حافظه مردم از بررسی اخبار ضعیف است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مهر، مشکل عدم اطلاع رسانی کافی مردم از مفاد قانون جدید بازرسی یکی از موضوعات مطرح در فضای اخبار بانکی است که در روزهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

متأسفانه اگرچه بانک مرکزی چند اطلاعیه در مورد قانون جدید چک در سایت خود منتشر کرد، اما در این اطلاعیه‌ها فقط گروه محدودی از ضوابط و تعداد زیادی از مشتریان بانک، آن‌طور که باید، از قوانین جدید چک مطلع شدند. و تغییر در آن توضیح کافی و مناسبی ندارد.

آگاهی جامعه از قوانین چک ضعیف است

از نظر کمی و کیفی، هیچ مطالعه معقولی در مورد میزان آگاهی و سواد و مهارت افراد در حوزه بررسی اطلاعات توسط دستگاه های ذیربط و شواهد میدانی خبرنگاران اقتصادی انجام نشده است. خبرگزاری مهر حاکی از آن است که اطلاعات عمومی در حوزه قانون در مورد چک کردن بسیار اندک است.

صرف نظر از شواهد درون بانکی، بی اطلاعی کامل کارکنان بانک از قوانین چک نیز نشان می دهد که مردم و مشتریان بانک از عملکرد صیادان چک مطلع نیستند.

محمد نوری کارشناس بانکی در این باره گفت: وقتی سوال خاصی از دو شعبه یک بانک در مورد تغییر قانون مطرح می شود، ممکن است دو پاسخ متفاوت دریافت کنید. این نشان می دهد که بانک به درستی کارکنان خود را در مورد این مشکل آگاه نکرده است. علیرغم اینکه کارمندان بانک ها منبع اصلی اطلاعات مردم هستند.

5 راهکار برای آموزش اصطلاحات حقوقی چک

تاکنون نظرات و نظرات متفاوتی از سوی رسانه ها و کارشناسان بانکی به منظور اطلاع رسانی سریع و بهتر مفاد قانون بازرسی، « همکاری صداوسیما و بانک مرکزی برای تهیه فیلم های آموزشی»، «کتبی و شفاهی. اطلاعات در پیشخوان اپراتور بانک، “برگزاری جلسات آموزشی در زمینه چک برای کارکنان بانک”، “نوشتن الزامات قانونی مهم و ضروری پشت گواهی” و “نقش دو سازمان در نمایشگاه خودرو و واقعی. یکی از شروط لازم برای این امر وجود دفتر مشاوران املاک جهت آموزش افراد است. از این نظر می توان آن را در جدول زمانی قرار داد.

بانک مرکزی علیرغم اهمیت اطلاع رسانی به مردم در خصوص نحوه عملکرد چک های صیادی، تنها بیانیه ها و اطلاعات محدودی را در این زمینه منتشر می کند. سایت اینترنتی ایستگاه خودکفا بوده و در این زمینه فعالیت چندانی نداشته است. از سوی دیگر، به دلیل اینکه بانک‌هایی که کار می‌کنند گاهی اوقات مسئولیتی در این زمینه بر عهده نمی‌گیرند. یا برخی از مزایای چک جدید مانند «مسدود شدن کلیه حساب های بانکی صادرکننده چک»؛ برای آنها گران و بر خلاف منافعشان تلقی می شود. بنابراین از شفاف سازی و ارائه اطلاعات کافی در این زمینه به مشتریان خود جلوگیری می کنند.

ابلاغ قانون گواهینامه باید در قسمت 2 انجام شود

اطلاع رسانی به مردم در مورد قانون جدید چک در هر دو زمینه مهم است. حوزه اول مربوط به مزایایی است که «تسهیل و تسریع در پرداخت چک برای دارنده» و مورد بعدی «اعلام عواقب قانونی صدور چک بلامحل» است.

شواهد میدانی حاکی از آن است که در مورد اول، مردم از مزایا و پیشرفت‌های جدید در صدور گواهینامه شیلات ناآگاهی زیادی دارند و اطلاعات کمی در مورد عملکرد قانون صدور گواهینامه دارند. اما با توجه به پیامدهای صدور قبوض، مردم و شرکت های بازاری توانسته اند اطلاعات محدودی را به صورت آزمایشی به دست آورند و به همین دلیل برخی از شرکت های بازار که به صورت اعتبار ثابت قبوض معامله می کنند، دقت زیادی در صدور اوراق خود دارند. . دادن.

مردم باید در مورد “مزایای چک های ماهیگیر” و “عواقب چک های برگشتی” بدانند.

این قانون مزایای جدیدی مانند «پرداخت کسری چک از سایر حساب‌های جاری»، «پرداخت کلیه وجوه از حساب جاری به دارنده چک» و «اعتبار چک» را برای مشتریان بانک به همراه داشت.

از سوی دیگر «جلوگیری از افتتاح کلیه حساب‌ها و صدور کارت‌های جدید بانکی»، «توقف گردش مالی و مالی کلیه حساب‌ها و کارت‌های بانکی به میزان مفقودی چک»، «عدم پرداخت به تمام منازل بانک.” یا انتشار اوراق بهادار ارزی یا ریالی، «عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی» و «ممنوعیت ارائه چک جدید در سامانه صیاد» از جمله محدودیت‌های اعمال‌شده برای صادرکنندگان چک برگشتی است.

یک سیستم اطلاع رسانی تأیید در قانون یافت نمی شود

به گزارش مهر، قانون جدید صدور گواهینامه مصوب ۱۳۹۶، بانک مرکزی و بانک های عملیاتی را موظف کرد تا مفاد این قانون را ظرف مدت سه سال و به صورت مرحله ای به طور کامل اجرا کنند.سه ویژه اعمال قانون در نظام بانکی؛ اما چون در این قانون سامانه ای در زمینه اطلاع رسانی و آموزش عمومی وجود ندارد و این مشکل باعث ضعف اطلاعاتی در قانون چک برای فروشنده چک صیادی شده است.