تکمیل “پروژه ملی ابر علم” در انتظار تحقق وعده ها – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان، حسن عابدینی: پروژه ملی شتاب دهنده موسوم به «چشمه نور» بدون شک مهمترین پروژه علمی کشور و یکی از مهمترین پروژه های علمی منطقه است که از سال 1387 در شهر قزوین در حال ساخت است.

با ساخت این آزمایشگاه عظیم شاهد آغاز به کار شعبه بزرگی از شتاب دهنده های پیچیده، تجهیزات آزمایشی و آزمایشگاه های مختلف در استان قزوین خواهیم بود که می تواند زمینه حرکت بر روی لبه دانش و اجرای نقشه های علمی و مهندسی را فراهم کند. . کشور.

این پروژه ملی در شمال دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین در منطقه واقع شده است رگبار در حال ساخت و تکمیل، این اولین مرکز آزمایشگاهی بزرگ است که می تواند مطالعات علمی را برای هزاران محقق و محقق و همچنین صدها دانشمند فراهم کند.

هدف اصلی این پروژه ملی، ایجاد اولین آزمایشگاه بزرگ تحقیقات فناوری نانو و مطالعات بین‌المللی در ایران و رفع نیازهای فنی و تخصصی دانشمندان و محققان کشور است.

تبدیل ایران به یک نیروگاه علمی در منطقه

با تکمیل، راه اندازی و اجرای این پروژه عظیم، ضمن اثبات قدرت علمی ایران در منطقه و جهان، ارائه و صادرات خدمات تحقیقاتی و تجربی به سایر کشورهای منطقه و محققین و دانشمندان آن، به فناوری طراحی و ساخت سوم. تولید شتاب دهنده های سنکروترون و ایجاد توانایی در توسعه آن تا رسیدن به مرزهای دانش و فناوری در حوزه علم با استفاده حداکثری از توان تخصصی داخلی، کسب دانش طراحی و تولید تجهیزات و قطعات شتاب دهنده از جمله تیر. دینامیک ارائه شده است.

متأسفانه در دولت یازدهم و دوازدهم به دلیل برخی نگاه‌های سیاسی معطوف به برجام، اجرای این پروژه به تأخیر افتاد یا در مقاطعی متوقف شد.

تکمیل «پروژه ابر علم کشور» در انتظار تحقق عهد

محمدحسین بهشتی معاون نوآوری و بازاریابی فناوری معاونت علمی و فناوری در اسفندماه سال گذشته در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: پشتیبانی و تکمیل این پروژه حدود 5 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

وی با بیان اینکه امکان تامین این بودجه از سوی دولت وجود ندارد، گفت: رئیس جمهور اعتبار این پروژه را به سازمان برنامه و بودجه ارائه کرده است تا سالانه 500 میلیارد تومان در این پروژه هزینه شود و در صورت تامین این بودجه داده شده. ، این پروژه در 8 سال تکمیل می شود.

موافقت ریاست جمهوری برای تزریق بدهی

در آغاز سال 1401 افتخار ویژه ای از سفر رئیس جمهور به استان قزوین انتظار می رفت. آه تو برای تکمیل این طرح اما ناگهان و برخلاف وعده معاون نوآوری و بازرگانی فناوری رئیس جمهور در سفر رئیس جمهور به استان قزوین تصمیم گرفت 250 میلیارد از برنامه و سازمان بودجه را برای حمایت از ملی اختصاص دهد. شتاب دهنده طرح آهسته

علیرغم اینکه طبق برخی اطلاعات، این تصمیم هنوز رزرو نشده است.

تکمیل «پروژه ابر علم کشور» در انتظار تحقق عهد

محمدجواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش بنیان در گفتگو با خبرنگار مهر از تکمیل فاز اول این پروژه شامل طراحی کلی، عکس کانسپت و زیرساخت خبر داد. میدان تمام شد.

100% شتاب دهنده پروژه ملی ایرانی

وی با تاکید بر اینکه تمامی قسمت های این پروژه فوق علمی به صورت داخلی ساخته می شود، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اسپانیا و وزارت علوم با ایتالیا در این پروژه تفاهم نامه امضا کرده اند و امیدواریم. اما با راه اندازی این شتاب دهنده هزاران دانشمند می توانند از آن استفاده کنند

با کنترل شخصی آه تو در سفر ریاست جمهوری که از سوی نمایندگان و مسئولان دولتی در استان برگزار شد، مبلغ 250 میلیارد آریاری برای وی در نظر گرفته شد که تاکنون تخصیص نیافته است. رئیس پژوهشکده دانش بنیان در خصوص اعتبار این پروژه گفت: البته اعتبار این طرح یکسان نیست، اما از ابتدا تا پایان پروژه حدود 300 میلیون دلار ارزش دارد.

