جزئیات بیانیه شورای امنیت سیستان و بلوچستان – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر؛ در بیانیه شورای تامین استان سیستان و بلوچستان در خصوص حادثه دلخراش 8 مهر زاهدان آمده است:

روز جمعه 17 مهرماه پس از خاتمه نماز جمعه اهل سنت شهر زاهدان، گروهی از مردم به کلانتری 16 در مجاورت مصلی نماز جمعه حمله کرده و قصد تصرف آن کلانتری را داشتند.

در جریان این حمله بر اثر درگیری مهاجمان با نیروهای امنیتی در پاسگاه پلیس، متاسفانه عده ای از هموطنان و نمازگزاران مظلوم جان خود را از دست داده و یا مجروح شدند.

پس از این رویداد، تعدادی از افراد مسلح با سوء استفاده از جو سوزان، به شهروندان و اماکن مختلف حمله کردند، اموال دولتی و عمومی را به آتش کشیدند و غارت کردند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند که در آن سارقان و افراد بی گناه کشته شدند. و بسیاری از نیروهای امنیتی و سربازان شهید شدند.

پس از حادثه تلخ زاهدان، بنا به دستور مستقیم رئیس جمهوری اسلامی ایران، وزیر محترم از زاهدان بازدید و پس از آن با نظارت مسئولان ارشد امنیتی، ایمنی و انتظامی از زاهدان بازدید کردند. ، تیمی از کارشناسان برای بررسی علل، شرایط، روش ها و ابعاد این حادثه، زاهدان اقدامات کاملی را ارسال کردند تا گزارشی واقعی و دقیق از اتفاقات رخ داده در جدول زمانی به دست آید.

تیم تحقیقاتی و هیئت اعزامی به زاهدان علاوه بر گفتگو با فرمانده انتظامی و مسئولان امنیتی، بررسی تصاویر دوربین های مداربسته شهر، جمع آوری مدارک و شواهد میدانی، مصاحبه با شاهدان عینی و مجروحین و دیدار با سران عشایر و کارشناسان مذهبی برای بازسازی. سایت. در مورد شورش ها و نحوه واکنش پلیس.

خلاصه نتایج این نظرسنجی جهت اطلاع عموم مردم نجیب و انقلابی سیستان و بلوچستان و عموم هموطنان به شرح زیر است:

1- وقایع روز جمعه 17 مهر در دو دوره و دنیای متفاوت رخ داده است که از نظر عناصر صحنه، انگیزه و کنش متفاوت است.

2- پس از پایان نماز جمعه، جمعیتی بیش از 150 نفر که ثابت کردند افراد مسلح بودند، به کلانتری 16 حمله کردند و با پرتاب سنگ، تیراندازی، رانندگی و برخورد اتوبوس‌ها به دیوار گروه. کلانتری قصد داشت در و دیوارها را بشکند و وارد محوطه کلانتری شد و در نهایت با آتش زدن خودروهای پلیس و مجروح کردن ماموران پلیس شروع به شورش کرد که چند نفر از آنها قصد داشتند کلانتری را تسخیر کنند. اما تلاش آژیتاتورها برای تسخیر کلانتری به دلیل رفتار کارکنان کلانتری ناکام ماند. (استفاده از گاز اشک آور و استفاده از تفنگ و گلوله)

3- به دلیل نزدیک بودن کلانتری 16 به محل اقامه نماز جمعه، درگیری مسلحانه و تیراندازی با نیروهای امنیتی باعث تخریب کامل مسجد نشد که متاسفانه موجب مجروحیت و تلفات جانی چند نفر شد. و تماشاگران بی گناهی که در آن شرکت داشتند
شورش نکردند.

4- پس از پایان مرحله اول درگیری در اطراف شهربانی، عده ای از مردم و افراد مسلح در اطراف مسجد مکی، پشت بام های مجاور و سایر نقاط شهر دست به شورش زدند و اموال عمومی و دولتی را تخریب و سوزاندند. به طور خاص، آنها یک درگیری مسلحانه را آغاز می کنند.

5- به منظور حصول آرامش و جلوگیری از گسترش بی‌ثباتی، حفظ جان شهروندان و اموال شهروندان، با توجه به اطلاع رسانی وضعیت امنیتی شهر، اقدامات و درگیری‌ها با نیروهای امنیتی و پلیس. گروه باید شروع شود و تا عصر ادامه یابد. در یک مقطع چند مرد مسلح کشته و 6 نفر از پاسداران از جمله سردار سرافراز هاشمی به شهادت رسیدند و گروهی نیز مجروح شدند.

6- بر اساس اسناد و مدارک موجود، تعداد کشته شدگان حوادث 8 مهر و فردای آن در شهر زاهدان سی و پنج نفر است که عبارتند از: عده ای از نمازگزاران در مسجد، فوت شدگان اول. محل. در اطراف پاسگاه پلیس، کشته شدگان توسط افراد مسلح در نتیجه درگیری در شهر و همچنین شهروندان بی گناه در نقاط مختلف شهر توسط جنایتکاران کشته شدند.

شورای امنیت در پایان این مصیبت وارده را به مردم شریف، مومن و انقلابی زاهدان به ویژه خانواده معظم شهدا و درگذشتگان تسلیت می گوید و ضمن قبولی عنایت به حق، اجرای فرمان رئیس جمهور محترم را برای اجرای عدالت تسلیت می گوید. بی توجهی برخی از ماموران و برکناری رئیس کلانتری 16 و فرمانده انتظامی شهرستان زاهدان و همچنین جبران خسارات وارده به قربانیان بی گناه و خانواده های آنان، اسناد و مدارک حوادث تلخ زاهدان را اعلام می کند. اعم از مروجین، اغتشاش گران و مهاجمان، در دفتر نیروی انتظامی و از سوی دیگر به مأموران پلیس ذیربط جهت رسیدگی به جرائم و جرایم، بایگانی و با مدارک کامل جهت رسیدگی کامل به مراجع ذیصلاح خواهد شد. .

لازم به ذکر است طی تحقیقات تکمیلی و در صورت وجود موارد دیگری از قصور و یا تخلف احتمالی از سوی پلیس و فرمانده انتظامی جهت رسیدگی و رسیدگی به مراجع ذیربط ارسال خواهد شد.

شورای تامین استان سیستان و بلوچستان
5 نوامبر 1401