تکمیل مرکز بازپروری حیات وحش کلاه قاضی نیازمند بودجه هنگفتی است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانحسین اکبری در گفتگو با خبرنگار مهر، وجود مراکز بازپروری برای معاینه و درمان حیوانات در هر استان را ضروری دانست و گفت: مرکز توانبخشی برای حیات وحش ضروری است زیرا حیات وحش از پرندگان گرفته تا خزندگان، پستانداران گوشتخوار و علفخواران و … تنوع گونه ای امکانات غذایی، پزشکی و توانبخشی در هر استان با توجه به بودجه.

وی ادامه داد: مرکز توانبخشی حیات وحش اصفهان در منطقه حفاظت شده کلاه قاضی و زیستگاه حیات وحش با مشارکت یکی از صنایع سبز استان با توجه به مسئولیت اجتماعی، طراحی و اجرای آن از سال 1396 آغاز شد، اما اجرای آن مستلزم هزینه هنگفتی بود. و بودجه خیلی طول می کشد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه این مرکز هم اکنون دارای سه بخش است، افزود: پناهگاه دام، پناهگاه علف خواران و قرار است در این مرکز نگهداری از پرندگان انجام شود و در آینده نیز احداث خواهد شد. وی افزود: بخش خزندگان.

اکبری اعلام کرد 2 ساختمان مرکز احیای حیات وحش کلاه قاضی احداث و پ. مقدار کمی ساختمان دیگری نیز تکمیل شده است، وی گفت: بخشی از این مرکز دارای تجهیزات و مانند به طور غیر رسمی راه اندازی و استفاده می شود.

وی افزود: در مرحله تجهیز ستاد و بکارگیری نیروهای ثابت هستیم. در این راه محیط بانان، دامپزشکان و سازمان های مردم نهاد ما را در درمان و نگهداری از حیوانات یاری کردند.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: حیواناتی که به هر دلیلی آسیب دیده اند در این مرکز نگهداری و درمان می شوند و تلاش می کنیم پس از بهبودی به طبیعت بازگردانیم اما در مواردی مانند عمیق رهاسازی توله سیاه بلوچی در طبیعت بسیار دشوار است زیرا این حیوان در طبیعت متولد می شود فهمیدن و نیاز به مراقبت دارد و آموزش های لازم را از طبیعت و مادر خود نمی بیند و رهاسازی آن از طبیعت دشوار و در بیشتر موارد غیر ممکن است.

به گزارش مهر، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی با مساحتی بیش از ۴۷ هزار هکتار در ۳۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر اصفهان و در مجاورت شهر جدید بهارستان قرار دارد.