تظاهرات هزاران نفر از مردم تونس علیه «قیس سعید» – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، هزاران تن از مردم تونس در پایتخت این کشور تظاهرات کردند، اقدامی «مثال سعید» رئیس جمهور برای تحکیم قدرت سیاسی خاکستر محکوم و خواستار اقدام علیه بحران بلندمدت اقتصادی در این کشور شد.

و همچنین طرفداران حزب رنسانس و حزب مشروطه آزاد روز شنبه تظاهرات مشابهی در مناطق مختلف پایتخت تونس برگزار کردند و سعید را به سوء رفتار و کودتای ضد دمکراتیک متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان در مرکز شهر شعار می دادند: “سقوط، سقوط”، “انقلاب علیه دیکتاتور”. مثالو «کودتا سقوط خواهد کرد».

یک معترض تونسی به الجزیره گفت: «تونس در حال عقب‌نشینی است. سعید یک دیکتاتور شکست خورده بود. او ما را به سالها پیش برد. بازی تمام شد.”

“علی.” لارید“، نخست وزیر سابق تونس و یکی از مقامات ارشد رنسانسبه خبرگزاری فرانسه گفت که اعتراضات نشان دهنده خشم مردم از وضعیت فعلی است مثال سعید است و به او می گوییم باید برود.

سعید که پس از بسته شدن پارلمان در سال گذشته اختیارات خود را افزایش داد و در همه پرسی قانون اساسی جدید اختیارات خود را افزایش داد، گفت که این اقدامات برای نجات تونس از بحران برای چندین سال ضروری است.

اما مخالفان سعید می گویند که اقدامات او پس از انقلاب 2011 دموکراسی را تضعیف کرده است.

اقتصاد رو به وخامت، با کمبود عرضه غذا در پی حمله روسیه به اوکراین، بسیاری از شهروندان این کشور 12 میلیونی شمال آفریقا خشمگین هستند.

الیزیا خوش آمدیاین روزنامه نگار آزاد به الجزیره گفت که تونس با کمبود مواد غذایی مواجه است. او گفت: “شما نمی توانید بدون نگرانی به سوپرمارکت بروید.” غذا در اینجا توزیع می شود.»

پیش از این 5 حزب تونس با تشکیل ائتلاف جدیدی به نام «دفاع از آزادی» اعلام کرده بودند که در انتخابات پارلمانی آتی این کشور که باید در 17 دسامبر برگزار شود، شرکت نخواهند کرد.

بر اساس این گزارش، «خلیل گوشه“رهبر حزب”Altektel از جانب آره کار SY آزادیاو گفت که حزب او و حزبجمهوری خواه», “آماده الدمقراتی” “کارگر.”“و”درخت بلند” مدیریت آه تو برای محافظت از آزادی تشکیل شده است.

وی تایید کرد که احزاب شرکت کننده در ائتلاف جدید در انتخابات پارلمانی آینده شرکت نخواهند کرد.

با این حال مثال سعید رئیس جمهور تونس پنجشنبه گذشته این دستور را اعلام کرد کار ما آماده برگزاری انتخابات پارلمانی در 26 آذر هستیم.

رئیس جمهور تونس نیز روز گذشته قانون اساسی جدید این کشور را که در همه پرسی قبلی برگزار شده بود، تصویب کرد.

لازم به ذکر است که کمتر از یک ماه پیش رئیس جمهور تونس پیش نویس قانون اساسی جدید تونس را منتشر کرد که موجب افزایش قدرت رئیس جمهور و کاهش نقش پارلمان و دادگاه ها و آن نهادها می شود. کنترل قدرت رئیس جمهور نیز حذف می شود.

قانون اساسی در همه پرسی در تونس، با وجود مشارکت تنها 31 درصدی، با 96 درصد تصویب شد و با مخالفت های زیادی در تونس برای اجرای قانون اساسی جدید این مشکل مواجه شد.

حریف مثال سعید، رئیس جمهور تونس، که همه پرسی ماه گذشته قانون اساسی را تحریم کرد و با اجرای قانون اساسی جدید مخالف بود، گفت که قانون اساسی جدید با دادن قدرت تقریباً نامحدود به رئیس جمهور، حقوق دموکراتیک تونس را از زمان انقلاب 2011 حذف خواهد کرد.