تشخیص راحت علائم دیسک کمر و جدیدترین روشهای درمان موثر

دیسک یک مشکل نخاعی است. این آسیب ها مربوط به انسجام ساختاری ستون فقرات شما می شود. گاهی اوقات ديسك از قسمت عقبي خود دچار بیرون زدگی يا فتق شود که این مشکل، باعث بروز درد کمر می شود.

دیسک کمر بیماری افراد میان‌سال است، یعنی شایع ترین سن ابتلا به دیسک کمر دهه سوم و چهارم (بین 30 تا 40 سالگی) است. در بسیاری از موارد قبل از تشدید، درد کمر ماهها یا حتی سالها دوره های درد حاد کمر و سپس بهبود نسبی علایم را تجربه می کند. در یکی از این حملات درد کمر بسیار شدید می‌شود و دیگر به درمان‌های طبی پاسخ نمی‌دهد.

علایم دیسک کمر جهت تشخیص در منزل

 • درد و بی‌حسی، اغلب در یک سمت بدن
 • دردی که به دست یا پا هم کشیده می‌شود
 • دردی که شب‌ها یا با انجام حرکات خاص شدت می‌گیرد
 • دردی که بعد از نشستن یا بلند شدن بیشتر می‌شود
 • دردی که بعد از پیاده‌روی‌های کوتاه به وجود می‌آید
 • ضعف عضلانی غیرقابل توصیف
 • مورمور شدن، درد یا سوزش در مناطق آسیب‌دیده
 • سایر علائم را در ویدیوی زیر تماشا کنید:

روش تشخیص دیسک کمر توسط پزشک

معاینه فیزیکی

پزشک ممکن است کمر شما را جهت بررسی خشکی آن بررسی نماید، به این منظور ممکن است از شما بخواهد دراز بکشید و پاهایتان را در جهات مختلف حرکت دهید تا ببیند آیا این حرکات درد ایجاد می‌نماید یا نه. همچنین وی آزمایش نورولوژیک انجام می‌دهد تا میزان واکنش اعصاب، قدرت عضلات، توانایی راه رفتن و میزان حساسیت پاها به لمس، نوک سوزن و ویبره را بررسی نماید.

حتما بخوانید: 5 تا از جدیدترین روش های علمی درمان طبیعی بیرون زدگی دیسک کمر

در اغلب موارد با معاینه بالینی و گرفتن پیشینه بیماری و خانوادگی فرد، تشخیص انجام می‌شود. اما اگر پزشک بخواهد ببیند که آیا عصب هم درگیر شده است یا نه، ممکن است یک یا چند آزمایش تشخیصی تجویز نماید:

عکسبرداری

اشعه ایکس. اشعه x به تنهایی در تشخیص دیسک کمر کمک نمیکند اما ممکن است جهت تشخیص سایر علل کمر درد، مانند عفونت، تومور، انحراف ستون فقرات یا شکستگی استخوان کمک نماید.

سی تی اسکن (CT scan). سی تی اسکن از جهات مختلف از کمر عکس می‌گیرد و با ترکیب عکس های گرفته شده در جهات مختلف یک تصویر کامل از ستون فقرات و ساختارهای اطراف آن فراهم می‌کند و به این ترتیب به تشخیص دیسک کمر کمک بیشتری می‌نماید.

ام آر آی (MRI). ام آر ای جهت تشخیص محل دیسک کمر و تشخیص اینکه آیا عصب های ستون فقرات نیز درگیر شده‌اند کمک می‌نماید.

میوگرام. با تزریق یک ماده رنگی به مایعات درون ستون فقرات، یک عکس اشعه ایکس از کمر گرفته می‌شود، این آزمایش نشان می‌دهد آیا در اثر بیرون زدگی دیسک کمر، فشاری روی نخاع یا اعصاب ستون فقرات ناحیه کمر وارد آمده یا نه.

