تمرکز ما بر توافق هسته ای نیست، بلکه معترضان ایرانی است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «رابرت مالی» نماینده ویژه واشنگتن در امور ایران روز دوشنبه گفت: سرکوب معترضان و تجارت ایران. پهپاد برای روسیه، ایالات متحده تمرکز خود را به احیای توافق هسته ای معطوف کرده است.

رابرت مالی در گفتگو با خبرنگاران در پاریس تاکید کرد که ایالات متحده درها را برای از سرگیری دیپلماسی باز خواهد گذاشت، اما در حال حاضر، واشنگتن به سیاست تحریم و فشار بر ایران ادامه خواهد داد.

مالی گفت: اگر مذاکرات هسته ای انجام نمی شود به دلیل موضع ایران و تمام اتفاقاتی است که از سپتامبر تاکنون رخ داده است.

نماینده ویژه آمریکا با اشاره به سه شهروند آمریکایی زندانی در ایران، آزادی را به گروگان گرفته است و افزود: تمرکز ما روی معامله ای نیست که متوقف شده، بلکه این است که چه اتفاقی برای آن می افتد، این لحظه است. آنچه در ایران می‌گذرد، تمرکز ما بر این حرکت مردمی و سرکوب معترضان است و تمرکز ما بر تجارت است. پهپاد روسیه به ایران مسلح شده است.

با این حال، مالی از ارائه چارچوب زمانی در مورد اینکه واشنگتن تا چه زمانی وضعیت موجود را می پذیرد خودداری کرد، اما گفت که ایالات متحده آماده است در صورت شکست دیپلماسی از روش های دیگر استفاده کند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین بدون اشاره به جزئیات گفت: اگر ایران ابتکار عمل برای عبور از آستانه جدید در برنامه هسته‌ای خود را به دست گیرد، واضح است که تهران نیز شاهد واکنش متفاوت و هماهنگ ما و متحدان اروپایی‌مان خواهد بود. من خواهد بود.”

الزامات ارسال پهپاد ایران به میدان نبرد در اوکراین اولین مقامات آمریکایی و اروپایی بارها این موضوع را تکرار کرده اند و دو هفته پیش رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران ادعایی درباره این محموله کرده است. پهپاد ایران برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه بازگشت. بر اساس این گزارش، رابرت مالی گفت: با وجود تکذیب تهران، شواهد استفاده پهپاد استقرار ایران در اوکراین روشن است. تهران فکر می کرد که می تواند از عواقب یارانه دادن به تجاوزات وحشیانه روسیه جلوگیری کند، که قرار نبود اتفاق بیفتد.

الزامات ارسال پهپاد ایران برای روسیه به عنوان امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک پیشتر تاکید کرد: ایران در اوکراین و با وجود همکاری امنیتی دو طرف در حال جنگ است. به طرف های متخاصم برای استفاده در مناقشه اوکراین، چه قبل و چه پس از جنگ، سلاح ارائه نکرد. سفیر و نماینده دائم ایران که در نشست شورای امنیت سازمان ملل تحت عنوان صلح و امنیت در کشور شرکت کرد. بین المللی وی در سخنرانی خود دلایل ایران را در خصوص رد ادعای کشورهای غربی مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و ارتباط آن با قطعنامه ۲۲۳۱ توافق هسته ای ارائه کرد.

از سوی دیگر، خواسته های رابرت مالی علیه ایران در حالی مطرح شد که اتحادیه اروپا و انگلیس روز دوشنبه در اقدامی هماهنگ ایران را تحریم کردند. دولت انگلیس در این رابطه بیانیه ای صادر کرد کالاها اعلام کرد که 24 مقام در ایران را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم کرده است. در این رابطه، قوانین بین لندن را زیر پا گذاشت بین المللی وی درباره لزوم عدم مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل به بهانه نقض حقوق بشر در ایران و در واقع حمایت از اغتشاشگران اعلام کرد که 24 فرد و نهاد ایرانی را در فهرست تحریم ها قرار داده است. یکی از مجازات شدگان امروز نام «عیسی زارع پور» وزیر ارتباطات ایران است.

تلویزیون یورونیوز به نقل از «جیمز شبدرانه» وزیر خارجه بریتانیا با ابتکار عمل کنجکاو وی گفت: مقامات ایرانی را مسئول نقض حقوق بشر در لیست تحریم قرار می دهیم!

تلویزیون الجزیره نیز از سوی دیگر گزارش داد: اتحادیه اروپا 29 فرد و 3 نهاد در ایران را به فهرست تحریم ها اضافه کرده است.

یورونیوز در این باره کالاها در میان تنبیه شدگان امروز نام 4 نیروی انتظامی، روسای برخی استان های نیروی انتظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین نام کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی در وقفه درج شده است. در برخورد با اغتشاشگران و برهم زدن امنیت مردم ایران.

در این اقدام خصمانه، اتحادیه اروپا نیز کانال جدیدی را “فشار” می کند تی امروز هم او را در لیست مجازات قرار داد. وحید مجید، رئیس پلیس سایبری و احمد وحیدی، وزیر کشور ایران از جمله افرادی هستند که اخیرا تحریم شده اند.

بر اساس بیانیه این رسانه، اقدامات انجام شده در این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی افراد و موسسات تحریم شده و همچنین ممنوعیت شرکت ها و شهروندان است که اروپا به آنها پرداخت نخواهد کرد.

با تصویب اخیر این اتحادیه، تعداد افراد و مؤسسات ایرانی مشمول تحریم های آشکار حقوق بشر در بروکسل به 126 فرد و 11 مؤسسه افزایش می یابد. در بیانیه ای که بروکسل منتشر کرد، آمده است که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن به حمایت از مخلان نظم عمومی ادامه خواهند داد.