تاثیرات متفورمین روی لاغری

با اندکی جستجو در اینترنت و میان منابع علمی متوجه می شویم اطلاعاتی که درباره ی “روش های کاهش وزن در کمترین زمان” در دسترس است بسیار بیشتر از اطلاعاتی هستند که به فرد کمک می کنند تا بعد از لاغر شدن بتواند وزن و تناسب اندام خود را ثابت نگه دارد.

در واقع اگر فردی دارای اضافه وزن باشد، روش های زیادی به او پیشنهاد می شود تا بتواند بطور موفقیت آمیز و در مدت زمانی اندک وزن خود را به اعتدال برساند.

اما بعد از آنکه وزن فرد به حد ایده آل رسید، آیا تضمینی وجود دارد که مجددا دچار اضافه وزن نشود و وزن از دست داده او برنگردد؟

در این خصوص محققان، مطالعات جالبی انجام داده اند. هدف از این مطالعات پاسخ به دو سوال اصلی است!

یک: کدام یک از روش های لاغری در کوتاهترین زمان بیشترین کاهش وزن را به همراه دارد؟

دو: نتایج حاصل از کدام یک از روش های لاغری ماندگارتر است؟

نتایج این مطالعات گسترده در 23 آپریل 2019 منتشر شد، در ادامه، اویرو نتایج این مطالعه ی جالب را از چندین منبع معتبر گردآوری کرده است.

لازم به ذکر است این مقاله صرفا جهت بررسی تاثیرات متفورمین بر لاغری و افزایش سطح اطلاعات عمومی افراد است.

قرص متفورمین در فروشگاه اویرو موجود نیست و به غیر از مقاله درج شده هیچگونه مشاوره ای در خصوص این محصول ارائه نمی شود.

 

تجربه لاغری با متفورمین

 

از هر 3 نفر در آمریکا 1 نفر از آنها در مرز ابتلا به دیابت نوع 2 (PreDiabetes) قرار دارد. (آمار دیابت در ایران هم بسیار نگران کننده است، چراکه یک مطالعه در سال 96 نشان داده است که 12% جمعیت بالای 18 سال کشور مبتلا به دیابت هستند.)

از آنجاییکه به نظر می رسد از دست دادن مقدار قابل توجهی وزن (بیش از 5% وزن بدن) به جلوگیری از ابتلا به (PreDiabetes) و تبدیل آن به دیابت نوع 2 کمک می کند، طی یک برنامه ی پیشگیری از شیوع دیابت، تحقیقاتی توسط کارآزمایی بالینی بر روی بزرگسالان دارای اضافه وزن و با قند خون بالاتر از سطح نرمال انجام گرفت.

در این مطالعه سه گروه از افراد مستعد به دیابت (مبتلا به PreDiabetes) مقایسه شدند.

* گروهی از افراد تشویق به تغییر عادات نادرست و رعایت سبک زندگی سالم و افزایش میزان فعالیت های بدنی و ورزش شدند.

* گروه دیگر تحت درمان با متفورمین قرار گرفتند. (متفورمین دارویی است که به کاهش سطح قند خون کمک می کند.)

* و گروه باقی مانده تحت درمان با شبه دارو قرار گرفتند.

*در این مطالعه شرط لازم برای تجویز متفورمین توسط پزشک، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 بوده است. تجویز متفورمین برای افراد سالم به هیچ عنوان در این مقاله مورد بررسی قرار نگرفته است و مصرف این دارو برای لاغری (بدون خطر ابتلا به دیابت و قند حون بالا) تایید نشده است.

برنامه ی فوق طی 3 سال ادامه داشت؛ در پایان، محققان از هر سه گروه، افرادی که حداقل 5% از وزن خود را از دست داده بودند شناسایی کردند.

فاز اولیه این مطالعه نشان داد، افرادی که با تغییر شیوه زندگی (رژیم غذایی سالم و ورزش) اقدام به کاهش اضافه وزن نموده اند از کسانی که با مصرف متفورمین اقدام به لاغری می کنند موفق تر بوده اند.

برنامه ی اصلی اتمام یافت، اما محققان، کنترل این افراد را ادامه داده و مجموعا 15 سال وزن آنها را سنجیدند. نتایج نهایی بسیار جالب بود!

این بار کسانی که برای لاغری متفورمین مصرف کرده بودند نسبت به افراد سایر گروه ها دارای بیشترین میزان تعادل وزن در طولانی مدت بودند.

 

تاثیرات متفورمین بر لاغری

 

البته هنوز نمی توان به نتایج این مطالعه برای صدور حکم نهایی اتکا کرد و نیاز به مطالعات بیشتری است.

از آنجائیکه کاهش وزن با مصرف متفورمین برای تمام افراد مناسب نیست، به نظر نمی رسد متفورمین بطور اختصاصی و به عنوان اولین راه برای کاهش اضافه وزن مفید باشد.

درست است که مطالعه ی فوق به دقت انجام شده و نتایج بسیار ارزشمندی به دنبال داشته، اما نتایج این مطالعات به این معنا نیست که متفورمین برای همه ی افراد موثر است.

بلکه نتایج بیانگر آن است که افرادی که با متفورمین وزن کم می کنند، پس از گذشت چندین سال کمی کمتر وزنشان بر می گردد.

همچنین باید این نکته را در نظر داشت که متفورمین با بسیاری از افراد سازگار نیست، و می تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی مثل اسهال و حالت تهوع شود.

بنابراین تجویز متفورمین، زمانی بهترین گزینه است که لزوم کاهش وزن و حفظ تناسب اندام به وضوح اثبات شود.

همانطور که ذکر شد، طبق نتایج به دست آمده، تغییرات شیوه زندگی منجر به بالاترین میزان افزایش وزن در مراحل اولیه می شود و پس از آن متفورمین موثر است (همانگونه که پیشتر ذکر شد در افراد مستعد با دیابت نوع 2).

البته محققان می گویند هنوز مشخص نیست چرا گروهی که متفورمین مصرف می کردند در حفظ وزن کاهش یافته موفق تر بوده اند.

متفورمین جذب مواد غذایی را کمی کاهش می دهد، اما این مقدار چشمگیر نیست.

براساس آنچه تا به امروز اثبات شده، متفورمین مقدار مصرف انرژی را بطور قابل توجهی تغییر نمی دهد.

همچنین به نظر می رسد متفورمین می تواند روی عملکرد عضلات نیز موثر باشد.

البته تحقیقات بیشتری برای اطمینان از این تاثیرات لازم است.

لازم به ذکر است قرص متفورمین در فروشگاه اویرو موجود نیست و به غیر از مقاله درج شده هیچگونه مشاوره ای در خصوص این محصول ارائه نمی شود.

ضمن آنکه مصرف متفورمین برای لاغری نیازمند بررسی های دقیق است. و طبق نتایج این مقاله شرط اصلی مصرف این دارو برای لاغری ابتلا به PreDiabetes و صلاحدید پزشک است. چگونگی اثرگذاری متفورمین برای لاغری روی افراد سالم در این مطالعه بررسی نشده است.

این مقاله صرفا جهت افزایش سطح اطلاعات عمومی افراد است. اگر شما هم تجربه لاغری با متفورمین داشته اید در این مقاله نظرات خود را در خصوص مزایا و معایب آن با دیگران در میان بگذارید،

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !

[کل: 4 میانگین: 2.8]

دیدگاهتان را بنویسید