مسئولیت آثار هنرمندان استان های مختلف را بر عهده گرفتند که یکی از سخت ترین هاست. و موفقیت جشنواره را نشان می دهد.

وی ادامه داد: نام این جشنواره پسوند «شهروندان» است، آثار ارائه شده در آن می تواند بیانگر ارزش ها و اصول زندگی مدرن بشری، زیستن در جامعه ای جدید و نوآور باشد.

مدیر کل هنرهای نمایشی افزود: هنرمندان حاضر در این مراسم الزامات اساسی فرهنگ شهروندی را از نظر اخلاق، تفکر جمعی، مشارکت اجتماعی، معرفت – آداب، صداقت، امانت و احترام به کرامت انسانی، تحقق بخشیدن به وظایف و مسئولیت های مدنی

وی در پایان به توجه جشنواره مدنی لاهیجان به موضوعاتی چون حراست مقدس و مقابله با فرهنگ اشاره کرد و تصریح کرد: از 12 اثر ارائه شده در جشنواره تئاتر شهروند لاهیجان، 7 نمایش با مضامین مقدس است. امنیت، شهدای مدافع حرم، بسیج و سردار ایران زمین شهید سردار حاج قاسم سلیمانی. شهدا و یادگاران دفاع مقدس مشاهیر کشور ما هستند. هر چه داریم متعلق به شهدایی است که هشت سال از خاک ما دفاع کردند و شکی نیست که دفاع مقدس سرلوحه همه جشنواره های تئاتر ماست.