تلفن همراه لوکس آمریکایی واردکنندگان پیشرو – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، در سال های اخیر به دلیل تحریم ها و ضعف اجرای برنامه های اقتصادی و عدم توجه به اقتصاد مقاومتی مشکلات زیادی گریبانگیر کشور شده است. تشکیل صف های فراوان برای خرید کالاهای اساسی مانند مرغ و روغن در کنار کمبود برخی کالاها، نتیجه عدم هماهنگی دولت یازدهم و دوازدهم است، در واقع به دلیل تمرکز بیش از حد دولت تدبیر. و امید به رابطه سیاسی با غرب، در سایه خروج آمریکا، با آمریکا از برجام، مشکل بزرگ اقتصادی کشور را فراگرفت.

تحت تأثیر این سردرگمی در حوزه سیاست های اقتصادی، شاهد افزایش بی رویه قیمت پول در بازار بودیم. بنابراین کارشناسان اقتصادی برای کنترل نظام پولی کشور پیشنهاد کردند که پول حاصل از صادرات کالا به واردات کالاهای مورد نیاز کشور اختصاص داده شود و ثانیاً واردات کالاهای گران قیمت ممنوع شود. کالاها باید حتی الامکان با حساسیت بیشتری نسبت به قبل پیگیری شود به عبارت دیگر برای واردات این گونه کالاها هزینه ای در نظر گرفته نشود.

چرا ممنوعیت واردات کالاهای گران قیمت ضروری است؟

به طور کلی تمامی محصولاتی که به دلیل قیمت بالا و الزامات فنی خاص مشتریان محدودی دارند و بیشتر این مشتریان از افراد ثروتمند جامعه هستند، کالاهای لوکس محسوب می شوند.

البته گاهی اوقات برخی از کالاهای لوکس ضروری است و محدود به برخی افراد نیست. اما از نظر اقتصادی، نبود محصولی که بر معیشت مردم عادی در برخی اقتصادها تأثیری نداشته باشد، محصولی لوکس محسوب می شود.

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند «اولویت‌بندی نیازهای کشور» و «ایجاد محدودیت برای ورود کالاهای گران‌قیمت» به ویژه در شرایط تحریم‌ها ضروری است که در صورت کاهش، ارز زیادی وجود دارد و اجرای آن ضروری است. این شرایط ریشه در اصول اقتصادی دارد. به همین دلیل از سال 2017 با خروج آمریکا از برجام، برای مدیریت ارز، بخش زیادی از کالاها از جمله خودرو، لوازم جانبی داخل منزل و پوشاک وارد می‌شود.

گوشی های لوکس آمریکایی، واردکنندگان پیشرو در ایران

با وجود تایید کارشناس اقتصادی در نیاز به حمایت از دارایی های ارزی برای غلبه بر تحریم های ظالمانه؛ اما مطالعه نشان می دهد که یکی از آنها با ارزش ترین اقلامی که در سال‌های اخیر وارد کشور شده‌اند، گوشی‌های لوکس یا گوشی‌هایی هستند که بیش از ۶۰۰ دلار قیمت دارند. تا زمان که سال گذشته «آیفون» به تنهایی و بالاتر از همه چیزهای اساسی از نظر ارزشی در صدر فهرست کالاهای وارداتی به کشور قرار داشت.

واردات گسترده گوشی های اپل به عنوان یک کالای لوکس، هشدار رهبر معظم انقلاب به هیئت دولت را در پی داشته است. حضرت آیت الله خامنه ای اتفاق خواهد افتاد گفتند: «گاهی این واردات، واردات گران است. این بدان معنی است که لازم نیست; شنیده ام که حدود نیم میلیارد دلار برای واردات نوعی تلفن همراه گران قیمت آمریکا در سال 2018 هزینه شده است. البته بخش خصوصی این کار را انجام می دهد، اما دولت باید جلوی آن را بگیرد.

چند بار دولت ها با محدودیت واردات کنار آمده اند!

حتی در سال 2019 نیز تصمیمی مبنی بر ممنوعیت واردات این برند آمریکایی و سایر موبایل های بالای 300 یورو گرفته شد که با فشار رسانه ها راه به جایی نبرد. همچنین در ابتدای سال جاری اعلام شد که به دلیل بازرسی کمیسیون 90 شورای اسلامی، ثبت نام گوشی های برند اپل متوقف شده است، اما این بار پس از گذشت چند روز از اجرایی شدن این مصوبه، شاهد بودیم. که دولت در این زمینه عقب نشینی کرده است.

برخی از منتقدان در فضای مجازی از پیامدهای واردات نکردن مدل گوشی های اپل انتقاد کرده اند، به گفته مخالفان، هرگونه ممنوعیت واردات تلفن همراه باعث افزایش قیمت، قاچاق، دزدی و غیره می شود و مشکلاتی را برای مردم ایجاد می کند. آیا این واقعیت داستان است؟

گوشی های لوکس تنها ۷ درصد نیاز بازار را تامین می کنند!

