بوی سیب در میدان آیین امام حسین (ع) – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر، گروه جامعه: یک اسم جذاب باعث شد که به استادیوم امام حسین (علیه السلام) بروم. «عطار سیب» که یادآور گلایه های قدیمی و خاطرات خوب کربلاست، نام نمایشگاهی است که همزمان با آغاز ماه محرم برگزار می شود. هنوز به میدان نرسیده بودم، صدای مداحی به گوش رسید و از همان ابتدا فضای دلنشینی بر من حاکم شد. آرام آرام به میدان مذهبی تهران رسیدم و وقتی سرم را بلند کردم مغازه ای را دیدم که پذیرای مهمانان بود. سکویی در وسط میدان بود که نشان می داد برنامه قرار است برگزار شود.

اطراف میدان آلاچیق هایی با سازه های زیبا بود. مسئولان در هر غرفه محصولات مربوط به تخته و تکایا را می فروختند. تقریباً هر چیزی که برای جشن محرم نیاز دارید را می توانید در اینجا پیدا کنید. از سیستم صدا و نور گرفته تا پرچم ها و تابلوهای موجود در داخل غرفه.

هوای عطر سیب در میدان آیین امام حسین (ع).

هر چه بیشتر به تابلوهای بالای غرفه ها نگاه می کردم، صندلی های مخصوص کودکان و محل های ملاقات نوجوانان را بیشتر می دیدم. ابتدا به کانون جوانان رفتم. تابلویی بود که بر خلاف دیگر غرفه ها روی آن نوشته شده بود «پاتوق جوانان حسینی» چون این تابلو دست نوشته بود و بقیه آن با لیزر حکاکی شده بود.

وقتی وارد رستوران جوان شدم، فضای دلنشینی را دیدم که با گلدان های گل تزئین شده بود. چند میز بود که بچه ها مشغول بازی بودند. مدیر رستوران را دیدم، دو تا صندلی گذاشتیم و صحبت کردیم. در ابتدا هیچ علاقه ای نشان نداد، اما به تدریج رودربایست راضی شد. هدفشان را از راه اندازی این پاتوق پرسیدم. وی با بیان اینکه نام این طرح «بلندا» است، مراسم تشییع هیئت جوانان به همت سازمان فرهنگی شهرداری تهران در جوار نمایشگاه عطر سیب است. در اینجا ما به شوراهای جوانان کمک می کنیم تا بتوانند برای تشکیل شورا آماده شوند و آموزش های لازم مانند گرم کردن را ببینند. همچنین مجموعه ای از چیزها مانند متن به آنها داده می شود. علاوه بر این آموزش ها، کافه ای هم برای پذیرایی از بچه ها داریم و میز ناهارخوری هم هست که بچه ها می توانند از طریق این بازی ها حدیث یاد بگیرند.

از پذیرایی نوجوان پرسیدم که آیا خوب است؟ وی پیش از پاسخ به این سوال گفت: نوجوانان هم سن و سالی هستند که باید با فرهنگ عاشورا آشنا شوند و به حضور در کلیساها و مساجد تشویق شوند. او همچنین گفت که استقبال خوب بود. پس از آن فعالیت های تسهیل گری را در جاهای دیگر ادامه خواهیم داد.

من به طرف کوچکتر رفتم. بالای هر غرفه یک نام جالب نوشته شده است. این نام ها شامل هنرمند کوچک، نقاش کوچک و باربر کوچک است. وقتی نگاه کردم بچه هایی را دیدم که مشغول نقاشی بودند و دور غرفه پرده هایی برای بچه ها بود که هر کدام داستان عاشورا را نشان می داد. جلوتر رفتم و با مدیر غرفه که مردی جوان بود صحبت کردم. در مورد غرفه توضیح داد. این حمایت برای سرگرمی کودکان در زمانی که خانواده ها برای بازدید از نمایشگاه می آیند طراحی شده است. میزهای نقاشی و کاردستی نیز در این غرفه یافت می شود.

هوای عطر سیب در میدان آیین امام حسین (ع).

مسئول این غرفه بیان کرد: بچه ها بعد از اتمام کارشان می آیند تا حرف قصه گو را بشنوند و از اکرانی که در آنجا هست با وقایع کربلا و ماهیت روز عاشورا آشنا شوند. از بچه ها پرسیدم حالشان چطور است، آیا می توانند ارتباط برقرار کنند؟ او گفت خدا را شکر این مراسم خیلی خوب بود. در کل توصیف و تصویرسازی واقعه عاشورا برای بچه ها باید ملایم باشد و این اتفاق افتاد و بچه ها خیلی خوششان آمد. وی همچنین در خصوص ارزیابی نمایشگاه گفت: امسال با توجه به اجرای برنامه فرهنگی علاوه بر فروش لوازم مورد نیاز هیئت، فضای بهتری ایجاد شد. صحبت تموم شد و بعد از خداحافظی بچه ها دوباره شروع به عکس گرفتن و عکس گرفتن کردند و تکای رو ترک کردند.

هوای عطر سیب در میدان آیین امام حسین (ع).

وقت آن است که به سراغ مردم و نمایندگان برویم تا نمایشگاه را به زبان خودشان ارزیابی کنند. به اطراف نگاه کردم. فکر کردم بهتر است قبل از رفتن به سراغ آن شخص، ببینم چه کسی سطل خرید در دست دارد. وقتی چشمانم را بلند کردم، یکی را دیدم و جلو رفتم. پرسیدم فضای کلی نمایشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟ وی در پاسخ گفت: در سال های اخیر فضای نمایشگاهی در ولایت بستان بهتر و بزرگتر شده و چیزهای بیشتری برای دیدن وجود دارد. برای من جواب جالبی بود. تصمیم گرفتم از بقیه افراد بخواهم که درباره نمایشگاه سال گذشته بپرسند.

