تبریز دروازه ایران به اروپاست – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، یعقوب هوشیار عصر امروز در دیدار با سفارت اتریش اظهار داشت: تبریز قدمتی طولانی دارد و در عرصه بین المللی تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه تبریز با دو میلیون جمعیت سومین شهر بزرگ ایران است، افزود: خوشبختانه نرخ بیکاری در این شهر پایین است.

وی یادآور شد: تبریز در بسیاری از ادوار تاریخی و در عرصه سیاسی و اجتماعی پایتخت بوده است.

شهردار تبریز با بیان اینکه دومین شاخصه تبریز فرهنگ آن است، گفت: تبریز پایتخت فرهنگی و معنوی شهر ایران است. مشاهیر تبریز زبانزد عام و خاص هستند; مثلاً 400 شاعر و عارف در مقبره الشعراء مدفون هستند.

وی ادامه داد: عارفان و دانشمندان بزرگی در تبریز می زیستند; علامه جعفری از مشاهیر جهان است. شاعران امروزی مانند شهریار نیز چهره ای بین المللی دارند.

وی شاخص سوم تبریز را یک مرکز علمی و دانشگاهی عنوان کرد و افزود: 20 هزار دانشجوی دولتی در این شهر تحصیل می کنند و تعداد کل دانشجویان دانشگاه تبریز 100 هزار نفر است.

هوشیار همچنین تصریح کرد: تابلوی چهارم تبریز یک شهر صنعتی است و صنعت سنگین با تولید آهن، شکر و شکلات، خودروسازی و فعالیت در این شهر فعال است.

وی موقعیت استراتژیک و جغرافیایی تبریز را پنجمین نقطه عطف عنوان کرد و گفت: تبریز با کشورهای مهمی مانند آذربایجان و ترکیه ارتباط دارد و ورودی اروپا محسوب می شود.

شهردار تبریز ابراز امیدواری کرد که دیدار با سفارت اتریش منجر به تماس های بیشتر در آینده شود.

وی در پایان با استقبال از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی، گفت: با توجه به تخصص تبریز در بخش‌های مختلف، همراه با حضور سرمایه‌گذاری‌های خارج از کشور، می‌توان از این مهارت‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. توسعه شهر».