روشهای درمان دیسک کمر

درمان های موجود به غير از جراحی، نخستين قدم برای بهبود است و شامل دارو، استراحت، فيزيوتراپی، تمرينات خانگی، هيدروتراپی، تزريق استروئيد اپيدورال (ESI)، فن ماساژ و جابجا گردن ستون فقرات و مديريت درد، می شود. 80 درصد از افراد مبتلا به دیسک کمر، در حدود 6 هفته بهبود می یابند و به فعالیت های روزمره خود باز می گردند. اگر به این درمان ها پاسخ ندهید، پزشک ممکن است عمل جراحی را به شما توصیه کند.

1-درمان هایی غیر از عمل جراحی

مراقبت از خود: در اغلب موارد، درد ناشی از دیسک، در عرض چند روز بهبود می یابد و در عرض 4 تا 6 هفته به طور کامل خوب می شود. محدود کردن فعالیت شما، یخ درمانی، گرما درمانی و مصرف داروهای مرتبط به بهبودی شما کمک خواهد کرد.

دارو: پزشک ممکن است داروهای ضد درد، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، آرام بخشهای عضلانی و استروئیدها را برای شما تجویز کند. برای کاهش التهاب و تسکین درد، از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن استفاده می شود. داروهای ضد درد مانند استامینوفن می تواند درد را کاهش دهد اما اثر ضد التهابی ندارد. استفاده طولانی مدت از داروهای ضد درد ممکن است باعث زخم معده و همچنین بروز مشکلات کلیه و کبد شود.

تزریق استروئید: این روش با فلوئوروسکوپی اشعه ایکس انجام می شود. کورتیکواستروئیدها و بی حسی به فضای اپیدورال ستون فقرات برای کاهش ورم و التهاب، تزریق می شود. در ۵۰ درصد از بیماران، پس از تزریق، درد کاهش می یابد. مدت زمان تسکین درد متفاوت است ممکن است هفته ها یا سالها طول بکشد. تزریقات باید در کنار فیزیوتراپی و ورزش در خانه برای اثر بخشی بیشتر، انجام شود.

فیزیوتراپی: هدف فیزیوتراپی، بازگشت شما به فعالیت های عادی روزمره است. درمانگر، روی عضلات و ماهیچه های شما کار می کند تا تقویت شوند. ورزش و تمرینات قدرتی، عناصر کلیدی برای درمان شما هستند.

درمان های جامع: برخی از بیماران برای بهبود و تسکین درد، از طب سوزنی، تغییرات رژیم غذایی و مدیتیشن استفاده می کنند.

حتما بخوانید: 5 تا از جدیدترین روش های علمی درمان طبیعی-گیاهی دیسک کمر

2- عمل جراحی

اگر با درمان هایی که ذکر شد بهبود نیافتید، عمل جراحی می تواند آخرین گزینه باشد. اگر پاهای شما ضعیف و بی حس شده باشد، عمل جراحی توصیه می شود.

جراحی با لیزر و میکروسکوپ (بهترین روش): در این روش، جراح ۲ الی ۵ سانتی متر پوست را باز می کند. برای دستیابی به دیسک آسیب دیده، مهره ها را کنار می زند و قسمتی از استخوان را برمی دارد. بخشی از دیسک که اعصاب فقرات شما را لمس کرده و باعث درد می شود را با ابزارهای خاص برمی دارد. حدود 80-85٪ از بیماران به طور موفقیت آمیز بهبود می یابند و در مدت 6 هفته به زندگی عادی خود بازمی گردند.

3- بهبود و پیشگیری از بروز مجدد بیماری

درد کمر با به کارگیری این روش های درمانی، معمولا در عرض 6 هفته از بین می رود. نگرش مثبت ذهنی، فعالیت منظم و بازگشت سریع به کار، مهمترین عناصر بهبود هستند. برای جلوگیری از بروز مجدد بیماری:

 • حالت مناسب و صحیح هنگام نشستن، ایستادن، راه رفتن و خوابیدن
 • برنامه ورزشی مناسب برای تقویت عضلات ضعیف شکمی و جلوگیری از آسیب مجدد
 • وزن مناسب
 • نگرش مثبت و مدیریت استرس
 • سیگار نکشیدن

حتما بخوانید: روماتیسم چیست؟ علائم آن، نحوه تشخیص و تفاوت آن با آرتروز

دیدگاهتان را بنویسید