تاکید فنلاند بر عضویت در ناتو با خبرگزاری سوئد – مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، نخست وزیران فنلاند و سوئد روز جمعه از همکاری دو کشور با ناتو خبر دادند.

“گوش کنید درستنخست‌وزیر فنلاند روز جمعه گفت که اگرچه رئیس‌جمهور ترکیه به او گفته است که درباره عضویت سوئد در ناتو سوالات و تردیدهای بیشتری دارد، اما گفت که اجازه نمی‌دهد سوئد تنها شریک فنلاند در این مرحله باشد و دو کشور به هم خواهند پیوست. به عنوان اعضای ناتو

درست وی در یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای سوئدی خود در هلسینکی به خبرنگاران گفت: برای ما بسیار مهم است که فنلاند و سوئد به ناتو بپیوندند.

اولف کریسترسوننخست وزیر سوئد که هفته گذشته به قدرت رسید در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما تا کنون دست به دست هم داده ایم و هیچ کدام از ما جاه طلبی برای دیگران نداریم.او گفت که به زودی با اردوغان ملاقات خواهد کرد.

هفته گذشته اعلام شد که فنلاند پس از تعهد به همکاری با ترکیه علیه گروه های تروریستی در روند درخواست عضویت در ناتو و امضای یادداشت سه جانبه در مورد کنفرانس ناتو در مادرید، هیئتی را برای دیدار با مقامات آنکارا برای بازگشت اعزام کرد. تروریست ها . ک ک سپس ارسال نمایید

نخست وزیر جدید سوئد نیز روز دوشنبه 25 اکتبر در گفت و گو با خبرگزاری آناتولی ضمن گرامیداشت تصویب توافقنامه ناتو با ترکیه توسط کشورش اعلام کرد: «عضویت در ناتو برای سوئد و فنلاند بسیار مهم است». ما تلاش خواهیم کرد تا الزامات توافق بین ترکیه، سوئد و فنلاند را برآورده کنیم. من معتقدم که با دیدار مستقیم با دولت ترکیه و مقامات در چارچوب گفتگو راه حل همانطور که همه اعضای ناتو می دانند، ما با فنلاند به این سازمان خواهیم پیوست. من ما شروع کرده ایم ما هر کاری که می توانیم برای واجد شرایط بودن برای عضویت در ناتو انجام می دهیم. ما امیدواریم که سوئد و فنلاند به عنوان اعضای ناتو پذیرفته شوند.»

“قانون تمیز اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز شنبه 9 اکتبر سال جاری اعلام کرد: تا زمانی که وعده های داده شده محقق نشود، موضع قوانین و تصمیمات مربوط به عضویت سوئد و فنلاند در ناتو هستیم را حفظ خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه سوئد در رابطه با موضوع عضویت سوئد و فنلاند در ناتو اولین وی با اشاره به ادامه مذاکرات کشورش برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با ترکیه، از حضور هیاتی از وزارت کشور سوئد در این زمینه در آنکارا خبر داد.

لازم به ذکر است که در اجلاس سران ناتو در 28 ژوئن سال جاری در مادرید، پایتخت اسپانیا یادداشت تفاهم سه آه تو این قرارداد بین ترکیه، فنلاند و سوئد که متقاضی عضویت در ناتو هستند، در مورد مسائل امنیتی آنکارا امضا شد. اولین نشست کمیته مشترک 26 نفره در فنلاند برگزار شد.

در آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین (در 5 مارس 1400)، دو کشور سوئد و فنلاند درخواست های رسمی برای عضویت در ناتو ارسال کردند و پس از استدلال ها و مخالفت های فراوان ترکیه، سران ناتو و ترکیه موافقت کردند. پیوستن به این دو کشور در اوایل جولای این کشورها با این انجمن نظامی موافقت کردند و روند به رسمیت شناختن عضویت این دو کشور در ناتو در مجالس کشورهای عضو ناتو آغاز شد.

ترکیه با سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو به شرط موافقت دو کشور با شرایط آن در مبارزه با تروریسم موافقت کرد. پارلمان ترکیه برخلاف سایر کشورهای عضو ناتو، هنوز پروتکل الحاقی سوئد و فنلاند را تصویب نکرده است.