وی درباره این طرح گفت: شتاب دهنده ملی در پزشکی، پرتودرمانی، فیزیک، الکترونیک و… کاربردهای زیادی دارد و به هر کدام از این کاربردها پرتو داده می شود.

اعتبار باعث تسریع ایجاد یک شتاب دهنده می شود

محمدمهدی علایی استاندار قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در استان قزوین آمادگی داریم با تمام توان برای تکمیل پروژه اقدام کنیم.

وی افزود: راه اندازی مجتمع چشمه نور در استان قزوین بی شک زمینه را برای توجه دانشمندان کشوری و بین المللی به توانمندی های استان قزوین فراهم می کند.

استاندار قزوین گفت: تلاش برای تامین اعتبار این پروژه در برنامه زمان بندی شده است و امیدواریم با تخصیص منابع مناسب و کافی هر چه سریعتر این مجموعه کار کند و سریعتر به اتمام برسد، ادامه یابد.

فاطمه محمدبیگی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص ادامه این پروژه بزرگ اظهار داشت: متاسفانه تقریباً طی 10 سال اخیر و بیشتر در یازدهم و دولت دوازدهم این پروژه دانشمند بزرگ مورد احترام قرار نگرفت و باعث شد این پروژه در زمان خود شکوفا نشود.

وی با بیان اینکه شتاب دهنده علمی پروژه عظیمی است، افزود: چشمه نور مهم ترین پروژه علمی و فناوری کشور است و بسیار پرهزینه است، اما هزینه ای که برای آن در نظر گرفته شده کافی نیست.

تکمیل «پروژه ابر علم کشور» در انتظار تحقق عهد

تخصیص ناکافی اعتبارات مصوب برای پروژه

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک گفت: امسال کنترل ویژه ای دارد آه تو در سفر ریاست جمهوری که از سوی نمایندگان و مسئولان دولتی در استان برگزار شد، مبلغ 250 میلیارد آریاری برای وی در نظر گرفته شد که تاکنون تخصیص نیافته است.

وی با بیان اینکه فاز اول این پروژه شامل انتقال تجهیزات آزمایشگاهی به سایت چشمه نور است، گفت: ساختمان آزمایشگاه احداث شده و تجهیزات آزمایشگاهی در انتظار انتقال به محل پروژه است که توسط دانشمندان ایرانی تهیه شده است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اسپانیا و وزارت علوم با ایتالیا برای این پروژه قرارداد امضا کرده اند و امیدواریم با شروع این شتاب دهنده بتوانیم از هزاران دانشمند استفاده کنیم.

محمدبیگی گفت: با توجه به اینکه مدیر پروژه بر ساخت داخلی دستگاه تاکید دارد باید بپذیریم که ساخت آن زمان بر است اما قسمت اصلی این دستگاه قبلا ساخته شده است.

وی ادامه داد: تکمیل ساختمان فنی پروژه چشمه نور نیاز به تزریق پول در ساخت دارد و امیدواریم با تزریق اعتبار شاهد ساخت این پروژه در محل مبدا باشیم.

تکمیل چشمه نور سالانه 1500 میلیارد تومان تزریق نیاز دارد

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک راه اندازی این طرح را خدمت بزرگی برای توسعه علم و فناوری دانست و ادامه داد: شتاب دهنده ملی می تواند دو هزار محقق و دانشمند 200 علم از حوزه های مختلف را در خود جای دهد.

وی با بیان اینکه تکمیل این پروژه به بیش از 10 میلیارد اعتبار نیاز دارد، گفت: سالانه 1500 میلیارد تومان به دانشمندان منطقه نیاز است.

به گزارش مهر، با تغییر دولت و روی کار آمدن دولت سیزدهم شاهد نگرش مثبت دولت نسبت به این پروژه مهم علمی بوده ایم و این امید وجود دارد که روند این پروژه از دیدگاه های سیاسی گذشته دور باشد. دولت.

اهمیت این پروژه به حدی است که اگر نگاهی به ساخت این پروژه در چند سال آینده داشته باشیم، شاهد تسهیل در تولید واکسن کرونا خواهیم بود.

نقش بی اسم مشترک از این پروژه مهم علمی در زمینه ایمنی غذا و دارو در کشور نیاز به راه اندازی این طرح را افزایش می دهد و این امید وجود دارد که در دولت جدید شاهد تسریع در راه اندازی این پروژه میزبان استان قزوین باشیم.