ترکیه روابط بانکی خود را با روسیه قطع می کند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس 24، تجارت آنکارا با مسکو در بحبوحه جنگ اوکراین و با فشار آمریکا افزایش یافته است. عقب نشینی کن کردستان و دولت ترکیه از قطع قریب الوقوع روابط بانکی با روسیه خبر دادند.

این تصمیم پس از هفته ها فشار آمریکا بر ترکیه با هدف محدود کردن روابط اقتصادی پررونق این کشور با روسیه گرفته شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته هشدار داد که بانک‌های ترکیه که از کارت‌های پرداخت استفاده می‌کنند.آقای بانک روسیه در حال کار است، “با خطر حمایت از اقدامات روسیه برای اجتناب از تحریم های ایالات متحده مواجه است و ممکن است برای تحریم های اقتصادی غرامت بپردازد.”

دو بانک خصوصی ترکیه که پس از ملاقات با رجب تمیز اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه در ماه اوت، کارت هایی در دست دارند آقای بانک روسیه آغاز شد و معاملات را در ابتدای این ماه به حالت تعلیق درآورد. با این حال، سه بانک هالک بانک، وکیف بانک و بانک کشاورزی ترکیه به کار روی این کارت ها ادامه داد.

یک مقام ترکیه که نخواست نامش فاش شود، گفت: «این سه بانک همچنان مبالغ هنگفتی را پرداخت می‌کنند، اما تاریخی را در آینده برای پایان همکاری تعیین کرده‌اند».

این تصمیم پس از نشستی که تحت رهبری اردوغان برگزار شد، اتخاذ شد. دستور کار اصلی این جلسه بررسی گزینه های جایگزین برای کارت های پرداخت روسیه بود.

افزایش قابل توجه تجارت ترکیه با روسیه پس از هفت ماه درگیری در اوکراین، نگرانی واشنگتن را برانگیخته است. به گزارش فرانس 24، ارزش مبادلات تجاری دو کشور بیش از 50 درصد افزایش یافته و آنکارا نیز پذیرفته است که یک چهارم واردات گاز طبیعی روسیه را با ارز این کشور یعنی روبل پرداخت کند.

پس از اعزام نمایندگانی به ترکیه و استانبول در ماه ژوئن، وزارت خزانه‌داری آمریکا نسبت به استفاده روسیه از ترکیه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا ابراز نگرانی کرد و نامه‌ای به بانک‌های ترکیه ارسال کرد و هشدار داد که اگر با سازمان‌ها و افراد تحریم شده روسیه معامله کنند، «نمی‌توانند انتظار داشته باشند. برای دریافت دلار آمریکا و سایر ارزهای معتبر.”

کارت پرداخت آقای بانک روسیه به میلیون ها شهروند روسیه اجازه می دهد تا در تعطیلات خود در ترکیه تمام پول خود را به روبل پرداخت کنند.