با چند نفر صحبت کردم و سوالات مختلفی پرسیدم. در خصوص فضای کلی نمایشگاه، تقریبا اکثریت آنها اذعان داشتند که در چند سال اخیر فضا بزرگتر بوده و محصولات بیشتری ارائه شده است. در گفت و گو با مردم مشخص شد که از نبود مغازه برای مواد غذایی مانند برنج و روغن ناامید شده اند. گلایه هایی از ناهماهنگی و تکرار محصولات وجود داشت و گفت که تنوع زیادی در محصولاتی مانند پرچم ملی وجود ندارد.

شهرداری امسال 6 میلیون به هیئت ها کمک کرده تا در خرید اقلام ضروری کمک کنند. وقتی پرسیدم سطل خرید چقدر است و چقدر پر است، تقریباً همه خندیدند. گفتند با افزایش قیمت فعلی، 6 میلیون مورد انتظار تقریبا هیچ است. یکی می گفت با پول گلدان می خریم. دیگری گفت می توانم چند متن تهیه کنم. شخص دیگری اشاره کرد که این مقدار حتی برای نیمی از وعده های غذایی یک روز هیئت ما کافی نیست.

سوال دیگری که از همه پرسیدم حمایت شهرداری از کمیته ها بود. پرسیدم به جز ممنوعیت 6 میلیون تومانی حمایت دیگری از سوی شهرداری انجام شده است؟ همه پاسخ دهندگان گفتند که شهرداری هیچ حمایت دیگری نکرده است. یک نفر به نکته خوبی اشاره کرد و گفت که اگر شهرستان در بازسازی دفتر کمک کند عالی خواهد بود.

به سراغ قیمت و تخفیف محصولات رفتم تا ببینم نظر مردم در مورد این موضوع مهم چیست. نظرات متفاوت بود. مرد جوانی از منطقی بودن قیمت صحبت کرد. یکی دیگر از چاپ مخملی تقریبا 50 هزار تومان نسبت به خارج از کشور گرانتر است. مردی از بی ثباتی هزینه های زندگی گلایه کرد و گفت آب دیروز 6 میلیون تومان بوده و الان یک میلیون است. سرپرست این هیئت که در حوزه صدا و تصویر فعالیت می کرد، خاطرنشان کرد: غرفه های این نمایشگاه ممکن است تخفیف بیشتری داشته باشند. یک نفر اعلام کرد که قیمت ظروف پلاستیکی در مولوی حدود 10 درصد کمتر از این نمایشگاه است.

هوای عطر سیب در میدان آیین امام حسین (ع).

از نگاه مردم می توان نتیجه گرفت که قیمت اجناس در نمایشگاه با خارج از کشور یکسان نیست. گاهی یکسان، گاهی گرانتر و گاهی ارزانتر هستند.

بعد از شنیدن حرف های مردم، باید به سراغ صاحب مغازه رفتم تا ببینم این کلمات چقدر شبیه مردم است. بر خلاف نظر مردمی که نمایشگاه بستان ولایت را بهتر ارزیابی کردند، غرفه داران تصور می کردند امسال قابل مقایسه با سال قبل نیست. در ضلع ورودی، مکانی که افراد در آن رو به رو هستند، در نوع و زیبایی سازه به کار رفته در غرفه، جنبه های مثبتی وجود داشت که توسط صاحبان غرفه قابل بیان بود.

چیزی که بیش از همه مرا تحت تأثیر قرار داد استقبال غرفه داران با تخفیف و لوازم ارزان تر بود. حرفی که کاملا بر خلاف نظر مردم بود. حال سوال این است که چگونه می توان به این دوگانگی پاسخ داد؟

هوای عطر سیب در میدان آیین امام حسین (ع).

مسئولان غرفه از گرما و کمبود باران گلایه داشتند. گفتند بهتر است در اطراف میدان شهرداری آبنماها نصب شود تا برای نوشیدن آب از آن طرف میدان عبور نکنند. آنها همچنین از بارندگی های اخیر گلایه داشتند و گفتند که باید دقیقتر و متناسب با بارندگی اعمال می کردند.

به مغازه ای آمدم که لوازم ضروری چایخانه را می فروخت. یک مرد ریش سفید مسئول غرفه بود. وی با بیان اینکه 8 سال سابقه حضور در این نمایشگاه را دارد، ابراز خوشحالی کرد که امسال این نمایشگاه در میدان امام حسین (علیه السلام) برپا شده است. وی خاطرنشان کرد: زیبایی نمایشگاه امسال قابل مقایسه با سال گذشته نیست.

در حال انجام مصاحبه بودم که چند آهنگ توجهم را جلب کرد. برنامه میدانی نمایشگاه ادامه یافت. از برنامه کنسرت گرفته تا قرائت دعا بخشی از برنامه نمایشگاه بود. حاضران از اجرای طرح های مذهبی و فرهنگی بسیار خوشحال شدند و گفتند این برنامه ها استقبال مردم را بیشتر کرده و فروش ما افزایش پیدا کرده است.

هوای عطر سیب در میدان آیین امام حسین (ع).

بعد از ظهر حدود سه ساعت با افراد مختلف صحبت کردم. حرفه ام رو به پایان است. جو ورزشگاه به قدری دلگرم کننده بود که می خواستم دوباره بمانم. وقتی ورزشگاه را ترک کردم، به نتیجه مصاحبه فکر می کردم. نتیجه اصلی نمایشگاه که می توان به آن اشاره کرد، رضایت حاضرین و نارضایتی بازدیدکنندگان است. و من همچنان سوال داشتم که چرا در نمایشگاه از تخفیف صحبت شده است، اما مردم گفتند که ما تفاوت قیمت را ندیدیم!