تجارت ایران با ارمنستان سه برابر می شود – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا وسیم سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعامل بسیار خوب ایران و ارمنستان در سال گذشته، گفت: من و سایر وزرا و فعالان اقتصادی ایران به ارمنستان رفتیم که در آنجا جلسات زیادی برگزار شد و خوشبختانه در آنجا نیز وجود داشت. در روابط اقتصادی دو کشور شکل گرفت.

فاطمی امین افزود: برقراری روابط اقتصادی با کشورهای همسایه به ویژه ارمنستان برای ما بسیار مهم است و امیدواریم این روند رو به رشد از نظر اقتصادی ادامه یابد و تقویت شود.

وی درباره 23 فصل کاری که در سفرش به ارمنستان اعلام شد، گفت: کارهای مهمی از جمله ادغام ایران با اوراسیا وجود دارد و قطعا پس از تکمیل ادغام ایران به اوراسیا، روابط این کشور انجام خواهد شد. بین دو کشور بهتر و سریعتر رشد خواهد کرد.

فاطمی امین گفت: موضوعات مختلفی از جمله ایجاد مرکز تجاری ایرانیان در ایروان، ارائه خدمات فنی و مهندسی توسط شرکت های ایرانی به ارمنستان، تسویه و نقل و انتقال پول از جمله اقدامات انجام شده و پیشرفته و موارد دیگری مانند هزینه های حمل و نقل است. مواردی هست که باید رعایت شود. افزایش 40 درصدی مبادلات تجاری دو کشور تا ابتدای سال 2022 نشان دهنده رشد تجارت بین دو کشور است.

در مورد ادامه این جلسه تیگران خاچاطوریان وزیر دارایی جمهوری ارمنستان با اعلام اینکه این اولین سفر خود به ایران است، سطح روابط را مثبت ارزیابی کرد و گفت: جهت گیری روابط دو کشور به سمتی است که فقط مربوط به وزارتخانه نیست. امکان بحث و بررسی و تبادل اطلاعات در مورد سایر موارد مستقل از وزارتخانه نیز وجود دارد.

وی بیش از 20 موضوع کاری مورد بحث فاطمی امین را مورد بحث و بررسی قرار داد و گفت: این موضوعات برای توسعه روابط اهمیت ویژه ای دارد و سرعت و افزایش خوبی در تبادل کالا و میزان مبادلات داریم. م. در سال 2021، کل مبادلات بین دو کشور نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش یافته است، اما در 9 ماه گذشته از سال 2022، مبادلات 40 درصد افزایش داشته است.

وزیر دارایی ارمنستان ابراز امیدواری کرد که اگر بتوانیم به این سرعت ادامه دهیم، بتوانیم تجارت دو کشور را در سال آینده به یک میلیارد دلار برسانیم.

تیگران خاچاطوریان وی به سفر نخست وزیر جمهوری ارمنستان به ایران و دیدار وی با آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان اشاره کرد و گفت: هدف تا بتوانیم حجم مبادلات کالا را در سال آینده به 3 میلیارد دلار برسانیم.

او گذرگاه گمرک را طراحی، بهسازی و نوسازی کرد مغری آن را یکی از اقدامات و گام های جدی ارمنستان دانست و گفت: امیدواریم تا سال 2025 این گذرگاه بازسازی شده بتواند به 750 کامیون در روز خدمات رسانی کند که در مقایسه با امروز تعداد این کامیون ها سه برابر می شود. .

وزیر دارایی جمهوری ارمنستان خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که در مرکز توجه ما قرار دارد، حضور شرکت های ایرانی و مشارکت شرکت های ایرانی در ساخت بزرگراه جنوب به شمال ارمنستان است. قابلیت حمل با قیمت ارزان تر

وی با تاکید بر اهمیت پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا گفت: بسیار خوشحالیم که جمهوری اسلامی ایران در توافق نهایی با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا موفق شده است و امیدواریم با امضای این توافقنامه توافق نهایی توافق موقت، سال آینده شاهد رشد ارتباطات و ارتباطات در این راستا خواهد بود.

وزیر امور خارجه ارمنستان همچنین گفت: همکارانم موضوع دیگری را با جمهوری اسلامی ایران در میان گذاشتند و در مورد آن توافقنامه و تفاهم نامه امضا کردند. است تمدید قرارداد بریدن گاز و برق.

خاچاطوریان وزیر دارایی ارمنستان با ابراز خرسندی از راه اندازی مرکز تجاری ایرانیان در ارمنستان از افتتاح آن در ماه آینده خبر داد و گفت: این مرکز می تواند بستری واقعی برای تجار ایرانی و ارمنی باشد نه یک حرکت واقعی. چشم انداز خود را در این زمینه بیان کنند.

وی در این خصوص افزود: فکر می کنم با راه اندازی این مرکز می توان تمام مشورت هایی که به صورت غیرمتمرکز انجام شد به صورت متمرکز در یک مرکز انجام شود و در نتیجه ایده ها و فعالیت های جدید در یک مرکز انجام شود. تمام زمینه ها.

وزیر دارایی ارمنستان در خصوص بحث کرایه جاده ها گفت: از آنجایی که این موضوع در اختیار وزارتخانه دیگری است وارد جزئیات نمی شوم اما می دانم اقداماتی برای کاهش هزینه های سفر انجام شده است.

خاچاطوریان وی درباره اقدامات انجام شده در خصوص منطقه آزاد نیز گفت: در جلسه ای که در وزارت اقتصاد و دارایی ایران برگزار کردیم و مسئولان منطقه آزاد اقتصادی تنها شرکت کردند، همچنین برنامه ریزی برای انجام و ارائه پیشنهادات وجود دارد. بگو در مورد توسعه منطقه آزاد چطور؟ مغری یا یک منطقه ایجاد کنید رایگان قرار شد تا دو هفته آینده این طرح به ارمنستان ارائه شود و نظر طرف ارمنی نیز در مورد پیشنهادات ارائه شود.

وی در پایان گفت: از این سفر استفاده می کنم تا به شما اطمینان دهم که وزارت مالیه برای تسریع در تمام تصمیمات مورد توافق از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.