بیانیه وزارت امور خارجه به مناسبت سالگرد درگذشت دیپلمات های ایرانی در مزارشریف – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، ۲۶ مرداد یادآور خاطرات تلخی است که در سال ۱۳۷۷ بر دستگاه سیاست خارجی و کشور ایران گذاشته شد.

24 سال پیش در بحبوحه جنگ داخلی افغانستان و پس از ورود نیروهای طالبان به شهر مزارشریف، دفتر طالبان در شهر مزارشریف مورد حمله قرار گرفت نماینده کشورمان. بر خلاف اخلاق، انسانیت و انسانیت. تعهدات بین المللی و شهادت دیپلمات ها و خبرنگاران در جمهوری اسلامی ایران.

این جنایت توسط جامعه محکومیت گسترده ای دارد بین المللی و همچنین همدردی و شفقت خاطره الهام گرفتن مردم شریف افغانستان جلوه درخشانی از وحدت مردم دو کشور ایجاد کردند و به جمهوری اسلامی ایران منتج شدند. حیف و به گونه ای مهربانانه، بر اساس منافع عالی هر دو کشور، در کنار برادران و خواهران افغان خود ایستاده و از خواست و اراده آنها حمایت می کنند.

مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار کشور مظلوم افغانستان ایستاده اند و به دنبال راه حل هایی هستند که به صلح، ثبات و ثبات پایدار به نفع مردم این کشور و پاسداری از دستاوردهای چندین ساله مبارزه باشد. اشغال خارجی و پاسداری از خون شهدای عزیز افغان. ، پشتیبانی.

تجربه نشان می دهد که امروز هم تشکیل دولتی که شامل تمام نخبگان افغانستان باشد، به نمایندگی از همه خانواده های عزیز این کشور که حس مردم افغانستان را به این حکومت برساند، می تواند راه را برای افغانستان رنج کشیده هموار کند. به سوی توسعه، پیشرفت و شکوفایی، افزایش توان مردم برای مقابله با فشار و مجازات ظالمانه غرب.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز حادثه مزارشریف و محکومیت این جنایت فراموش نشدنی، بر ضرورت تبیین ابعاد حادثه به عنوان یک ادعای خاص تاکید می کند.

با توجه به مصادف شدن سالروز این حادثه تروریستی با عاشورای حسینی امسال، رحمت الهی و رحمت الهی را برای همه شهدا به ویژه شهدای مظلوم حادثه تروریستی مزارشریف خواستاریم. ممکن است بیایید آن را نشان دهیم