«به خاطر هانیه» شناخته شده در ماجرای کربلا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ارتباط با بنیاد سینمایی فارابی، سومین روز سوگواری «تکیه سینما» شامگاه دوشنبه 19 مرداد 1401 با سید مهدی جوادی مدیرکل سینما فارابی. بنیاد، محسن علی اکبری، مدیر تولید فیلم «به خاطر هانیه»، ماهوش افچارپناه بازیگران این فیلم مهدی کریمی تهیه کننده «آژانس شیشه ای»، علی روینتن نویسنده و کارگردان و تنی چند از سینماگران و سینماگران و هنردوستان در اتاق زنده یاد عباس کیارستمی در بنیاد سینمایی فارابی ساخته شدند. .

«به خاطر هانیه» در واقعه کربلا امضاء کردن خیر

محسن علی اکبری که به عنوان مدیر تولید اثر عاشورایی «بههتر هانیه» در این برنامه حضور داشت، گفت: سینمای ایران تا به حال چنین اتفاقی نداشته است و خوشحالم که بنیاد سینمایی فارابی رویداد «تکیه سینما» را تأسیس کرده است. امیدوارم این همایش هر سال رشد کند و هنرمندان ما نیز از عزاداری سید و سالار شهیدان حمایت کنند و با حضور بیشتر هنرمندان در این مراسم به مرحله بعد یعنی ترویج عاشورایی و عاشورا برویم. سینمای مذهبی

وی با بیان خاطرات خود از ساخت فیلم «به خاطر هانیه» گفت: همه چیز در سینما با یک ایده و یک فیلمنامه شروع می شود و این یک ایده خوب و یک فیلمنامه است که بیش از هر بخش دیگری از دین اهمیت دارد. سینما «برای هانیه» ایده خوبی از کیومرث پوراحمد است که با فیلمنامه نویسی خوب به فیلمی ماندگار در سینمای مذهبی ما تبدیل شده است.

وی افزود: داستان این فیلم از آنچه اصغر عبداللهی و کیومرث پوراحمد در سفر به بوشهر دیدند شکل گرفت. قانون اساسي و سبک این شهر می تواند فیلم خوبی بسازد. «به خاطر هانیه» در فضای موسیقی و آهی که در مراسم عاشورای حسینی در جنوب کشور وجود دارد ساخته شد. البته اکثر مردم ایران با آواهای جنوبی ماه محرم آشنا هستند و این صداها برای مردم سراسر کشور زیبا و دلنشین است.

علی اکبری در ادامه سخنان خود گفت: «به خاطر هانیه» عمداً در فصل تابستان انجام شد تا نشان دهد چه اتفاقی در کربلا افتاده است. امضاء کردن آسان این نمادها کمک زیادی به ارتباط مخاطب با فیلم کرد و روند تشنگی را برای مخاطب باورپذیرتر کرد.

وی درباره کار با کودکان یا نوجوانان در این فیلم گفت: با هم کار کنید بشیرو خیلی سخت است. او از بین 25 کودک و نوجوان روستاهای اطراف بوشهر انتخاب شد و توانست این نقش را ایفا کند. در آن دنباله است دمام با دقت زمان ضربه می زند دمام دو ساعت طول کشید تا شوهرش بمیرد.

وی در پایان سخنان خود به تهیه کننده «به خاطر هانیه» یادآور شد: باید به کیومرث پوراحمد تبریک بگویم که بارها ثابت کرده است که چگونه می تواند از خردسالان در فیلم ها بازی حرفه ای بگیرد.

فیلمی که کار دل است

برای ادامه این مراسم ماهوش افچارپناه بازیگر فیلم «به خاطر هانیه» گفت: مدت زیادی از ساخت این فیلم می گذرد به همین دلیل چیز زیادی از این فیلم به خاطر ندارم. تنها چیزی که به یاد دارم این است که چگونه در فیلم «به خاطر هانیه» کل گروه با عشق و علاقه دور هم جمع شدند و انصافاً این فیلم یک اثر قلبی است. در ابتدا قرار بود اسم این فیلم «زخم کهنه» باشد و بر اساس زخم روی صورتم ساخته شد.

افچارپناه وی با بیان اینکه فیلم «به خاطر هانیه» در جشنواره فیلم فجر آن سال اکران خوبی داشت، اما رها شد و اکرانش را از دست داد، گفت: خوشحالم که همکاری خوبی انجام شد که در فیلم «به خاطر هانیه» ساخته شد. یادم هست در آن زمان آقای علی اکبری بهترین شرایط را برای ساخت این فیلم فراهم کرد.

او در مورد نقش یک بازیگر صحبت می کند بشیرو او در این فیلم گفت: بشیرو کودکی بالغ و با استعداد کاملاً روی کار متمرکز بود. در یکی از سکانس ها آقای پوراحمد به من گفت که باید به او سیلی بزنید، واقعاً به او سیلی بزنید. به این ترتیب این بچه هم همینطور است شورشی وقتی به او سیلی زدم به من نگاه کرد و خوب کار کرد. البته من بعد از ضبط سکانس از او عذرخواهی کردم.

در ادامه این مراسم فایل صوتی توسط کیومرث پوراحمد ارسال شد که در مورد ساخت این فیلم و سختی های فیلمبرداری تیر و مرداد در بوشهر صحبت کرد.

امام حسین (آ) او در شکوه خود ایستاد

نصرت الله در پس زمینه همه شب های عزا می درخشد.حمایت از سینماوی با تمرکز بر تحلیل فیلم عاشورا گفت: کربلا در نگرش و دیدگاه حضرت زینب (س) چیزی جز زیبایی نبود. حضرت اباعبدالله در فاجعه عاشورا تمام دارایی خود حتی جان و خانواده خود را فدای اسلام و دین خدا کرد و برای عزت خود ایستاد. وقتی تاریخ و حوادث دشت کربلا از کنار والدین اگر نگاه کنیم جز زیبایی چیزی نخواهیم دید.

در پایان این مراسم با حضور سید مهدی جوادی، نصرت الله تابش، سید مهدی سجادی و مهدی کریمی از ماهوش برگزار شد. افچارپناه و محسن علی اکبری برای تهیه کنندگی و بازی در فیلم سینمایی «به خاطر هانیه» تجلیل شد.