بورل: پیشنهاد اروپا تا بازگشت به مذاکرات روی میز خواهد بود – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته ای با ایران تا زمانی که به معامله بازگردیم، معلق خواهد ماند.

بر اساس این گزارش، جوزف بورل در گفت و گو با شبکه خبری الجزیره گفت: پیشنهادی که در خصوص احیای توافق هسته ای با ایران ارائه کرده ایم تا زمانی که به «میز مذاکره» برگردیم، روی میز خواهد بود.

الجزیره هنوز جزئیات بیشتری درباره مصاحبه جوزف بورل با این شبکه منتشر نکرده است.

در همین حال، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این انتظارات برای دستیابی به موفقیت در توافق هسته‌ای ایران در مجمع عمومی سازمان ملل این هفته را کم اهمیت جلوه داده و گفته است که اعتقاد ندارد با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران دیداری برگزار شود.

بر اساس این گزارش، بورل در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به پولیتیکو گفت: اتحادیه اروپا همه طرف ها را مجبور کرده تا ده متر آخر را برای احیای توافق هسته ای 2015 طی کنند.

وی در عین حال افزود که در حال حاضر در بحبوحه مذاکراتی که اتحادیه اروپا رهبری می کند، پیشرفت چشمگیری در این زمینه پیش بینی نمی کند.

بورل گفت: «در سه ماه گذشته، مذاکرات مجموعه‌ای از فرآیندهای به هم پیوسته بوده است. اقدامات هر دو طرف نتایج را بهبود می بخشد. اما در هفته های اخیر چنین نبوده است. در حال حاضر ما در بن بست هستیم. حالا ما متوقف شدیم.

بورل در پاسخ به سوال پولیتیکو که آیا آماده است با ابراهیم رئیسی که او نیز برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، دیدار کند، گفت: آنها به من قول داده بودند که به دوحه بروم. به وین رفتند. فکر نمی کنم دیدار با رئیس جمهور چیزی را حل کند.

همزمان آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران در گفتگو با شبکه خبری الجزیره در نشست اعضای انجمن شانگهای تاکید کرد که تصمیم نهایی توافق هسته‌ای به آمریکا بستگی دارد.