جدیدترین موضع «جوزف بورل» درباره ایران – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان نشست شورای وزیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تحریم های اعمال شده اشاره کرد. . ایران به اتهام مسائل حقوق بشری و نقض قوانین بین المللی به دلیل لزوم عدم مداخله در امور داخلی یک کشور مستقل، تهران خواستار مذاکره با اغتشاشگران شده است.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره ادعاهای واهی مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین نیز اعلام کرد: استفاده از پهپادها را با دقت رصد کنید. ما در حال جمع آوری شواهد هستیم و آماده پاسخگویی با ابزارهایی هستیم که در اختیار داریم.

«جوزف بورل» همچنین افزود که ایران این ادعا را قویا تکذیب کرده است. با این حال، اعضای اتحادیه اروپا می خواهند در این نشست امروز مدرک بگیرند و این کار ادامه دارد.

آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد ساعاتی پیش در پیامی توئیتری اعلام کرد که وزرای خارجه ۲۷ کشور اروپایی تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به دلیل مسائل حقوق بشر اعمال کرده‌اند.

وی در این توئیت با مداخله در امور داخلی ایران، تحریم های اعمال شده امروز را «تحریم های هدفمند» و علیه آنچه «موسسات مسئول نقض حقوق بشر در ایران» توصیف کرد، توصیف کرد.

شبکه تلویزیونی الجزیره نیز اعلام کرد: در مجموع تاکنون 97 نفر و 8 نهاد در ایران در رابطه با حقوق بشر توسط اتحادیه اروپا تحریم شده اند.

به گزارش رسانه ها، وزارت ارتباطات ایران، پلیس امنیت اخلاقی و سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تصمیم بروکسل نقش داشته اند.

بر این اساس، دارایی های افراد و نهادهای تحریم شده مسدود شده و از سفر به قلمرو اتحادیه اروپا منع شده است.

پیش از این ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشستی خبری در خصوص اظهارات مقامات فرانسوی در خصوص مداخله در کشورمان گفت: با توجه به اظهارات مقامات فرانسوی، رئیس جمهور این کشور کشور و نوع رفتار و موضعی که در قبال تحولات داخلی ایران اتخاذ کرده اند و همچنین نوع رویه ای که قبلاً در خصوص تحولات و اعتراضات داخلی فرانسه و انتصاب اخیر کارگران در این کشور و محل اتخاذ شده بود. و به نظر می رسد دیدگاه مقامات فرانسوی در این زمینه شبیه به اشتراک اروپا از تروریسم با خوب و بد است.این زمینه نیز اختلال را به خوب و بد تقسیم می کند.

وی افزود: اگر اغتشاش در ایران باشد آن اغتشاش خوب است اما اگر در اروپا اتفاق بیفتد به آن اغتشاش بد می گویند و مقامات امنیتی با آن برخورد می کنند.

کنعانی اعلام کرد: دولت ایران دولتی مسئولیت پذیر است و این را در عمل ثابت کرده است. حکومت ایران دولتی است که به نظرات شهروندان احترام می گذارد و با رای مردم در چهار سال انتخاب می شود و مراقب امنیت شهروندان است.