تشدید عملیات گروه های مسلح تحت حمایت آمریکا در سوریه – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، “اولگ یگوروف معاون مرکز روسیه برای آشتی سوریه روز چهارشنبه از افزایش فعالیت گروه های مسلح غیرقانونی در سوریه با حمایت آمریکا خبر داد.

مقام وزارت دفاع روسیه در این باره گفت: گروه های مسلح غیرقانونی تحت کنترل آمریکا فعالیت های خود را در سوریه افزایش داده اند. است.

اگوروف وی همچنین تصریح کرد: توجه ما به این موضوع جلب می شود که گروه های مسلح غیرقانونی تحت حمایت آمریکا در حال افزایش فعالیت های خود در سوریه هستند. از آغاز اوت در سال 2022 هشت مورد حمله به مواضع دولتی توسط این گروه ها رخ داد که نشان دهنده ناتوانی فرماندهی آمریکا در کنترل نیروهای مسلح در مناطق تحت کنترل خود است.

مرکز آشتی روسیه در سوریه ماه گذشته اعلام کرد که نیروی هوایی روسیه یکی از مواضع مقدماتی تروریست ها است. النصره بمباران منطقه شیخ یوسف در شهر ادلب سوریه و کشته شدن بیش از 120 تروریست و چند روز بعد این مرکز مجددا اعلام کرد که ارتش به پایگاه گروه تروریستی جبهه نیروی هوایی روسیه رسیده است. النصره در استان ادلب سوریه حملات هوایی انجام داد که در نتیجه آن 45 تن از اعضای این سازمان از جمله چند تن از سرکردگان آن کشته شدند.

به گزارش مهر، آمریکا در حال حاضر 28 پایگاه از جمله 24 پایگاه نظامی در سوریه دارد. بر اساس گزارش رسانه ها، بیش از 2000 نیروی آمریکایی در این پایگاه ها برای حمایت از نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه حضور دارند.SD) و جلوگیری از بازگشت داعش. این نیروها بین مناطق دیرالزور و الحسکه یک پایگاه نظامی آمریکا در امتداد شرق رود فرات از جنوب شرقی سوریه در نزدیکی گذرگاه مرزی تقسیم شده است. التنف در شمال شرقی نزدیک تاکستان رامیلان و به طور کلی الحسکه و دیرالزور اعزام شده است.

این 28 پایگاه مهم ترین مراکز حضور آمریکا در سوریه هستند. واشنگتن از طریق این پایگاه ها به دنبال محاصره چاه های نفت و گاز سوریه و جلوگیری از پیوستن نیروهای مخالف به سوریه است. البته آمریکا در سوریه راهی برای تقویت حضور خود در سوریه به ویژه در منطقه شمال شرق که پایگاه اصلی آمریکایی ها در آن قرار دارد، دنبال می کند.

آمریکا هدف اعلام شده خود را مبارزه با داعش و حمایت از نیروهای کرد سوریه اعلام کرده است اما در شرایط کنونی که داعش حاکمیت خود را در سوریه از دست داده است، ادامه حضور آمریکا در سوریه هیچ توجیهی ندارد. . به همین دلیل باید نتیجه گرفت که هدف آمریکا در سوریه مبارزه با داعش نیست، بلکه اجرای طرح دیگری است.

بسیاری از رسانه ها فاش کرده اند که آمریکا این پایگاه ها را با هدف غارت منابع نفتی سوریه ایجاد کرده است. اگرچه این تحلیل منطبق بر شرایط است، اما نباید از استراتژی کلان آمریکا در سوریه غافل شد و فکر کرد که این حضور محدود به در دسترس بودن منابع نفتی سوریه است.

آمریکا برای ادامه نقش خود در سوریه (پس از داعش) به نیرویی معتبر نیاز دارد. در شرایط کنونی استراتژی آمریکا حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه است SD با هدف کمک به شکل دادن به آینده سوریه.

دولت آمریکا پیش از این بر این باور بود که سوریه و مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه آخرین مناطق امن و مطمئن برای ارتش آمریکا در سایه فشار برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق هستند. حالت الحسکه برجسته ترین مرکز استقرار نظامی آمریکا در سوریه است و بیشتر پایگاه های نظامی در بخش نفت و گاز و نیروهای دموکراتیک سوریه است. به همین دلیل اگرچه وجود منابع نفتی در شمال شرق سوریه گواه حضور پایگاه های آمریکایی در این مناطق است، اما نباید حضور پایگاه های آمریکایی را دست کم گرفت.28 به دلیل ثروت نفتی.

آمریکا به دنبال حضور دائمی در سوریه است و تلاش می کند با نفوذ و اقدامات واشنگتن آینده این کشور را رقم بزند. این دلیل و استراتژی اصلی آمریکا در منطقه است. عراق به دلیل کشته شدن سردار سلیمانی و ابومهدی دیگر جای امن و امنی برای آمریکا نیست. مهندس و با افزایش فشار برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق، باید یک پناهگاه امن برای نیروهای آمریکایی ایجاد شود. شمال و شرق سوریه مکان امنی است که آمریکا سعی دارد آن را به محلی برای ادامه پروژه منطقه ای به ویژه در عراق و سوریه تبدیل کند.