جزئیات پرداخت کمک های پزشکی/اصلاح قیمت داروهای تقلبی-اخبار مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی در گفت و گوی تلویزیونی گفت: در پی موفقیت های وزارت بهداشت در مقابله با کرونا، هدف بعدی نظام سلامت تقویت و افزایش است. کارایی بیمه است

وی افزود: در مرحله اول بحث جهانی بیمه که سال ها همه منتظر آن بودند اجرا شد. شورای اسلامی حدود 6 میلیارد تومان برای این منظور تصویب کرد و حدود 6 میلیون نفر به افراد تحت پوشش بیمه اضافه شد.

ادامه عین اللهی: برای بیماری های مزمن و دشوار رفتار پنج میلیارد دلار نیز در مجلس در نظر گرفته شده است که تمامی این اقدامات زیرساخت های کافی را برای گام بعدی فراهم می کند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در ابتدای کار دولت جلسات متعددی با اساتید داروسازی، مدیریت و اقتصاد سلامت برگزار شد و در نهایت برنامه تقویت بیمه و افزایش پوشش بیمه ای دارو در دستور کار قرار گرفت. .

عین اللهی افزود: این طرح از روز گذشته با دستور رئیس جمهور و اعتبارات انجام شده کلید خورد و هدف اصلی از اجرای آن تسهیل دسترسی مردم به دارو و افزایش کارایی بیمه است.

وی ادامه داد: در ابتدای کار دولت 100 دارو را تحت پوشش قرار دادیم و تلاش کردیم 366 داروی دیگر را پوشش دهیم. کمک های پزشکی در حال حاضر وجود دارد تا غرامت بیمار تغییر نکند و گاهی اوقات کاهش می یابد.

عین اللهی در پاسخ به این سوال که آیا در این طرح تمام 466 نوع دارو تحت پوشش بیمه قرار می گیرند، گفت: داروهایی که قبلاً تحت پوشش بیمه هستند به اضافه این تعداد داروی اضافی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

وزارت بهداشت ادامه داد: پرمصرف ترین داروهای دیابت و فشار خون که جزو داروهای بی خطر در این طرح قرار گرفتند، مشمول بیمه نبودند.

وی در مواجهه با این سوال که چگونه با طرح فعلی تغییری در هزینه های زندگی و حتی کاهش آن ایجاد نمی شود، گفت: پیش از آن هیچ کمک پزشکی وجود نداشت، یعنی بیمه از جیب مردم پول می گرفت. بیمار و شرکت بیمه بقیه را پرداخت کردند. اکنون خدمات درمانی اضافه شده است و افرادی که بیمه می کنند و با نسخه برای دریافت دارو مراجعه می کنند، علاوه بر پولی که بیمه از جیب خود می پردازد، از طریق سامانه نرم افزاری خدمات درمانی دریافت می کنند.

عین اللهی تاکید کرد: اگر دارویی باشد که تخصص کارشناسان ما را داشته باشد، اگر دارویی قیمت غیرمنطقی داشته باشد، حتما اصلاح می شود.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف افرادی که تحت پوشش بیمه نیستند چه می شود، خاطرنشان کرد: هدف ما ارائه بیمه سلامت است.

وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر سه دهم جامعه یعنی حدود 6 میلیون نفر تحت پوشش بیمه هستند. دیا و بین یک تا یک تا 500 هزار نفر ورزش نکرده اند دیا که با مراجعه به داده های بیمه سلامت مشمول بیمه خواهد شد.

وزیر بهداشت افزود: هدف ما این است که هر ایرانی وارد کد ملی شود.

عین اللهی با بیان اینکه هدف از اجرای این طرح پرهیز از اسراف است، گفت: طرحی با عنوان عدالت و تعالی نظام سلامت داریم که یکی از مراحل آن است، بحث بیمه است و هدف واقعی آنها این است که آن را حمایت کن. کمک به صنعت داخلی و افزایش تولید با کیفیت داخلی.

وزیر بهداشت اعلام کرد: در تلاش هستیم تا با رفع کمبود دارو در کشور، صنعت خود را تقویت کنیم تا شاهد رشد چشمگیر صادرات دارو باشیم.

عین اللهی افزود: هدف نهایی ما این است که همانطور که رهبری فرمودند، فرد بیمار ترسی جز بیماری نداشته باشد و بیمه هزینه درمان و مراقبت را تقبل کند.