تصویب آیین نامه انتخاب کارشناسان ورزشی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، با توجه به وضعیت کمیته ملی المپیک، تشکیل جلسات این کمیته 64 نفر است که 5 نفر از بین کارشناسان انتخاب می شوند.

دو نفر از این کارشناسان باید خانم باشند و یک نفر با توجه به اهمیت المپیک برای جوانان از بین متخصصان ورزش دانش آموزی انتخاب می شود.

در همین راستا امروز در جلسه هیات عامل کمیته ملی المپیک بررسی و تصویب حکم انتخاب این کارشناسان ورزشی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و شرایط زیر به تصویب رسید:

* الزامات دو متخصص زن

– حداقل مدرک لیسانس
وی حداقل یک دوره به عنوان عضوی از هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک یا نایب رئیس فدراسیون ورزش بانوان یا اداره عالی ورزش فعالیت کرده است.
حداقل یک دوره در بازی های آسیایی، المپیک تابستانی یا زمستانی به عنوان مدیر یا عضو هیات نظارت شرکت کنید.

* ضوابط انتخاب دانشجویان ورزش حرفه ای

-حداقل مدرک کارشناسی ارشد تربیت بدنی، تربیت بدنی یا مدیریت ورزشی
دارای سابقه مدیریت ورزش دانش آموزی در سطح مدیرکل یا معاون وزیر یا رئیس فدراسیون.

* الزام انتخاب دو کارشناس ورزشی دیگر

– حداقل مدرک لیسانس
حداقل یک دوره در هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک یا ریاست فدراسیون المپیک و مدیران ارشد ورزشی که سابقه مدیریت یا حضور در المپیک و آسیایی به عنوان مدیر را داشته باشند.
آشنایی با سیستم های ورزشی بین المللی از جمله IOC، OCA و ENOC
– شناخت مناسب از ساختار کمیته ملی المپیک و لیگ قهرمانان

به گزارش خبرنگار مهر، این اولین بار است که کمیته ملی المپیک آیین نامه انتخاب کارشناسان را تدوین می کند.

قوانین پیشنهادی پیش از این نیز با ورود برخی به جلسه کمیته ملی المپیک به عنوان کارشناس تصویب شد. سید رضا صالحی امیری و حتی طاهره طاهرین در سال 96 از سوی کمیته ملی المپیک به عنوان خبرگان انتخاب شدند و رای نمایندگان مجلس را به عنوان رئیس و نایب رئیس دریافت کردند.

با این حال، طبق قانون، سیاستمداران نمی توانند در جلسات کمیته ملی المپیک شرکت کنند.

مشکل دیگر این است که برخی مدیران که فدراسیون را به عنوان خبره در مجلس شورای ملی اداره نمی کنند این دستورات پیشنهادی را داده اند. (بند دوم ضوابط انتخاب دو کارشناس ورزشی) به این ترتیب افرادی مانند مجید شایسته، مجید کیهانی، سید عبدی افتخاری که در حال حاضر در هیات اجرایی عضویت دارند اما در صورت انتخاب شدن مسئولیتی در قبال فدراسیون ندارند. کارشناسان و حتی نامزدها.