تلفات زلزله در افغانستان به 1500 نفر و بیش از 2000 مجروح رسید – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، سخنگویان طالبان از افزایش زمین لرزه ها در افغانستان خبر دادند.

بر اساس گزارش ها، سخنگوی طالبان از افزایش تلفات زمین لرزه روز چهارشنبه در افغانستان به 1500 نفر و زخمی شدن بیش از 2000 نفر خبر داد.

وی همچنین تاکید کرد: دسترسی به مناطق زلزله زده بسیار مشکل است و نیاز به تجهیزات ویژه دارد. در همین حال، سخنگوی طالبان گفت که تمام کمک های این کشورها یک وعده بوده و عملی نشده است.

زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 ریشتر صبح چهارشنبه جنوب شرق افغانستان را لرزاند. گفته می شود که این زمین لرزه به دلیل شدت آن تنها در ولایات پکتیکا و خوست بوده است.

ملا هبت الله رهبر طالبان پس از این زمین لرزه از جامعه جهانی و سازمان های بشردوستانه خواست تا به مردم کشور کمک کنند.

بلال کریمی، سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای در توییتر خود نوشت: ما از جامعه جهانی، سازمان‌های خیریه و سازمان‌های بشردوستانه می‌خواهیم تا در این فاجعه به مردم افغانستان کمک کنند و برای کمک به آسیب‌دیدگان هر چه در توان دارند انجام خواهند داد.

منابع افغان گزارش دادند که مقامات طالبان صبح چهارشنبه در مورد زمین لرزه در مناطق مختلف کشور جلسات اضطراری برگزار کردند. ملاحسن آخوند نخست وزیر طالبان ریاست این نشست را بر عهده داشت.

خبرگزاری طلوع افغانستان گزارش داد که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت موقت طالبان گفت که این نشست به منظور کمک به زلزله زدگان در برخی ولایات این کشور صورت گرفته است.

در همین حال بلال کریمی، یکی دیگر از سخنگویان طالبان به ان بی سی نیوز گفت که صدها افغان در زلزله اخیر زخمی شده اند.