تپه اشرف اصفهان در وضعیت غم انگیزی است/ بی توجهی میراث به میراث! – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


علیرضا جعفری زند در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی نسبت به تپه اشرف بسیار بی تفاوت است، اظهار داشت: متاسفانه میراث باستانی اصفهان و تحقیقات باستان شناسی در این کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است که کوه اشرف در یکی از بهترین خیابان های شهر اصفهان قرار دارد و به همین دلیل تردد در این منطقه مشکل ساز است و از سوی دیگر این میراث، مکانی باستانی است. برای امروز. معتادان و کارترها که می خوابند و می دوند. تاز موتورسوار رفته است.

رئیس هیئت باستان شناسی کوه اشرف خاطرنشان کرد: با وجود اینکه اداره میراث فرهنگی موظف به پیگیری تحقیقات در مورد کوه اشرف بود، این کار را انجام نداد و در دوره مدیریت قبلی شهر بنیان شهر و شورای شهر را قانع کرد. اما هزینه های تحقیق و انسداد کوه اشرف و ارتباط با میراث فرهنگی مدیریت ارزش پژوهش را دارد اما متاسفانه سنگ اندازی. سلام که تبدیل به میراث فرهنگی و تغییر شهردار اصفهان شد، سال هفتم تحقیقات در سال 1398 متوقف شد و تپه اشرف در وضعیت غم انگیزی رها شد و همچنان در وضعیتی به سر می برد.

این باستان شناس و استاد دانشگاه گفت: هر جا زمانی که آزاد بودم سعی کردم برای ادامه تحقیقات باستان شناسی در کوه اشرف اسپانسر (سرمایه گذار) پیدا کنم و هنوز هم تلاش می کنم اما متاسفانه همکاری با میراث انجام نمی شود و قوانین پیچیده مانع از انجام تحقیقات و مرحله نهایی می شود. . در وب سایت موزه این اتفاق می افتد، لازم است و این نهاد بسیار ضعیف کار می کند.

تپه اشرف اصفهان در وضعیت غم انگیزی است/ بی توجهی میراث به میراث!

جعفری زند با بیان اینکه درخواست من این بود که در تحقیقات باستان شناسی در کوه اشرف قدم به قدم انجام شود، گفت: یکی از مراحل بستن این تپه این است که در سال 1388 دور این تپه را دیوار زدیم و حصار کشیده شد. ساخته شود. ساخته شده است و حفاظ هایی برای قفل و محافظت وجود دارد اما بعد از 12 سال نرده نصب نشده است.

وی در خصوص حمایت های مورد نیاز برای انجام تحقیقات باستان شناسی در کوه اشرف، گفت: مشکل اینجاست که تبدیل کوه اشرف به موزه نیازمند تمهیداتی مانند ساخت و ساز است و به هر حال تحقیقات باستان شناسی در این منطقه انجام نمی شود. در طول شب، و این روند ضروری است.

رئیس اداره باستان شناسی کوه اشرف افزود: کوه اشرف باید حصارکشی شود و کاوش قلعه ساسانی در قسمت شمالی منطقه ادامه یابد. این قسمت در حال حاضر رها شده است در این زمان ویران شد و محل عبور موتورسواران و گاری‌های خواب شد و متأسفانه منطقه‌ای است که ساکنان آن شب جرأت عبور از آن را ندارند. متأسفانه اگرچه شهردار قبلی را متقاعد کردم که در این راستا کمک کند، اما کاری انجام نشد.

جعفری زند با اشاره به اینکه تمامی یافته های باستان شناسی دارای چندین دوره تحقیقاتی هستند، خاطرنشان کرد: برآورد ما برای تپه اشرف 50 دوره است. تحقیقات با نگهداری، مرمت و پوشش تپه اشرف، همه مراحل باید مرحله به مرحله انجام شود، اما هنوز انجام نشده است، اما میراث فرهنگی اصفهان به دلیل بودجه ای که دارد می تواند این کار را انجام دهد.

این باستان شناس با بیان اینکه تعریفی از میراث فرهنگی اصفهان به عنوان یک یافته باستان شناسی وجود ندارد، تصریح کرد: اصفهان شهر باستانی محسوب نمی شود. تا زمانیکه اما این تحقیقات در سایر استان های کشور وجود دارد و به طور مرتب انجام می شود.

تپه اشرف اصفهان در وضعیت غم انگیزی است/ بی توجهی میراث به میراث!

به گزارش مهر، تپه اشرف نام بنایی باستانی در اصفهان است که در نزدیکی پل شهر و در کرانه شمالی زاینده رود واقع شده است.

تپه اشرف که 12 هکتار وسعت دارد در سال 1310 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید و در اختیار میراث فرهنگی صاحب آن قرار گرفت. با وجود این، در همه زمان ها مورد بی توجهی قرار گرفت، به طوری که در اواخر دهه 60 و در زمان جنگ نصب شد، به عنوان پایگاه ضد هوایی مورد استفاده قرار گرفت و در سال 1371 ارتفاع چهار هزار پا برابر با خیابان بود. با تبدیل سایر قسمت های این تپه به فضای سبز، تنها هفت هکتار از تپه اشرف از 12000 هکتار مساحت باقی مانده است.

یافته‌های این تپه تاریخی در شهر اصفهان مربوط به دوره هخامنشی تا قرن دوازدهم هجری قمری است و به همین دلیل این تپه باستانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در شش دوره آخر کاوش‌های کوه اشرف، سکه‌ها و سفال‌هایی از قرن سوم پیش از میلاد (سلوکی و اشکانی) ساسانیان به دست آمد. دفتر باستان شناسی این اکتشافات حوضخانه و به قصر نیمه ساخته اشرف قرن دوازدهم هجری آمدند. مهم‌ترین دستاورد کاوش‌های پیشین تپه اشرف، شناسایی بخشی از قلعه ساسانی بود که اکنون در مجاورت جاده مشتاق دوم دیده می‌شود. همچنین در فصل ششم با کاوش های تپه اشرف بخشی از بنای هخامنشی به دست آمد که به دلیل کمبود بودجه لازم و با رعایت اصول باستان شناسی در زیر زمین مدفون شده بود.

در تابستان 1398 تیم باستان شناسی کوه اشرف به سرپرستی علیرضا جعفری زند طی عملیات نجات 2 ماهه در کوه اشرف به کشفی بی سابقه در مقیاس بزرگ تا کنون در فلات مرکزی ایران دست یافتند.

تپه اشرف اصفهان در وضعیت غم انگیزی است/ بی توجهی میراث به میراث!

در فصل هفتم کار تحقیق و نجات، سه نوع تدفین اشکانی در شمال تپه اشرف یافت شد. یکی سردابه (ایجاد اتاقی برای دفن اجساد) که با گسترش خیابان خرید کاملاً ویران شده است، دیگری. قبر آه تو و آخرین دیده شده، دفن مستقیم روی زمین و رو به طلوع خورشید. این اشیا به صورت روی هم افتاده و در حاشیه خیابان مشتاق پیدا شده است. علاوه بر تدفین، کار کارگاه معدن فهمیدن در این عملیات نجات انگور، کارگاه ذوب فلز، سکه های اشکانی، چاه ساسانی و دو آب انبار اشکانی (تمیز خانه) پیدا شد.