جدیدترین سخنان نفرت انگیز ترکیه علیه عراق با ساخت سد بزرگ – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، منابعی از پارلمان عراق از آمادگی ترکیه برای ساخت سدی بزرگ خبر دادند که تاثیر زیادی بر عراق داشته باشد و اجازه ندهد آب رودخانه دجله به عراق سرازیر شود. و خواستار پاسخ بغداد شد. در این رویداد جدید ترک شدند.

ثائر مخیف الجبوری، رئیس کمیته آب پارلمان عراق، روز دوشنبه در مورد برنامه های ترکیه برای ساخت سدی بزرگ به نام الجزیره هشدار داد و گفت که نقش آبی و سکون آب، عراق را از آن حذف می کند. دولت ملی از این موضوع ابراز تعجب کرده است.

وی بیان کرد: سدی که ترکیه در نظر دارد یکی از خطرناک ترین سدها به شمار می رود که در صورت احداث قطره ای آبی از ترکیه وارد عراق نمی شود و خطر بزرگی برای عراق است.

وی افزود: با وجود اینکه سد حدود 35 کیلومتر با مرز فاصله دارد اما هنوز واکنشی از سوی مسئولان عراقی مشاهده نکرده ایم.

الجبوری تاکید کرد که تهدید به استفاده از تجارت با ترکیه نامناسب است زیرا ما به آنها بهانه ای برای ساختن سد می دهیم. ما تابع قوانین بین المللی هستیم و سیستم دیپلماتیک عراق باید وارد عمل شود، زیرا ادامه سکوت به ترکیه این امکان را می دهد که در کمتر از یک سال این سد را بسازد.

دو روز پیش، حمید النایف، سخنگوی وزارت کشاورزی عراق اعلام کرد که با فشار بر ترکیه باید هر چه سریعتر منابع آب تامین شود و به دولت عراق توصیه کرد که هر سال میزان تجارت را افزایش دهد. از فشار در ترکیه برای به دست آوردن حقوق خود

وی تاکید کرد که بحران تغییرات آب و هوایی عراق را تحت الشعاع خود قرار داده و بسیاری از زمین های کشاورزی ویران شده است.

النایف خاطرنشان کرد که وزارت کشاورزی قصد دارد طرحی را با تمرکز بر روش های نوین آبیاری برای خودکفایی در محصولات گندم و جو اجرا کند.

باید گفت که عراق در حال حاضر با کمبود شدید آب مواجه است. بحرانی که منجر به خشک شدن دریاچه‌ها و باتلاق‌ها در این کشور شده و از سوی دیگر سطح رودخانه‌های دجله و فرات که از ترکیه سرازیر می‌شوند، پس از پیدایش سد الیسو به شدت کاهش یافته است. ساخت سد ایلیسو در قالب یک پروژه استراتژیک به نام GAP (Guneydogu Anadolu Projesi به ترکی و به اختصار GAP) انجام شد.

متأسفانه بسیاری از مردم سال ها توجه چندانی به مخاطرات زیست محیطی پروژه ترکیه گپ نداشتند تا اینکه گرده افشان ها به تدریج کشف شدند. موردی وجود دارد که خشک شدن باتلاق‌ها و جنگل‌های همسایه غربی آن، عراق، منبع اصلی است و سیاست‌های بزرگ سدسازی دلیل اصلی آن است.

تخریب بیش از شش و نیم میلیون جریب زمین کشاورزی در عراق و سوریه، ساخت توربین های بادی و تولید گرد و غبار، خشکسالی در عراق و ریزگردهای ناشی از این کشور در ایران، خسارت جبران ناپذیر ترک هاست. دولت را به سدسازی و بی توجهی سوق داد و این امر به منافع کشورهای دشت دجله و فرات منجر شد.