بیستمین کنگره حزب کمونیست چین تا ساعتی دیگر آغاز می شود – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، بیستمین کنگره حزب کمونیست چین روز یکشنبه در پکن افتتاح می شود و تا 22 اکتبر ادامه دارد.

حدود 2300 نماینده مجلس ملی به نمایندگی از 96.7 میلیون نفر از اعضای حزب حاکم، نتایج پنج سال گذشته را مورد بحث و بررسی قرار داده و اهداف توسعه کشور را برای پنج سال آینده و احتمالاً بیشتر تصویب خواهند کرد.

مراسم افتتاحیه کنگره حزب کمونیست چین از ساعت 10 صبح (05:00 بامداد به وقت مسکو) آغاز می شود. قرار است رئیس جمهور چین و دبیر کل کمیته مرکزی در این کنگره سخنرانی کنند.

کنگره حزب، که هر پنج سال یک بار برگزار می‌شود، برای نظام سیاسی چین راهنمایی می‌کند و سپس اصلاحات گسترده‌تری را در میان اعضای ارشد حزب، دولت چین و ارتش آزادی‌بخش خلق، تغذیه می‌کند.

بیستمین کنگره حزب در زمان مهم و دشواری برای چین برگزار خواهد شد. اقتصاد و سیاست داخلی چین تحت تأثیر کندی بازار مسکن چین، رشد آهسته جهانی، افزایش بیکاری و سیاست‌های سختگیرانه «جمع صفر» قرار گرفته است. پکن همچنین با یک محیط امنیتی خارجی دشوار روبرو است و با چالش های فزاینده ای از خارج مواجه است. سیاست خارجی قاطعانه شی جین پینگ، رئیس جمهور و دبیر کل کنونی چین، واکنش شدید ایالات متحده و بسیاری از متحدان و شرکای آن را به دنبال داشته است. اقدام نظامی بی‌سابقه بر سر تایوان در اوت 2022، روابط پکن با بسیاری از کشورها را تحت تأثیر قرار داده است، با همکاری مستمر این کشور علیه روسیه و احتمال درگیری‌های منطقه‌ای را افزایش داده است.

کنگره حزب، رئیس و دبیرکل جدید حزب را برای پنج سال انتخاب کرد، اما شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد چین رویکرد خود را در سیاست خارجی تحت رهبری شی جین‌پینگ تغییر خواهد داد. شی احتمالا برای سومین دوره پنج ساله در بیستمین کنگره حزب به عنوان رهبر چین منصوب خواهد شد. شی پنج سال به عنوان رهبر چین طول کشید تا چشم انداز خود را برای تحقق آنچه “رویای چین” می نامد، اجرا کند. او از طریق ابتکار کمربند و جاده، ابتکار توسعه جهانی و ابتکار امنیت جهانی، به درک کاملی از سیاست خارجی دست یافته است.

او همچنین در پایان سال 2015 اصلاحات اساسی انجام داد و اهداف نوسازی نظامی چین را تا سال 2050 دوباره تنظیم کرد. با تلاش های زیادی که در حال حاضر در حال انجام است، احتمالاً کنگره حزب بیستم تصمیمات قبلی شی در مورد سیاست خارجی را تایید کرده و خواستار ادامه کار او خواهد شد. ، زیرا رویکرد او به طور کلی آینده نگر است.