تهدید پاسدار امام (ره) به تیراندازی / ماجرای رای به بنی صدر! خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانمحمد ثقفی یکی از کارگردانان مجموعه مستند «اسرار جماران» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این مستند توضیح داد: این مستند داستانی چهار قسمتی از پاسداران امام زمان (عج) در دوران حضور در جماران است. ..” در قالب گفت وگو با اولیای دم، روایت بیشماری از زندگی چندین ساله ایشان در جماران و مواجهه با ابعاد جدیدی از زندگی امام زمان(عج) را ارائه کردیم.

وی افزود: روایات و خاطرات برشمردن پاسداران امام زمان (عج) در این مستند روایت می‌شود که همه چیز از برنامه‌های روزانه و تعامل آن‌ها با مسئولان را در بر می‌گیرد و مردم از زمان ماجرای ترور نافرجام ایشان، همین داستان را در بر می‌گیرد. به عنوان بمباران در جماران اما توسط محیط بانان متوقف شد. در این پژوهش، موضوعات دیگری در خصوص موضع امام نسبت به بنی صدر، رابطه ایشان با همسر و حاج احمد به عنوان پسر ارشد ایشان نیز مطرح شده است.

ثقفی تاکید کرد: تمام قسمت های تحقیق «اسرار جماران». انجام شد حتما وجود دارد. مثلاً یک بخش کامل از حج احمدآقا قسمت دیگر به همسرش اختصاص داشت. یک بخش، روایت ورود امام خمینی به ایران و ماجرای سفر ایشان به قم و سپس اقامت در جماران است. در همه این زمینه ها توجه ایشان به حضرت امام (ره) و روایت است بستگی دارد به اینها حساب هایی است که پاسداران داده اند.

وجه اشتراک راویان پاسدار امام خمینی (ره) چیست؟

این مستند درباره ماهیت روایت پاسداران امام و وجه اشتراک آنها توضیح می‌دهد: آنچه از نظر همه این پاسداران بسیار جالب و چشمگیر بود، برخورد امام با پاسداران، مردم و خانواده‌اش بود. مثلاً در ماه رمضان که روزه داران بودند، حضرت (ع) برای کسانی که نوبت می گرفتند سحر می آوردند. این پاسداران همچنین روایت‌های جالبی از رفتار امام خمینی (ره) با خانواده و به‌ویژه همسرشان ارائه می‌کنند که شاید کمتر به آن پرداخته شده باشد و شنیدن آن‌ها برای مخاطبان جالب باشد.

اشاره کرد جزئیات از روال روزمره حضرت امام خمینی (ره) ادامه داد: اینها همه نکاتی است که در این پژوهش از سوی سپاه بیان شده و عموماً ایده های جدیدی در مورد بنیانگذاران انقلاب است. حجم این روایت ها به قدری زیاد بود که توانستیم در مدت کوتاهی که در اختیار داشتیم، قسمت هایی از آن را در یک فیلم مستند قرار دهیم تا از تلویزیون پخش شود و برخی قسمت ها هنوز گفته نشده است.

ثقفی همچنین درباره ارتباط امام خمینی (ره) با پاسدارانش توضیح داد: حضرت امام (ره) همیشه از پاسداران می خواستند با افرادی که به جماران آمده اند رفتار بد نداشته باشند و مراقب نظام باشند. مردم. مردم. یکی از نگهبان ها توضیح داد در آغاز وقتی به جماران رفتم، یک روز جمعیت زیادی آمدند و چون می‌خواستم در محضر امام حاضر شوم، تعدادی از جمعیت را هل دادم تا متفرق شوند، اما در همان لحظه متوجه نگاه امام شد. وی سپس گفت که بعد از مراسم شنیدم که امام (ره) به این پاسدار جدید گفته اند که اگر می خواهید دوباره چنین فردی را بیاورید، جایی در جماران ندارید.

ماجرای انتخاب بنی صدر توسط همسر امام

وی ضمن بحث درباره ماجرای بستری شدن امام در بیمارستان قلب تهران و ماجرای ریاست بنی صدر که بخشی از آن در این مستند نیز به آن اشاره شده است، گفت: با همسرش اختلاف نظر داشتند، حتی در مواردی اختلافات سیاسی داشتند. یک مورد همسر امام به آقای بنی صدر رای داده است و امام (ره) در این جریان دخالت نمی کند و اعلام می کند که شما حق کامل رای دارید و هر چه می خواهید انتخاب کنید.

این تحلیل تاکید می کند: برخورد امام با مردم بسیار خالصانه بود. امام خمینی (ره) علیرغم حفاظت، تلاش زیادی کردند که با مردم ارتباط نزدیک داشته باشند، چه در قم و چه در جماران، این کار انجام می شد و پاسداران همیشه می گفتند که خیلی درگیر مشکل هستند. آنها فکر می کردند که اگر مردم بیایند و یک ساعت زیر آفتاب بایستند، واقعاً به احساسات آنها پاسخ می دهند و با آنها صحبت می کنند. هفته حضرت امام (خون) یا دو برابر آنها همچنین مراسم عروسی زنده را برگزار کردند.

وی در پایان گفت: مفهوم دیگری که در فیلم به آن اشاره شده، سادگی حضرت امام (ره) و اجناس خانه ایشان است. می گویند حضرت امام (ره) در مدت اقامت خود در جماران از منزل خارج نشدند، حتی برای زیارت به قم نرفتند و همیشه در جماران بودند. همچنین در این تحقیق فیلم های زیادی که مربوط به عکس های همسر امام زمان (عج) باشد، از آرشیو نیافتیم و تعدادی از آنها را در این پژوهش دیده ایم.