آمارها از سال 1398 تا 1400 نشان می دهد که از مجموع 10 میلیارد دلار گوشی تلفن همراه وارد شده به کشور، بیش از 3 میلیارد دلار مربوط به تلفن های همراه بالای 600 دلار بوده است که بیشتر این گوشی ها با برند اپل مرتبط هستند. این در حالی است که کمتر از ۷ درصد مردم از این گوشی ها استفاده می کنند مراسم تشییع جنازه با هم استفاده می کنند.

ارزش تخمینی بیش از 1 میلیارد دلار برای Apple 14

سال گذشته از 4.4 میلیارد دلار گوشی تلفن همراه وارد شده به کشور از هر طریق اعم از تجاری و مسافری، حدود یک میلیارد و 500 میلیون دلار آن بیشتر گوشی تلفن همراه بوده است که 600 دلار شامل بخشی از برند آمریکایی اپل است. بیش از 90 درصد

برای پیش بینی میزان مصرف ارز اپل سری 14 در سال جاری می توانید از مقدار پول استفاده کنید بد سیزدهمین نسخه این برند که سال گذشته ارائه شد مورد توجه قرار گرفت. واردات اپل سری 13 که از مهر 1400 آغاز شده تا پایان سال بیش از 850 میلیون دلار ارز داشته است. با توجه به اینکه مجموع واردات اپل در این مدت حدود 1 میلیارد دلار بوده است، یعنی 85 درصد از مبالغی که برای واردات این برند اختصاص داده شده تنها به این سری اختصاص یافته است.

تمام گوشی های آیفون 14 موجود در بازار صادراتی هستند!

در اواسط شهریور ماه سال جاری، شرکت اپل جدیدترین مدل موبایل را عرضه کرد و پس از گذشت چند هفته و آغاز پاییز، این برند وارد ایران شد و در حال حاضر در بازار موجود است. این موضوع بحث ممنوعیت واردات و عدم ثبت آیفون 14 را به راه انداخته است. اما ماجرا چیست و آیا گوشی آیفون 14 در بازار ایران ثبت شده است؟

مصاحبه های مهر با فروشندگان آیفون 14 نیز نشان می دهد که هنوز آیفون 14 در کشور ثبت نشده است.

یکی از فروشندگان آیفون در این خصوص گفت: انواع مدل های آیفون 14 موجود است اما با توجه به بسته بودن سایت امکان ثبت نام وجود ندارد اما کالا تحت گارانتی بوده و نگرانی وجود ندارد. آی تی. توجه.

البته شواهد نشان می دهد که ادعای گارانتی آیفون 14 تنها برای فریب خریداران است و نه تنها این گوشی ها از گارانتی خارج شده اند، بلکه با سوختن 30 روزه آنتن آنها نیز خراب می شود. به دلیل واردات غیرقانونی

همچنین در روزهای اخیر علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از نهایی شدن تصمیم آیفون 14 خبر داد و گفت:در حال حاضر گوشی های آیفون 14 با سوء استفاده از نحوه کار مسافران به صورت قاچاق وارد کشور شده و هیچ یک از این گوشی ها به صورت رسمی وارد کشور نشده اند و تا چند روز دیگر نتیجه ثبت نام این مدل به پایان می رسد. “

بنابراین با توجه به اینکه هیچ گوشی آیفون 14 به صورت قانونی وارد کشور نمی شود، تمامی این نوع گوشی های موجود در بازار غیرقانونی بوده و قابل رجیستری نیستند. با این حساب، کلیه خدمات اپراتور در این تلفن ها ظرف 30 روز پس از دوره عادی قطع می شود. این یک مشکل بالقوه برای خریداران است.

متأسفانه با وجود پیگیری های انجام شده، گمرک و وزارت امنیت عمومی هنوز آمادگی اقدام شفاف در این زمینه را ندارند و موضع رسمی اعلام نخواهند کرد.

آیا ممنوعیت آیفون 14 مهم است؟

تجربه قبلی از ممنوعیت واردات گوشی های گران قیمت نشان می دهد که دولت تحت تاثیر فشار رسانه ها از موضع خود در صرفه جویی صرف نظر می کند، در این صورت باید حداقل یک میلیارد دلار برای سفارش آیفون 14 هزینه شود.

لازم به یادآوری است که یکی از عواملی که در سال های اخیر مانع اجرای ممنوعیت واردات گوشی های گران قیمت در کشور شد، مشکوک بودن رانت برخی واردات جدید و ثبت سفارش های کلان قبل از اعلام این خبر بود. ممنوع کردن. ; به نظر می رسد در صورت ممنوعیت واردات آیفون 14 این مشکل حل شده است چرا که تاکنون ثبت نام خاصی برای این مدل از گوشی اپل صورت نگرفته است.