تشریح طرح دموکراتیک تهران برای فلسطین در واتیکان – خبرگزاری مهر ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با کاردینال پیترو پارولین نخست وزیر واتیکان و اسقف اعظم پل گالاگر وزیر امور خارجه گفت وگو و گفتگو کرد. جمهوری اسلامی ایران، ظهر سه شنبه.

در این گفتگوها، طرفین در مورد منافع و نگرانی های همگان در مورد توسعه بین المللی و منطقه ای گفتگو کردند.

مقامات دو کشور ضمن بررسی روابط دوجانبه بر آماده سازی چارچوب برای ارتقای همکاری ها، توافق و اهمیت گفت وگوی مذهبی دو کشور که پس از سفر آیت الله اعرافی به واتیکان مورد بحث و بررسی قرار گرفت، تاکید کردند.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و واتیکان ضمن بررسی چگونگی تقویت صلح و ثبات جهانی و منطقه ای، بر ضرورت راه حل سیاسی بحران تاکید کردند.

طرح دموکراتیک تهران برای فلسطین را در واتیکان توضیح می دهد

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با مقامات واتیکان با تشریح وضعیت نهایی تحریم ها در خصوص لغو مذاکرات، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به یک توافق خوب و پایدار پایبند است. وی همچنین افزود: ما در حال حاضر اقدام و انعطاف قابل توجهی را در جریان مذاکرات ارائه کرده‌ایم، اما لازم است آمریکایی‌ها شرایط را برای انعقاد توافق به صورت واقع بینانه آماده کنند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در ادامه به بررسی مسائل منطقه ای پرداختند و بر ضرورت برقراری صلح و امنیت به ویژه در منطقه غرب آسیا تاکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در راستای حفاظت از مسیحیان ایزدی عراق و مسیحیان سوریه در برابر تروریست های جنایتکار داعش در کنار تلاش های سردار شهید قاسم سلیمانی نقش مهمی ایفا کرده است. با مسئولیت جهانی خود در مقابله با تروریسم که توسط واتیکان به رسمیت شناخته شده است.

امیر عبداللهیان همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در حالی که با جنگ اوکراین مخالف است و از راه حل سیاسی برای پایان دادن به آن حمایت می کند، با جنگ در سایر نقاط جهان نیز مخالف است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد که ما به شدت نگران وخامت اوضاع در شمال سوریه هستیم و تلاش زیادی برای جلوگیری از بحران جدید انجام داده ایم.

در این نشست بر دیدگاه مشترک جمهوری اسلامی ایران و واتیکان در مورد استفاده سیاسی از ابزارهای غیرقانونی مجازات فرامرزی تاکید شد.

طرح دموکراتیک تهران برای فلسطین را در واتیکان توضیح می دهد

امیرعبداللهیان نحوه عملکرد جمهوری اسلامی ایران در زمینه حل سیاسی بحران یمن، اوکراین و افغانستان را تشریح کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با برگزاری همه پرسی در میان فلسطینیان واقعی اعم از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان، طرح دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران را به واتیکان تشریح کرد.

امیر عبداللهیان و نخست وزیر واتیکان همچنین در مورد وضعیت لبنان گفتگو کردند.

وی از وزیر امور خارجه واتیکان برای سفر به تهران دعوت کرد.