توسعه دیپلماسی هنر و سینما بین دو کشور عراق و ایران ضروری است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی جامعه سینمایی، محمد خزاعی رئیس جامعه سینمایی ایران در دومین روز از سفر خود به بغداد به همراه محمدکاظم. را وی به دیدار صادق سفیر جمهوری اسلامی عراق رفت و در این دیدار پیرامون مسائل فرهنگی و سینمایی دو کشور ایران و عراق گفتگو کرد.

محمد خزاعی در این نشست با اشاره به جایگاه و توانمندی های منطقه ای سینمای ایران، بر اهمیت توسعه فعالیت های فرهنگی و سینمایی بین دو کشور عراق و ایران تاکید کرد و گفت: توسعه هنر و دیپلماسی سینمایی موجب تسهیل و تقویت آن می شود. . روابط سیاسی بین کشورها باید در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: آژانس می تواند نقش کلیدی در بازارهای منطقه ای و بین المللی داشته باشد تا امکانات سینما و رشد و تیراژ اقتصادی را در چرخه اکران فیلم قرار دهد.

رئیس انجمن سینمایی، دیپلماسی عکاسی و سینما یا فرهنگ را در تقویت روابط بین‌الملل در سطح بین‌الملل مهم دانست و خاطرنشان کرد: استفاده از محصولات سینمایی برای دوستی و روابط بین کشورها و گسترش سایر روابط، بخشی از برنامه نظام دیپلماتیک و رایزنی فرهنگی که با توجه ویژه برای شما خوب است آه تو این منطقه را بررسی کنید.

خزاعی با اشاره به اینکه موفقیت نظام دیپلماسی با صلاحیت فرهنگی کامل و تضمین شده است افزود: هرجا فرهنگ و هنر به دیپلماسی کمک کند دستاوردهای ماندگار شکل می گیرد.

وی افزود: متاسفانه در سال های اخیر با بی توجهی به نقش فرهنگ و سینما فرصت های زیادی را از دست داده ایم.

رئیس انجمن سینمایی با بیان اینکه سینما ابزاری است که می تواند کشورها را از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به یکدیگر نزدیک کند، گفت: خوشبختانه روابط فرهنگی و سیاسی در حال گسترش هنرهای زیبا بین دو کشور ایران و عراق و دو کشور است. . به دلیل پیوندهای دیرینه مذهبی و تمدنی آنها. آنها مهارت های زیادی برای گسترش همکاری دارند.

در این دیدار محمدکاظم الصادق سفیر جمهوری اسلامی عراق ضمن خیر مقدم به حضور رئیس انجمن فیلم در بغداد گفت: زبان هنر، زبان مهارت های زبانی است و فرهنگ را در نظر بگیرید. ، تمدن و دین هر دو کشور، امکانات سینما و سریال قابل تقویت و تعمیق است.” از همکاری و ارتباط استفاده می شود.

وی در خصوص جایگاه هنرمندان و سینماگران خاطرنشان کرد: کشورهای خاور دور به دلیل نقش هنرمند در دیپلماسی عمومی و نشان دادن اهمیت – عظمت و قدرت هنرمند به همه هنرمندان کشورشان گذرنامه دیپلماتیک داده اند.

وی با بیان اینکه به دلیل تشابهات فرهنگی، مذهبی و مذهبی با ملت عراق ارتباط عمیقی داریم، گفت: همین موارد مشترک باعث شده مردم عراق از محصولات و سریال های ایرانی استقبال کنند.

استقبال گسترده از آثاری چون: مریم مجدس، سریال مختار، به الشام و… نشان می دهد که روحیه کنترل سینما و تلویزیون در این گونه آثار همانند جامعه عراقی است.

را صادق با اشاره به اینکه همواره به دنبال ایجاد فرصت برای تولید مشترک بوده ایم، افزود: ملت عراق کشوری دوست داشتنی، عاطفی و پذیرا است. نواز است.

وی خاطرنشان کرد: بین مردم ایران و عراق شباهت های زیادی وجود دارد، موضوعاتی مانند سلمان فارسی، تاریخ مشترک، غدیر، ماجرای اربعین، داعش و غیره و تاثیر مثبتی بر پیوند فیلمسازی در رابطه آنها دارد. . هر دو کشور.

وی پیشنهاد کرد: در تولیدات مشترک از کارگران و بازیگران دو کشور استفاده شود.

سفیر ایران در عراق با بیان اینکه فیلم و طنز می تواند به حفظ واقعیت های تاریخی دو کشور کمک کند، گفت: باید از هنر و فرهنگ برای انتقال افکار و باورهای مشترک استفاده شود.

وی آمادگی سفارت ایران در عراق را برای هر گونه همکاری در زمینه فرهنگی و سینمایی اعلام کرد.