تستسترون در بدنسازی

تستسترون در بدنسازی

تستسترون بوستر مکملی است که به منظور افزایش سطح تستسترون در خون استفاده می شود. تستسترون هورمون اصلی میل جنسی آقایان محسوب می شود. این هورمون عهده دار تمایلات جنسی آقایان بوده و هورمون اصلی تولید ویژگی های مرتبط با توده های عضلانی ، موی صورت ، میل جنسی و تولید اسپرم محسوب می شود.

علاوه بر این ، این هورمون عملکردهای حیاتی دیگری به عنوان ترکیب شیمیایی اصلی تستسترون استروئیدی دارد و استروئیدها اثرات فیزیولوژیکی و همچنین روان شناختی قابل توجهی در آقایان به ویژه بزرگسالان دارد. از سن 30 سالگی تولید تستسترون به تدریج کاهش می یابد. بنابراین ، غلظت تستسترون خون به آرامی کم می شود و علائمی همچون کاهش میل جنسی ، افسردگی حاد ، خستگی ، سطح انرژی کم و بی خوابی دارد.

تستسترون در بدنسازی :

تستسترون و استروژن هورمون های اصلی جنسی هستند. خانم ها نیز تستسترون تولید می کنند اما در مقادیر بسیار کم. خانم ها استروژن بیشتری نسبت به آقایان تولید می کنند. سطح تستسترون در بدنسازی در طول روز نوسان دارد و کم و زیاد می شود و با افزایش سن افت می کند. افزایش سطح تستسترون منجر به افزایش رشد عضلات و عملکرد بهتر سیستم عصبی شده و در نتیجه باعث افزایش قدرت و استقامت ورزشکاران ، خلق و خوی بهتر و افزایش میل جنسی می گردد. استروئیدهای آنابولیک آندروژنی (AASs) مشتقات ترکیبی تستسترون هستند که معمولا در میان ورزشکاران 18 تا 40 ساله مورد استفاده قرار می گیرند.

طبق آزمایشات انجام شده ، جدول زیر نشان دهنده میانگین محدوده تستسترون می باشد :

محدوده سنحد پایین تستسترون ( ng/dL )حد بالای تستسترون ( ng/dL )
25 –5.0519.8
30 –4.8519.0
40 –4.4617.1
50 –4.0615.6
60 –3.6713.9
70 –3.2812.2
80 –2.8810.5

این تحقیقات نشان می دهد که میانگین سطح تستسترون هر 10 سال تا 8 درصد و یا هر 20 سال تا 16 درصد کاهش می یابد.

تاثیر تستسترون بر گلبول های قرمز خون

تستسترون گلبول‌ های قرمز خون را افزایش می‌دهد. اگر تستسترون را به مقدار طبیعی به بدن یک بزرگسال تزریق کنیم ، تعداد گلبول‌ های قرمز در هر میلی متر مکعب خون 15 الی 20 درصد افزایش می یابد. همچنین مردان به‌ طور متوسط در هر میلی متر مکعب خون حدود 700000 گلبول قرمز بیش از زنان دارند.

تاثیر تستسترون بر میزان متابولیسم پایه

تستسترون میزان متابولیسم پایه را بالا می‌برد. تزریق مقادیر زیاد تستسترون می‌تواند میزان متابولیسم پایه را تا 15 درصد افزایش دهد. این افزایش میزان متابولیسم احتمالا نتیجه غیر مستقیم اثر تستسترون بر آنابولیسم پروتئین‌ها است ، زیرا افزایش مقدار پروتئین‌ها به ویژه آنزیم‌ها فعالیت همه سلول‌ ها را زیاد می‌کند.

تاثیر تستسترون بر پوست

تستسترون ضخامت پوست کل بدن را افزایش می‌دهد. تستسترون در بدنسازی میزان ترشح برخی از غدد سباسه بدن یا شاید تمام آنها را افزایش می‌دهد. ترشح بیش از حد غدد سباسه صورت اهمیت خاصی دارد ، زیرا ترشح زیاد این غدد می‌تواند موجب پیدایش آکنه (acne) شود. بنابراین آکنه یکی از شایعترین مشخصات دوره نوجوانی است که بدن آقایان برای نخستین بار در معرض تستسترون زیاد قرار می‌گیرد. پس از چند سال از ترشح تستسترون ، پوست به‌ طور طبیعی خود را به نوعی با تستسترون سازگار می‌کند و بدین ترتیب بر آکنه فائق می‌آید. تستسترون پروتئین سازی و تکامل عضلات را افزایش می‌دهد.

مزایای تستسترون بوستر
مزایای تستسترون بوستر

علاوه بر افزایش سن ، عوامل دیگری وجود دارند که منجر به کاهش سطح تستسترون در بدنسازی می گردند. این عوامل عبارتند از :

  1. درمان سرطان
  2. اختلالات غده هیپوفیز
  3. HIV و یا AIDS
  4. بیماری های التهابی همچون سارکوئیدوز ( به وجود آمدن زخم و آماس در ریه ، استخوان ، پوست و غیره ) و سل

مصرف مکمل های تستسترون در بدنسازی به درمان هیپوگنادیسم کمک شایانی می کند. این بیماری زمانی رخ می دهد که بدن به تنهایی قادر به تولید تستسترون به مقدار کافی نیست.

راهکارهای طبیعی افزایش سطح تستسترون :

راهکارهای طبیعی به منظور افزایش سطح تستسترون در بدنسازی نیز وجود دارد. می توانید روش های زیر را پیروی کنید :

  • مصرف زینک : تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف زینک به تنظیم سطح تستسترون در بدن آقایان کمک شایانی می کند. می توانید زینک را از طریق رژیم های غذایی حاوی صدف و غلات و یا مکمل ها دریافت کنید.
  • مصرف پتاسیم : پتاسیم منجر به سنتز تستسترون می گردد. پتاسیم در موادی همچون موز ، اسفناج و چغندر یافت می شود.
  • تمرین زیاد : سعی کنید زیاد ورزش کنید تا سطح تستسترون بدن شما افزایش یابد.
  • خواب کافی : داشتن خواب کافی منجر به افزایش سطح تستسترون می گردد.
  • کاهش استرس : سعی تکنیک های مدیریت استرس را یاد بگیرید تا بتوانید استرس وارد شده به بدنتان را کاهش دهید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید